Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Draghi: met Trump herstel concurrentiekracht nog urgenter

Draghi: met Trump herstel concurrentiekracht nog urgenter

BOEDAPEST (ANP) - Nu Donald Trump de Amerikaanse verkiezingen heeft gewonnen, is het nog urgenter om de concurrentiekracht van Europa te herstellen. Dat zei Mario Draghi, voormalige president van de Europese Centrale Bank, voor de start van de top van EU-regeringsleiders over zijn rapport daarover. Hij riep op tot eensgezindheid om de broodnodige veranderingen te kunnen bewerkstelligen. "Als we ieder alleen het pad bewandelen, zijn we te klein", zei Draghi.

"Er is geen twijfel dat de verkiezing van Trump een groot verschil maakt in de banden tussen de VS en Europa", zei Draghi. Dat hoeft niet per se negatief te zijn, maar Europa moet zich daar volgens de Italiaan wel bewust van zijn. "Europa moet beslissingen niet langer voor zich uitschuiven."

In ieder geval wat betreft de technologiesector, waarin Europa "al erg achterloopt, moeten we in actie komen". Trump wil ook de "traditionele industrie beschermen", zei Draghi. In die sector exporteert Europa heel veel naar de VS. "Daarover moeten we dus onderhandelen met onze Amerikaanse bondgenoot."

Niet eensgezind

In de afgelopen jaren zijn er veel belangrijke keuzes uitgesteld, omdat er nooit consensus werd gevonden, zei Draghi. Dat heeft geleid tot een zwakke interne markt en lage productiviteit, schreef hij in zijn sombere rapport.

De EU-leiders zijn ook nu niet eensgezind. De analyse van Draghi wordt gedeeld, maar over de oplossingen lopen de meningen ver uiteen. Draghi vindt dat er jaarlijks 800 miljard euro moet worden geïnvesteerd om de concurrentiekracht van de EU te vergroten. Het gaat om zowel publiek als privaat geld. Vooral over dat publieke geld zijn de lidstaten het oneens. Nederland ziet onder meer niets in de uitgifte van eurobonds, oftewel gemeenschappelijke obligaties, of meer gezamenlijke schulden.

Meer uit Financieel

CPB: bouw voordelen huiseigenaar af om woningzoekende te helpen

DEN HAAG (ANP) - Om mensen die een woning zoeken te ondersteunen, zouden de voordelen voor woningbezitters afgebouwd moeten worden, staat in een rapport van het Centraal Planbureau (CPB). Dit is volgens de overheidsinstantie effectiever dan het extra subsidiëren van woningzoekenden.

3 uur geleden
Verkopen McDonald's in VS groeien het hardst in ruim twee jaar

CHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - De verkopen van McDonald's in de Verenigde Staten zijn in het vorige kwartaal het hardst gegroeid in meer dan twee jaar. De resultaten suggereren dat de inspanningen van de fastfoodketen om weer te worden gezien als betaalbare eetgelegenheid werken.

5 uur geleden
Wall Street sluit licht lager na meevallend banenrapport

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag iets lager gesloten. Beleggers hadden onder meer aandacht voor het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid. Daaruit kwam naar voren dat de werkgelegenheid in de Verenigde Staten in januari met 130.000 banen groeide. Dit is de sterkste groei in meer dan een jaar en veel meer dan economen in doorsnee hadden verwacht.

5 uur geleden
BMW roept wereldwijd honderdduizenden auto's terug om brandgevaar

MÜNCHEN (ANP/DPA) - BMW roept wereldwijd honderdduizenden auto's terug vanwege een technisch mankement dat brand kan veroorzaken. Dit meldde de Duitse autofabrikant woensdag.

8 uur geleden
Randstad eindigt onderaan AEX na resultaten

AMSTERDAM (ANP) - Randstad was woensdag de grootste verliezer in de AEX-index. Het uitzendconcern heeft in het laatste kwartaal van 2025 een lagere omzet geboekt. Het bedrijf had het vooral op de Europese markt moeilijk. De opbrengsten in onder andere Nederland en Duitsland daalden aanzienlijk.

10 uur geleden
Consumentenbond wil dat nieuw kabinet ACM sneller laat ingrijpen

DEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond wil dat het nieuwe kabinet snel wettelijk regelt dat toezichthouders sneller kunnen ingrijpen in slecht functionerende markten. De belangenbehartiger voor consumenten doet deze oproep nadat de Autoriteit Consument & Markt (ACM) maandag meldde te gaan controleren of telecomaanbieders zich houden aan hun verplichtingen.

11 uur geleden
Wennink verwacht 'veel meer' ontslagrondes zoals bij Heineken

DEN HAAG (ANP) - De recente massaontslagen bij Heineken, ASML en ABN AMRO zijn nog maar een voorproefje, denkt oud-ASML-topman Peter Wennink. "Er komt nog veel meer aan in het bedrijfsleven en bij de overheid. Kunstmatige intelligentie (AI) kan de productiviteit zoveel verhogen. Als wij dat niet doen, doen andere landen dat. Maar het is niet alleen digitalisering. De kostenstijgingen spelen ook in de zorg, defensie en klimaat en energie. We moeten iets doen", zei Wennink tijdens het evenement State of Dutch Tech in Den Haag tegen het ANP.

12 uur geleden