Draghi: met Trump herstel concurrentiekracht nog urgenter
BOEDAPEST (ANP) - Nu Donald Trump de Amerikaanse verkiezingen heeft gewonnen, is het nog urgenter om de concurrentiekracht van Europa te herstellen. Dat zei Mario Draghi, voormalige president van de Europese Centrale Bank, voor de start van de top van EU-regeringsleiders over zijn rapport daarover. Hij riep op tot eensgezindheid om de broodnodige veranderingen te kunnen bewerkstelligen. "Als we ieder alleen het pad bewandelen, zijn we te klein", zei Draghi.
"Er is geen twijfel dat de verkiezing van Trump een groot verschil maakt in de banden tussen de VS en Europa", zei Draghi. Dat hoeft niet per se negatief te zijn, maar Europa moet zich daar volgens de Italiaan wel bewust van zijn. "Europa moet beslissingen niet langer voor zich uitschuiven."
In ieder geval wat betreft de technologiesector, waarin Europa "al erg achterloopt, moeten we in actie komen". Trump wil ook de "traditionele industrie beschermen", zei Draghi. In die sector exporteert Europa heel veel naar de VS. "Daarover moeten we dus onderhandelen met onze Amerikaanse bondgenoot."
Niet eensgezind
In de afgelopen jaren zijn er veel belangrijke keuzes uitgesteld, omdat er nooit consensus werd gevonden, zei Draghi. Dat heeft geleid tot een zwakke interne markt en lage productiviteit, schreef hij in zijn sombere rapport.
De EU-leiders zijn ook nu niet eensgezind. De analyse van Draghi wordt gedeeld, maar over de oplossingen lopen de meningen ver uiteen. Draghi vindt dat er jaarlijks 800 miljard euro moet worden geïnvesteerd om de concurrentiekracht van de EU te vergroten. Het gaat om zowel publiek als privaat geld. Vooral over dat publieke geld zijn de lidstaten het oneens. Nederland ziet onder meer niets in de uitgifte van eurobonds, oftewel gemeenschappelijke obligaties, of meer gezamenlijke schulden.
Meer uit Financieel
NICOSIA (ANP) - De energiecrisis drijft de inflatie op en zet de economie onder druk, maar de inflatieverwachtingen op de lange termijn blijven "grotendeels stabiel", zei president van de Europese Centrale Bank Christine Lagarde vrijdag in Nicosia.
37 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De ingrepen van het kabinet rond sociale zekerheid zijn niet nodig om bijvoorbeeld de AOW betaalbaar te houden. Dat stelt FNV na een analyse op basis van cijfers van onder andere het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
38 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben vrijdag ingestemd met het opschorten van importtarieven voor bepaalde kunstmeststoffen voor de duur van een jaar. Dat voorstel deed de Europese Commissie in januari.
49 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Vakcentrale VCP ziet oproepen van de nieuwe VNO-NCW-voorzitter Coen van Oostrom aan het kabinet als steun voor het ultimatum dat de organisatie samen met vakbonden FNV en CNV had gesteld. De bonden eisen dat het kabinet voor komende maandag plannen voor een snellere stijging van de AOW-leeftijd en bezuinigingen op de WIA en WW van tafel haalt.
1 uur geledenDOHA (ANP/BLOOMBERG) - Qatar Airways keert dit jaar geen bonussen uit aan de bijna 60.000 medewerkers. Door de oorlog in het Midden-Oosten en de verstoring van het luchtruim heeft de luchtvaartmaatschappij tienduizenden vluchten moeten annuleren en liep daardoor miljarden aan inkomsten mis.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Argentijnse voetballer Lionel Messi is de tweede voetballer ooit die zich miljardair mag noemen. Dat blijkt uit de Bloomberg Billionaires Index. De Portugees Cristiano Ronaldo ging hem voor.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt heeft een internationaal energiebedrijf berispt voor het te laat naar buiten brengen van marktgevoelige informatie. De marktwaakhond noemt het bedrijf niet bij naam, maar meldt dat de onderneming zowel elektriciteit produceert als energie verhandelt.
2 uur geleden