Dreigende importtarieven drukken op koersen chipbedrijven in AEX
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven op het Damrak zijn woensdag onderin de AEX-index geëindigd. Aanleiding lijken de zorgen onder beleggers over een mogelijke handelsoorlog, nadat de aanstaande Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd met het verhogen van importtarieven. Die kunnen de vraag naar chips mogelijk drukken.
ASML, Besi en ASMI eindigden met minnen tot 2,2 procent. Mede als gevolg van die koersverliezen eindigde de Amsterdamse hoofdindex in het rood: de AEX noteerde aan het einde van de handelsdag 0,1 procent lager op 874,48 punten. De MidKap steeg 0,1 procent tot 862,54 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs daalden tot 0,7 procent, Londen sloot 0,2 procent hoger.
Sterkste stijgers in de AEX waren supermarktconcern Ahold Delhaize en levensmiddelenconcern Unilever. Deze ondernemingen klommen beide 1 procent.
Just Eat Takeaway
Just Eat Takeaway zag de openingswinst van eerder op de dag verdampen en eindigde 2,4 procent lager in de MidKap. De eigenaar van Thuisbezorgd.nl heeft bekendgemaakt op 27 december van de beurs in Londen te verdwijnen. Daarmee hoopt het bedrijf kosten te besparen. Londense beleggers kunnen hun stukken omzetten naar aandelen die in Amsterdam genoteerd zijn.
Air France-KLM verloor 3,1 procent. De Frans-Nederlandse luchtvaartcombinatie zou gesprekken voeren over de aankoop van een belang van 20 procent in de Spaanse maatschappij Air Europa. Dat meldde de Spaanse zakenkrant El Economista. Eerder deed IAG, het moederconcern van British Airways, al een overnamepoging, maar die werd afgeblazen na weerstand van Europese mededingingsautoriteiten.
EasyJet
EasyJet, eveneens genoteerd in Londen, daalde 0,4 procent. De Britse luchtvaartmaatschappij ging omlaag nadat beleggers eerder op de dag nog enthousiast hadden gereageerdd op de resultaten. Zo ging er in het afgelopen boekjaar een flink hogere winst in de boeken door meer passagiers, hogere ticketprijzen en een toegenomen verkoop van vakantiepakketten.
De euro was 1,0563 dollar waard, tegen 1,0495 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent minder op 68,72 dollar. Brentolie werd ook 0,1 procent goedkoper en kostte 72,72 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - EU-landen willen in gesprek blijven met de Verenigde Staten over de handelsdeal, maar zijn ook bereid te kijken naar eventuele maatregelen tegen de verhoogde importtarieven van 25 procent voor auto's. Dat stelden meerdere ministers van Financiën voorafgaand aan een vergadering van de eurolanden in Brussel.
22 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Maatregelen die worden genomen om de gevolgen van de energiecrisis te verminderen, moeten in lijn zijn met de strategische doelen van Europa op de lange termijn, zei voorzitter van de Eurogroep Kyriakos Pierrakakis maandag. "We moeten niet op zoek gaan naar een oplossing voor de korte termijn", zei hij voor het begin van de vergadering met de ministers van Financiën van de eurolanden. "Hiervoor hebben we meer Europa nodig. Daarom is dit het moment van de waarheid voor Europa."
40 minuten geledenSALT LAKE CITY (ANP) - Het bedrijf achter onderwijssoftware Canvas is slachtoffer van een cyberaanval. Dat meldt het Amerikaanse moederbedrijf Instructure. Er zouden gegevens van 275 miljoen studenten, docenten en medewerkers zijn buitgemaakt.
41 minuten geledenNEW YORK (ANP) - eBay behoorde maandag tot de sterkste stijgers op de beurzen in New York. De Amerikaanse videogameketen GameStop heeft een bod uitgebracht op de onlinemarktplaats van bijna 56 miljard dollar (bijna 48 miljard euro). Het veel kleinere GameStop wil van eBay een concurrent maken voor webwinkelconcern Amazon. eBay heeft het ongevraagde overnamebod van GameStop inmiddels bevestigd.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse exporteursvereniging BGA steunt mogelijke vergeldingsmaatregelen van de EU, als de nieuwe Amerikaanse invoerheffingen voor auto's uit Europa daadwerkelijk van kracht worden. "Eventuele tegenmaatregelen" zouden al besproken kunnen worden zodra het "duidelijk" is waarom president Donald Trump precies nieuwe tarieven wil invoeren, in welke mate en op welke juridische basis. Dat zegt BGA-voorzitter Dirk Jandura tegen de zakenkrant Handelsblatt.
1 uur geledenSUNNYVALE (ANP/BLOOMBERG) - Maker van AI-chips Cerebras Systems wil naar de beurs in de Verenigde Staten. Het Amerikaanse bedrijf dat de concurrentie aan wil gaan met de grootste chipmaker ter wereld Nvidia wil tot 3,5 miljard dollar (bijna 3 miljard euro) ophalen bij een beursgang.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie heeft lidstaten aanbevolen om geen apparatuur van de Chinese telecombedrijven Huawei en ZTE te gebruiken voor netwerken van lokale aanbieders. Dat zei een woordvoerder maandag.
3 uur geleden