Dreigende importtarieven drukken op koersen chipbedrijven in AEX
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven op het Damrak zijn woensdag onderin de AEX-index geëindigd. Aanleiding lijken de zorgen onder beleggers over een mogelijke handelsoorlog, nadat de aanstaande Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd met het verhogen van importtarieven. Die kunnen de vraag naar chips mogelijk drukken.
ASML, Besi en ASMI eindigden met minnen tot 2,2 procent. Mede als gevolg van die koersverliezen eindigde de Amsterdamse hoofdindex in het rood: de AEX noteerde aan het einde van de handelsdag 0,1 procent lager op 874,48 punten. De MidKap steeg 0,1 procent tot 862,54 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs daalden tot 0,7 procent, Londen sloot 0,2 procent hoger.
Sterkste stijgers in de AEX waren supermarktconcern Ahold Delhaize en levensmiddelenconcern Unilever. Deze ondernemingen klommen beide 1 procent.
Just Eat Takeaway
Just Eat Takeaway zag de openingswinst van eerder op de dag verdampen en eindigde 2,4 procent lager in de MidKap. De eigenaar van Thuisbezorgd.nl heeft bekendgemaakt op 27 december van de beurs in Londen te verdwijnen. Daarmee hoopt het bedrijf kosten te besparen. Londense beleggers kunnen hun stukken omzetten naar aandelen die in Amsterdam genoteerd zijn.
Air France-KLM verloor 3,1 procent. De Frans-Nederlandse luchtvaartcombinatie zou gesprekken voeren over de aankoop van een belang van 20 procent in de Spaanse maatschappij Air Europa. Dat meldde de Spaanse zakenkrant El Economista. Eerder deed IAG, het moederconcern van British Airways, al een overnamepoging, maar die werd afgeblazen na weerstand van Europese mededingingsautoriteiten.
EasyJet
EasyJet, eveneens genoteerd in Londen, daalde 0,4 procent. De Britse luchtvaartmaatschappij ging omlaag nadat beleggers eerder op de dag nog enthousiast hadden gereageerdd op de resultaten. Zo ging er in het afgelopen boekjaar een flink hogere winst in de boeken door meer passagiers, hogere ticketprijzen en een toegenomen verkoop van vakantiepakketten.
De euro was 1,0563 dollar waard, tegen 1,0495 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent minder op 68,72 dollar. Brentolie werd ook 0,1 procent goedkoper en kostte 72,72 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DAVOS (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent noemt eventuele tegenheffingen van Europese landen "heel onverstandig". De Duitse vicekanselier Lars Klingbeil pleitte voor tegenmaatregelen als reactie op de aangekondigde 10 procent-heffing van Donald Trump om Groenland.
15 minuten geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Duitsland voert weer subsidies in voor de aankoop van elektrische auto's. Het moet de verkoop van de voertuigen aanjagen, na een flinke daling na de afschaffing ervan in 2023. Tot 2029 trekt Berlijn er 3 miljard euro voor uit, goed voor aankoopondersteuning bij 800.000 auto's.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft WOZ-bezwaarbureau Eerlijke WOZ zijn website laten aanpassen. De toezichthouder kreeg meldingen van consumenten over onduidelijke informatie.
1 uur geledenZWOLLE (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) eist een geldboete van 525.000 euro van twee dochterbedrijven van bouwconcern VolkerWessels. De twee bedrijven zouden de toenmalige infrastructuurminister op Sint Maarten hebben omgekocht in de periode 2009 tot 2014, in ruil voor de gunning van de opdracht voor de bouw van een brug op het Caribische eiland.
2 uur geledenZWOLLE (ANP) - Twee oud-managers van dochterbedrijven van VolkerWessels hebben vorig jaar een strafbeschikking geaccepteerd van het Openbaar Ministerie (OM), in de vorm van geldboetes. Dat werd maandag duidelijk in de rechtbank van Zwolle tijdens de behandeling van een corruptiezaak die draait om de vermeende omkoping van een minister op Sint Maarten.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump wil opleggen aan een aantal Europese landen vanwege het conflict rond Groenland zijn schadelijk voor zowel de Verenigde Staten als de Europese Unie. Dat heeft de Duitse bondskanselier Friedrich Merz gezegd. Ook zorgen heffingen voor schade aan de transatlantische relaties, aldus Merz.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Economen verwachten dat de extra importheffing van 10 procent die de Amerikaanse president Donald Trump dreigt in te voeren, slechts een beperkte impact zal hebben op de economische groei van de eurozone. De economen van de Amerikaanse zakenbank Goldman Sachs denken dat de nieuwe heffing ongeveer 0,1 procentpunt van het bruto binnenlands product (bbp), de maatstaf voor economische groei, zal afsnoepen.
4 uur geleden