Drie blauwhelmen gedood in Centraal-Afrikaanse Republiek
DEKOA (ANP/AFP/BELGA) - Drie Burundese blauwhelmen zijn in de Centraal-Afrikaanse Republiek gedood door "niet-geïdentificeerde gewapende strijders", melden de Verenigde Naties. Zondag vinden er in het land presidents- en parlementsverkiezingen plaats.
"Drie vredeshandhavers uit Burundi zijn gedood en twee anderen raakten gewond in Dekoa", in het centrum van het land, aldus de VN. Ze werden het slachtoffer van aanvallen van "niet-geïdentificeerde gewapende strijders" in Dekoa en in Bakouma.
De aanvallen vonden plaats nadat de coalitie van rebellengroepen, die sinds een week een offensief voert tegen de overheid, vrijdag zijn eigen staakt-het-vuren had verbroken. Woensdag hadden de rebellen eenzijdig een wapenstilstand van drie dagen afgekondigd in de aanloop naar de verkiezingen. Ze vroegen president Faustin Archange Touadera de verkiezingen op te schorten omdat in hun ogen niet werd voldaan aan de voorwaarden om de stembusgang goed te laten verlopen. De regering weigerde op de eisen in te gaan, waarna de rebellencoalitie aangaf het staakt-het-vuren te beëindigen.
De verkiezingen in het land, dat verwoest werd door burgeroorlogen en dat nog voor twee derde wordt gecontroleerd door gewapende groepen, zijn een grote uitdaging voor president Touadera, de grote favoriet, en voor de internationale gemeenschap.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump heeft Stephen Miller aangesteld als nieuwe stafchef. Dat meldt de Amerikaanse president op Truth Social. Miller, nu nog plaatsvervangend stafchef, vervangt Susie Wiles, die sinds januari 2025 die functie bekleedde. Wiles krijgt een functie binnen Trumps politieke organisatie. Miller vervangt haar vanaf komende maandag.
26 minuten geledenBERLIJN (ANP) - Europa vraagt niet om een nieuwe veiligheidsordening, zoals de Verenigde Staten voorstellen, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Het probleem ligt volgens haar bij Rusland, dat blijft proberen de bestaande afspraken onderuit te halen. "We hebben al een Europese veiligheidsarchitectuur."
3 uur geledenTAIZ (ANP/AFP) - Bij een aanval op een groentemarkt in het zuidwesten van Jemen zijn volgens de Houthi's zeker twintig mensen om het leven gekomen. Het zou gaan om een Saudische luchtaanval, waarbij meerdere raketten werden ingezet, aldus het door de Houthi's gecontroleerde persbureau Saba. Tien mensen zouden gewond zijn geraakt.
4 uur geledenLAKELAND (ANP) - De vader van Meghan, de vrouw van de Britse prins Harry, is opgepakt in Florida voor het bezit van kinderporno. De lokale autoriteiten hebben de 82-jarige Thomas Markle aangehouden in zijn verzorgingshuis. Dat meldt de Amerikaanse nieuwssite CBS.
4 uur geledenNAIROBI (ANP/AFP/RTR) - De Keniaanse sekteleider Paul Mackenzie is veroordeeld tot tweehonderd jaar gevangenisstraf voor de moord op 190 kinderen en een volwassene. Hij heeft volgens de rechtbank in Nairobi zijn volgelingen opgedragen zichzelf en hun kinderen uit te hongeren om "Jezus te ontmoeten".
7 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse omroep Sky heeft vrijdag een bedreiging ontvangen, een paar uur nadat onder meer de Ierse omroep RTÉ een bommelding had binnengekregen. "Sky is een van de mediaorganisaties die een beveiligingsdreiging hebben ontvangen", meldt de omroep in Sky News.
7 uur geledenDUBLIN (ANP) - In de bommelding die werd verstuurd naar Ierse media wordt een link gelegd naar de bommeldingen bij passagiersvliegtuigen in Europa. De Ierse omroep RTÉ meldt dat de afzender dit claimt in een mail. Meerdere gebouwen van Ierse media werden ontruimd.
7 uur geleden