'Dreigend voedseltekort in Verenigd Koninkrijk door corona'
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Door de coronapandemie en de vraag naar producten voor kerst is er krapte ontstaan in Britse opslagmagazijnen, waardoor een tekort aan voedsel dreigt voor het Verenigd Koninkrijk. Daarvoor waarschuwen voedselproducenten zoals het Britse Unilever en het Zwitserse Nestlé en voedselbrancheverenigingen. Ze vrezen dat de voedselvoorzieningsketen zijn piek bereikt en zeggen dat het verdere verstoringen niet aankan.
Daarnaast verlopen de handelsgesprekken tussen het Verenigd Koninkrijk en Europese Unie, waarvandaan het land veel voedselproducten krijgt, nog altijd moeizaam. Het Verenigd Koninkrijk produceert zelf ruim de helft van het voedsel dat het consumeert. Er wordt gevreesd voor tekorten aan bepaalde producten die in de EU gemaakt worden, zoals tomaten in blik, olijfolie en babyvoeding. Zelfs met een brexitdeal zullen prijzen van bepaalde voedingsmiddelen gaan stijgen, verwacht de Britse voedselindustrie.
Unilever en Nestlé zeggen dat ze voorraden aan het aanleggen zijn, maar dat magazijnen overvol zitten. Unilever zegt geen gebruik meer te kunnen maken van het doorschuiven van voorraden zoals aan het begin van de virusuitbraak. Ook Nestlé zegt dat het op peil houden van de voorraden prioriteit heeft nu de gesprekken tussen Brussel en Londen nog niet veel opschieten.
Aanvoerroutes
Unilever wil dat "overheden aan beide kanten" alles doen wat nodig is om havens en wegen open te houden voor "soepele en consistente" aanvoerroutes. Logistieke bedrijven huren al extra personeel in om de toename in de vraag voor verwerking en opslag van producten aan te kunnen.
De Britse branchevereniging Food and Drink Federation maakt zich zorgen over deze ontwikkelingen, vanwege een tekort aan veilige opslagmogelijkheden voor voedsel. De organisatie wijst verder op de al zorgelijke ophoping van containers in Felixstowe, de belangrijkste Britse vrachthaven, en de gevolgen daarvan voor de distributie van voedsel. De vereniging denkt niet dat het eten opraakt in het Verenigd Koninkrijk, maar wel dat er "sporadische tekort" zal zijn van bepaalde producten en merken.
De Britse overheid zegt samen te werken met de voedselindustrie om te zorgen dat er genoeg voorraden zijn en heeft scenario's voorbereid voor het einde van het jaar, waaronder het voorkomen van drukte op de grensstromen.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP) - Met zijn kritische tweets over het bedrijf Twitter dupeerde Elon Musk in 2022 opzettelijk de aandeelhouders van het sociale medium. Dat oordeelde een jury vrijdag in een rechtbank in San Francisco.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten heffen tijdelijk sancties op voor Iraanse olie die momenteel al wordt verscheept. Het Amerikaanse ministerie van Financiën heeft laten weten dat de verkoop en levering van olie en olieproducten die zich voor vrijdag op schepen bevonden, tot 19 april zijn toegestaan.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft geen overschot aan ruwe olie om aan andere landen te verkopen. Dat stelt een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Olie. De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent had eerder aangegeven dat de Verenigde Staten overwegen de sancties op Iraanse olie die al wordt verscheept, op te heffen.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft geen overschot aan ruwe olie om aan andere landen te verkopen. Dat stelt een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Olie. De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent had eerder aangegeven dat de Verenigde Staten overwegen de sancties op Iraanse olie die al wordt verscheept, op te heffen.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met flinke verliezen gesloten. Dat maakte het de vierde week op rij dat Wall Street lager is geëindigd. Beleggers blijven zich zorgen maken over de Iranoorlog. Afgelopen nacht voerde Iran opnieuw vergeldingsaanvallen uit op Golfstaten en Israël voerde vrijdag weer aanvallen uit op Iran.
5 uur geledenBAGDAD (ANP/RTR) - Irak kan de meeste ruwe olie niet meer exporteren vanwege de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz. Het land roept daarom overmacht uit voor alle olievelden die ontwikkeld zijn door buitenlandse oliemaatschappijen. Dat melden bronnen binnen het Iraakse ministerie van Olie aan persbureau Reuters.
6 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse minister van Financiën heeft de Europese Commissie opgeroepen snel met een voorstel te komen om de "crisiswinsten" in de energiesector in te zetten om consumenten te helpen. De prijzen voor onder meer olie en gas zijn flink gestegen sinds de Iranoorlog. Daardoor is bijvoorbeeld tanken duurder geworden.
7 uur geleden