Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Draghi: Europa moet 'echt buitenlands economisch beleid' voeren

Draghi: Europa moet 'echt buitenlands economisch beleid' voeren

BRUSSEL (ANP) - Het concurrentievermogen van de Europese Unie moet worden versterkt, stelt Mario Draghi, oud-premier van Italië en voormalig president van de Europese Centrale Bank in zijn langverwachte rapport over de Europese concurrentiekracht. Dat kan onder meer door innovatie te versnellen en toe te werken naar koolstofarme productie. Deze noodzakelijke transformaties lopen echter op niets uit als er geen "echt buitenlands economisch beleid" van de Europese Unie komt, waarschuwt Draghi.

Onderdelen van een nieuw "echt" EU-economisch beleid zijn het sluiten van handelsovereenkomsten en het opzetten van industriële partnerschappen om de toeleveringsketen van belangrijke technologieën veilig te stellen, schrijft Draghi in zijn maandag gepresenteerde rapport. Lidstaten doen dit nu deels zelfstandig, "maar het is duidelijk dat Europa achterblijft bij wat we zouden kunnen bereiken als we als gemeenschap zouden handelen".

Er moet een einde komen aan de "verspilling" van gemeenschappelijke financiële middelen, vindt Draghi. "We hebben een grote collectieve koopkracht, maar we verdunnen die over veel verschillende nationale en EU-instrumenten." De EU moet gezamenlijke doelstellingen en beleidsacties formuleren en die beter dan nu coördineren. "Europa coördineert niet waar het belangrijk is."

Concurrentievermogen

Voor het vergroten van het concurrentievermogen is dat volgens hem cruciaal, evenals de harmonisering van regels en wetten tussen de lidstaten.

Draghi noemt drie manieren waarop duurzame groei op gang kan worden gebracht. Het belangrijkste is in zijn ogen dat Europa zijn innovatietempo opvoert "om zowel zijn leidende positie in de productiesector te behouden als nieuwe baanbrekende technologieën te ontwikkelen."

Circulaire economie

Europa moet daarnaast de hoge energieprijzen verlagen en tegelijkertijd doorgaan met het koolstofarm maken van de economie en overschakelen op een circulaire economie. "Als de EU wil slagen" moet een samenhangende strategie komen voor alle aspecten van het koolstofarm maken van de economie, "van energie tot industrie".

Om te kunnen voldoen aan de "toenemende vraag naar militaire goederen en uitrusting en in de voorhoede te blijven op het gebied van defensietechnologie", vindt Draghi verder dat Europa een sterke en onafhankelijke defensie-industriële capaciteit moet ontwikkelen.

Meer uit Financieel

Toerisme Sint Maarten groeit fors in eerste helft 2026

PHILIPSBURG (ANP) - Het eiland Sint Maarten heeft in de eerste zes maanden van dit jaar 1,56 miljoen toeristen geregistreerd. Het gaat om cruisetoeristen en vliegtuigpassagiers en betreft een stijging van 16,5 procent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Toen kwamen in het eerste halfjaar 1,34 miljoen toeristen naar het eiland.

29 minuten geleden
Tech- en chipbedrijven onder druk op overwegend lager Wall Street

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag overwegend lager gesloten, waarbij vooral de technologieaandelen onder druk stonden. De sfeer werd vooral bepaald door zorgen onder beleggers over de oplopende spanningen in het Midden-Oosten.

3 uur geleden
Saudi-Arabië gaat miljarden investeren in pretparken in Frankrijk

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Saudi-Arabië is van plan om 6 miljard euro te investeren in drie pretparken vlak bij Parijs. Dat meldt de Franse president Emmanuel Macron in een bericht op X. De Saudische entertainment- en investeringsgroep Qiddiya zal het project financieren.

5 uur geleden
Lange rijen bij Iraanse tankstations door dreigend benzinetekort

TEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Iran kampt met groeiende brandstoftekorten nu de Verenigde Staten het voor Teheran steeds moeilijker maken om brandstof uit het buitenland te halen. Volgens de staatskrant Hamshahri staan er in Teheran lange rijen bij tankstations uit angst voor prijsverhogingen. Veel automobilisten gaan al tanken, voordat de tank halfleeg is.

7 uur geleden
Lichte winst voor AEX ondanks minnen bij chipbedrijven

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag met een kleine winst gesloten. Beleggers namen winst op technologieaandelen in afwachting van belangrijke kwartaalcijfers van het Amerikaanse chipconcern Nvidia later deze week. Daarnaast zijn aandelenhandelaren in afwachting van een toespraak van Kevin Warsh, voorzitter van de Amerikaanse centrale bank op vrijdag.

8 uur geleden
Beveiliging Schiphol houdt dinsdag en woensdag werkonderbrekingen

UTRECHT (ANP) - De beveiligers op Schiphol houden dinsdag en woensdag hun eerste werkonderbrekingen uit onvrede over de hoge werkdruk, melden vakbonden FNV en CNV. Dinsdag gaat het om drie acties van een kwartier, om 10.00 uur, 14.00 uur en 19.00 uur. Woensdag zijn het er vijf van een kwartier: om 10.00 uur, 12.00 uur, 14.00 uur, 16.00 uur en 19.00 uur.

8 uur geleden
Webwinkel Bijenkorf weer 'volledig beschikbaar' na datalek

AMSTERDAM (ANP) - De webshop van de Bijenkorf is weer volledig beschikbaar na problemen door het datalek bij de logistieke partner CEVA Logistics eerder deze maand. Daardoor waren tijdelijk veel artikelen niet te bestellen. Daarvoor was de levertijd al flink opgelopen. Die staat inmiddels weer op twee tot vijf dagen, wat nog wel langer is dan de enkele dag van voor de problemen.

9 uur geleden