Draghi: met Trump herstel concurrentiekracht nog urgenter
BOEDAPEST (ANP) - Nu Donald Trump de Amerikaanse verkiezingen heeft gewonnen, is het nog urgenter om de concurrentiekracht van Europa te herstellen. Dat zei Mario Draghi, voormalige president van de Europese Centrale Bank, voor de start van de top van EU-regeringsleiders over zijn rapport daarover. Hij riep op tot eensgezindheid om de broodnodige veranderingen te kunnen bewerkstelligen. "Als we ieder alleen het pad bewandelen, zijn we te klein", zei Draghi.
"Er is geen twijfel dat de verkiezing van Trump een groot verschil maakt in de banden tussen de VS en Europa", zei Draghi. Dat hoeft niet per se negatief te zijn, maar Europa moet zich daar volgens de Italiaan wel bewust van zijn. "Europa moet beslissingen niet langer voor zich uitschuiven."
In ieder geval wat betreft de technologiesector, waarin Europa "al erg achterloopt, moeten we in actie komen". Trump wil ook de "traditionele industrie beschermen", zei Draghi. In die sector exporteert Europa heel veel naar de VS. "Daarover moeten we dus onderhandelen met onze Amerikaanse bondgenoot."
Niet eensgezind
In de afgelopen jaren zijn er veel belangrijke keuzes uitgesteld, omdat er nooit consensus werd gevonden, zei Draghi. Dat heeft geleid tot een zwakke interne markt en lage productiviteit, schreef hij in zijn sombere rapport.
De EU-leiders zijn ook nu niet eensgezind. De analyse van Draghi wordt gedeeld, maar over de oplossingen lopen de meningen ver uiteen. Draghi vindt dat er jaarlijks 800 miljard euro moet worden geïnvesteerd om de concurrentiekracht van de EU te vergroten. Het gaat om zowel publiek als privaat geld. Vooral over dat publieke geld zijn de lidstaten het oneens. Nederland ziet onder meer niets in de uitgifte van eurobonds, oftewel gemeenschappelijke obligaties, of meer gezamenlijke schulden.
Meer uit Financieel
ZOETERMEER (ANP) - Telers van groenten, fruit, bloemen en planten merken voorlopig nog niet heel veel van de opgelopen energieprijzen, stelt branchevereniging Glastuinbouw Nederland. Dat komt omdat veel tuinders voor het merendeel van hun energiebehoefte een vast contract hebben, legt een woordvoerster uit.
42 minuten geledenTOKIO (ANP/RTR) - Japan gaat strategische oliereserves vrijgeven om zo de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten tegen te gaan. Dat heeft de Japanse premier Sanae Takaichi aangekondigd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Land- en tuinbouworganisatie LTO vreest dat Nederlandse boeren te maken krijgen met hogere kosten door de oorlog in het Midden-Oosten. Daardoor is de Straat van Hormuz afgesloten, een belangrijke zeestraat voor het vervoeren van olie en vloeibaar gemaakt aardgas (lng).
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM vliegt voorlopig nog niet op Dubai vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De luchtvaartmaatschappij heeft alle vluchten naar de Arabische bestemming geschrapt tot en met 28 maart.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De leiders van de G7-landen gaan woensdagmiddag praten over een mogelijke vrijgave van strategische oliereserves vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Dat overleg via videoverbinding wordt voorgezeten door de Franse president Emmanuel Macron. Frankrijk is momenteel voorzitter van de G7.
2 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Gasnetbeheerder Gasunie heeft de regering opgeroepen om een strategische noodvoorraad voor gas op te bouwen. Onderzoek wijst namelijk uit dat aanvullende maatregelen nodig zijn om een mogelijk gastekort op te kunnen vangen, mocht er een maandenlange verstoring in de gasaanvoer optreden.
3 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall heeft zijn orderboek vorig jaar hard zien groeien naar een nieuw record. Door de grote investeringen in Europa in herbewapening ontvangt het bedrijf veel opdrachten. Volgens Rheinmetall was het orderboek eind vorig jaar 63,8 miljard euro waard. Dat is een toename van 36 procent vergeleken met een jaar eerder.
3 uur geleden