Draghi: met Trump herstel concurrentiekracht nog urgenter
BOEDAPEST (ANP) - Nu Donald Trump de Amerikaanse verkiezingen heeft gewonnen, is het nog urgenter om de concurrentiekracht van Europa te herstellen. Dat zei Mario Draghi, voormalige president van de Europese Centrale Bank, voor de start van de top van EU-regeringsleiders over zijn rapport daarover. Hij riep op tot eensgezindheid om de broodnodige veranderingen te kunnen bewerkstelligen. "Als we ieder alleen het pad bewandelen, zijn we te klein", zei Draghi.
"Er is geen twijfel dat de verkiezing van Trump een groot verschil maakt in de banden tussen de VS en Europa", zei Draghi. Dat hoeft niet per se negatief te zijn, maar Europa moet zich daar volgens de Italiaan wel bewust van zijn. "Europa moet beslissingen niet langer voor zich uitschuiven."
In ieder geval wat betreft de technologiesector, waarin Europa "al erg achterloopt, moeten we in actie komen". Trump wil ook de "traditionele industrie beschermen", zei Draghi. In die sector exporteert Europa heel veel naar de VS. "Daarover moeten we dus onderhandelen met onze Amerikaanse bondgenoot."
Niet eensgezind
In de afgelopen jaren zijn er veel belangrijke keuzes uitgesteld, omdat er nooit consensus werd gevonden, zei Draghi. Dat heeft geleid tot een zwakke interne markt en lage productiviteit, schreef hij in zijn sombere rapport.
De EU-leiders zijn ook nu niet eensgezind. De analyse van Draghi wordt gedeeld, maar over de oplossingen lopen de meningen ver uiteen. Draghi vindt dat er jaarlijks 800 miljard euro moet worden geïnvesteerd om de concurrentiekracht van de EU te vergroten. Het gaat om zowel publiek als privaat geld. Vooral over dat publieke geld zijn de lidstaten het oneens. Nederland ziet onder meer niets in de uitgifte van eurobonds, oftewel gemeenschappelijke obligaties, of meer gezamenlijke schulden.
Meer uit Financieel
CANBERRA (ANP/RTR/AFP) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) overlegt met regeringen in Azië en Europa over het vrijgeven van extra olie uit strategische voorraden "indien nodig" door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft directeur Fatih Birol maandag gezegd tegen de National Press Club in de Australische hoofdstad Canberra.
48 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Bestaande koopwoningen waren in februari gemiddeld 5,4 procent duurder dan een jaar eerder. Dat constateren het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster op basis van de recentste cijfers. In januari stegen de prijzen ook met 5,4 procent op jaarbasis.
53 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Werknemers van DHL Express gaan maandag opnieuw staken, heeft vakbond FNV aangekondigd. Om eisen voor een nieuwe cao kracht bij te zetten wordt het werk neergelegd op meerdere vestigingen in Zuid-Nederland, waaronder Breda, Rotterdam en Eindhoven. De staking duurt de hele dag.
1 uur geledenCANBERRA (ANP) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) overlegt met regeringen in Azië en Europa over het vrijgeven van extra olie uit strategische voorraden "indien nodig" door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft directeur Fatih Birol maandag gezegd tegen de National Press Club in de Australische hoofdstad Canberra.
3 uur geledenLJUBLJANA (ANP/BELGA/RTR) - In Slovenië mogen automobilisten voorlopig nog maar 50 liter per dag tanken door tekorten bij pompen. Het land heeft last van Italianen en Oostenrijkers die komen tanken, omdat benzine en diesel er veel goedkoper zijn. Nu de brandstofprijzen overal sterk zijn toegenomen, is een ritje naar Slovenië om te tanken voor hen opeens een stuk interessanter.
13 uur geledenMANILLA (ANP/RTR) - De Filipijnen hebben tijdelijk het gebruik van goedkopere, maar vervuilendere brandstof toegestaan om de brandstofvoorziening te waarborgen te midden van de huidige energiecrisis. Net als andere Aziatische landen zoekt het land naar manieren om te gaan met de gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten. Deze maatregel laat zien dat de noodzaak om brandstofvoorziening op peil te houden soms haaks staat op bestaande milieuregels.
17 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Nederlandse zeevarenden op schepen in de Perzische Golf voelen zich momenteel niet veilig door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft directeur Annet Koster van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) gezegd in het televisieprogramma WNL Op Zondag.
19 uur geleden