Drenthe: door stikstofuitspraken valt vergunningverlening stil
ASSEN (ANP) - De vergunningverlening in Drenthe dreigt stil te vallen door twee recente stikstofuitspraken van de Raad van State. De vonnissen raken bijna tweehonderd aanvragen voor een natuurvergunning. De provincie Drenthe zoekt oplossingen. De zeer bezorgde gedeputeerde Egbert van Dijk (financiën) roept het Rijk op snel maatregelen te nemen en geld beschikbaar te stellen die op korte termijn al zorgen voor minder stikstofuitstoot en natuurherstel bevorderen.
"Allerlei sectoren verkeren nu in onzekerheid. Voor bijvoorbeeld woningbouw, verduurzaming en natuurherstel geeft dit grote beperkingen, terwijl daar juist zo'n behoefte aan is", stelt Van Dijk. De twee recente stikstofuitspraken bevestigen voor de Drentse bestuurder "de noodzaak van een pakket aan stevige, geborgde maatregelen door het Rijk". "Alleen dan kan de vergunningverlening weer op gang komen en kunnen we duidelijkheid en perspectief bieden aan onze inwoners en ondernemers".
Drenthe telt twaalf stikstofgevoelige natuurgebieden. Volgens een analyse uit 2022 is beschikbare stikstofruimte in de provincie eigenlijk altijd nodig voor herstel van de beschermde Natura 2000-gebieden. Dit maakt het vrijwel onmogelijk om vrijgekomen stikstofruimte in te zetten voor nieuwe projecten, aldus Van Dijk. Hij wil kijken of er toch nog mogelijkheden zijn. Bij wijze van proef geeft de provincie daarom zeven zogenoemde PAS-melders een ontwerpvergunning, bedrijven die eerder geen natuurvergunning nodig hadden omdat ze voor weinig stikstofuitstoot zorgden. De praktijk moet uitwijzen of deze aanpak juridisch houdbaar is. De bedrijven zijn uitgekozen na een strenge ecologische beoordeling, aldus Drenthe.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De concerten van de Amerikaanse rapper Ye in GelreDome in Arnhem komende zaterdag en maandag mogen doorgaan. Dat is de uitkomst van een kort geding in de rechtbank in Amsterdam dat het Centraal Joods Overleg (CJO) had aangespannen. De voorzieningenrechter ziet op dit moment geen concrete aanwijzingen dat de komst van Ye, ook wel Kanye West, een gevaar is voor de openbare orde.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer dan 56.000 vmbo-leerlingen moeten door een technische fout een dag langer wachten op de uitslag van het praktijkdeel van hun examen. Dat is "onwijs vervelend" voor de leerlingen en zorgt voor extra werk voor docenten, zegt bestuurder Kim van Strien van de Algemene Onderwijsbond (AOb).
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Rapper Ye, ook bekend als Kanye West, is voor de behandeling van het kort geding over zijn mogelijke inreisverbod al naar Nederland gekomen. Dat bevestigt Anis Boumanjal, de advocaat van de organisator van zijn aankomende concerten in Arnhem. Het kort geding wordt woensdagmiddag behandeld in de rechtbank van Amsterdam.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-Kamervoorzitter Khadija Arib vreest dat de parlementaire enquête corona, waarin zij als getuige is opgeroepen, te veel draait om vooruitkijken en lessen leren voor de toekomst. "Prima, maar ik mis de nadruk op waarheidsvinding, op verantwoording afleggen", zei zij aan het einde van haar openbare verhoor.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - Volgens het College voor de Rechten van de Mens heeft omroepvereniging Ongehoord Nederland (ON!) zich schuldig gemaakt aan discriminatie. Dat oordeelde het onafhankelijke mensenrechteninstituut woensdag naar aanleiding van een vacaturetekst die de omroep in 2024 plaatste.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondanks de aanvallen van de Verenigde Staten en Israël zit het Iraanse regime nog "stevig" in het zadel. Dat zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) woensdag in een Kamerdebat over de situatie in Iran. Er is verder "geen enkele aanwijzing" dat het bewind een gematigdere koers gaat varen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat een deel van het ambassadepersoneel "binnenkort" terug kan gaan naar de Iraanse hoofdstad Teheran. De Nederlandse ambassademedewerkers werden begin maart tijdelijk verplaatst naar de Azerbeidzjaanse hoofdstad Bakoe.
9 uur geleden