Draghi: Europa moet 'echt buitenlands economisch beleid' voeren
BRUSSEL (ANP) - Het concurrentievermogen van de Europese Unie moet worden versterkt, stelt Mario Draghi, oud-premier van Italië en voormalig president van de Europese Centrale Bank in zijn langverwachte rapport over de Europese concurrentiekracht. Dat kan onder meer door innovatie te versnellen en toe te werken naar koolstofarme productie. Deze noodzakelijke transformaties lopen echter op niets uit als er geen "echt buitenlands economisch beleid" van de Europese Unie komt, waarschuwt Draghi.
Onderdelen van een nieuw "echt" EU-economisch beleid zijn het sluiten van handelsovereenkomsten en het opzetten van industriële partnerschappen om de toeleveringsketen van belangrijke technologieën veilig te stellen, schrijft Draghi in zijn maandag gepresenteerde rapport. Lidstaten doen dit nu deels zelfstandig, "maar het is duidelijk dat Europa achterblijft bij wat we zouden kunnen bereiken als we als gemeenschap zouden handelen".
Er moet een einde komen aan de "verspilling" van gemeenschappelijke financiële middelen, vindt Draghi. "We hebben een grote collectieve koopkracht, maar we verdunnen die over veel verschillende nationale en EU-instrumenten." De EU moet gezamenlijke doelstellingen en beleidsacties formuleren en die beter dan nu coördineren. "Europa coördineert niet waar het belangrijk is."
Concurrentievermogen
Voor het vergroten van het concurrentievermogen is dat volgens hem cruciaal, evenals de harmonisering van regels en wetten tussen de lidstaten.
Draghi noemt drie manieren waarop duurzame groei op gang kan worden gebracht. Het belangrijkste is in zijn ogen dat Europa zijn innovatietempo opvoert "om zowel zijn leidende positie in de productiesector te behouden als nieuwe baanbrekende technologieën te ontwikkelen."
Circulaire economie
Europa moet daarnaast de hoge energieprijzen verlagen en tegelijkertijd doorgaan met het koolstofarm maken van de economie en overschakelen op een circulaire economie. "Als de EU wil slagen" moet een samenhangende strategie komen voor alle aspecten van het koolstofarm maken van de economie, "van energie tot industrie".
Om te kunnen voldoen aan de "toenemende vraag naar militaire goederen en uitrusting en in de voorhoede te blijven op het gebied van defensietechnologie", vindt Draghi verder dat Europa een sterke en onafhankelijke defensie-industriële capaciteit moet ontwikkelen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Het Amerikaanse JPMorgan Chase heeft Donald Trump en zijn bedrijf in februari 2021 meegedeeld dat hun rekeningen bij de bank werden gesloten. Dat blijkt uit nieuwe documenten die vrijdag zijn vrijgegeven als onderdeel van een rechtszaak die Trump heeft aangespannen tegen de bank en topman Jamie Dimon. Daarin eist de Amerikaanse president 5 miljard dollar schadevergoeding.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump verhoogt de wereldwijde importheffing die hij vrijdag invoerde van 10 naar 15 procent, meldt hij op zijn Truth Social.
14 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz verwacht dat de tariefdruk op de Duitse economie lager wordt na de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof. Dat oordeelde vrijdag dat een groot deel van de heffingen die president Donald Trump invoerde illegaal was.
14 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank Christine Lagarde liep weg bij een toespraak van de Amerikaanse handelsminister Howard Lutnick, omdat ze zijn anti-Europese retoriek ongepast vond in die setting. Dat zei ze zaterdag in een interview met The Wall Street Journal. Lagarde liep vorige maand weg van een diner op het World Economic Forum toen Lutnick zich negatief uitliet over Europa.
16 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - Tientallen landen, waaronder de Verenigde Staten en China, hebben opgeroepen tot "veilige, betrouwbare en robuuste" kunstmatige intelligentie. Dat staat in een verklaring die zaterdag werd uitgegeven na een grote top in New Delhi. De verklaring bevatte geen concrete toezeggingen. Wel werden verschillende vrijwillige, niet-bindende initiatieven benadrukt, waaronder het internationaal bundelen van AI-onderzoekscapaciteiten.
17 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof dat een deel van de importheffingen die president Donald Trump heeft opgelegd onwettig is, is volgens de Franse president Emmanuel Macron goed nieuws. Het toont volgens hem aan dat het goed is om in democratieën een tegenwicht te hebben tegen de macht.
19 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - India en Brazilië hebben afgesproken de samenwerking op het gebied van kritieke mineralen en zeldzame aardmetalen te versterken. Dat zei de Indiase premier Narendra Modi na gesprekken in New Delhi met de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva.
19 uur geleden