Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Draagvlak voor Zwarte Piet neemt iets toe, constateert Ipsos I&O

Draagvlak voor Zwarte Piet neemt iets toe, constateert Ipsos I&O

AMSTERDAM (ANP) - Het draagvlak voor Zwarte Piet neemt na jaren van afname weer iets toe, meldt onderzoeksbureau Ipsos I&O op basis van een representatieve peiling onder 1129 Nederlanders van 18 jaar en ouder. Het aantal voorstanders van een sinterklaasfeest met alleen de volledig zwart geschminkte piet steeg naar 38 procent, en is daarmee terug op het niveau van 2020 en 2021. Twee jaar geleden ging het om zo'n 33 procent. In 2016 zei nog 65 procent van de respondenten voorstander te zijn van enkel Zwarte Piet.

Nog eens 18 procent van de mensen vindt nu dat er een mix moet zijn van zwarte pieten, in combinatie met schoorsteenpieten en gekleurde pieten. Dat was bij de vorige meting in 2022 nog 25 procent.

Ruim een derde van de mensen (zo'n 35 procent) vindt dat Zwarte Piet moet verdwijnen, ongeveer gelijk aan de vorige meting. 17 procent wil een geleidelijke verandering naar een schoorsteenpiet, 14 procent pleit voor een directe verandering naar schoorsteenpiet en 4 procent van de respondenten wil dat de pieten een witte of gekleurde huidskleur krijgen.

Volgens de onderzoekers zeggen voorstanders van Zwarte Piet dat het een mooie traditie is die in hun ogen geen racistische elementen in zich heeft. Tegenstanders zien dat juist wel zo, of snappen naar eigen zeggen waarom het zo wordt ervaren.

Meer uit Binnenland

Nog deze maand nieuw paneel Margraten, belooft ambassadeur VS

DEN HAAG (ANP) - Nog deze maand komt er een nieuw paneel op de Amerikaanse begraafplaats in Margraten, vertelt de Amerikaanse ambassadeur Joseph Popolo vrijdag in een interview met EW Magazine. "En dat gaat specifiek over de rol van Afro-Amerikaanse soldaten die hun leven hebben gegeven voor de bevrijding van Nederland."

6 uur geleden
Voorganger Tom de Wal vrijgelaten na aanhouding in Tilburg

TILBURG (ANP) - De omstreden voorganger Tom de Wal is door de politie weer vrijgelaten. Dat laat hij in een onlinevideo weten. De Wal werd vrijdagavond aangehouden in Tilburg omdat hij er een genezingsdienst hield die door de gemeente verboden was. Hij laat weten dat hij onder meer boetes krijgt.

6 uur geleden
Qbuzz houdt bussen in noorden zaterdagochtend binnen

LEEUWARDEN (ANP) - Nu het KNMI code oranje voor Friesland en Groningen heeft verlengd tot zaterdag 09.00 uur, heeft Qbuzz besloten de bussen in die provincies langer binnen te houden. In Friesland blijven de bussen tot zeker 11.00 uur in de remise, in Groningen tot 09.00 uur. Vrijdag reed Qbuzz de hele dag niet in het noorden vanwege de weersomstandigheden.

6 uur geleden
Kabinet kijkt 'welwillend' naar mogelijke NAVO-missie Groenland

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet kijkt "welwillend" naar deelname aan een eventuele NAVO-missie bij Groenland, zegt demissionair defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) in het programma Café Kockelmann. Concrete plannen daarvoor liggen er nog niet, benadrukte hij.

8 uur geleden
Code oranje in noorden verlengd tot zaterdagochtend

DE BILT (ANP) - Het KNMI verlengt de duur van code oranje voor de provincies Groningen en Friesland en de Waddeneilanden tot zaterdag 09.00 uur. De weerwaarschuwing is al van kracht sinds middernacht.

10 uur geleden
Omstreden voorganger Tom de Wal aangehouden in Tilburg

TILBURG (ANP) - De omstreden voorganger Tom de Wal is vrijdagavond aangehouden in Tilburg. Dat gebeurde bij een zogenoemde gebedsgenezingsdienst, die door de gemeente was verboden. Een woordvoerder van de gemeente bevestigt berichtgeving daarover van Omroep Brabant.

10 uur geleden
Rijkswaterstaat stelt dit weekend koudeprotocol in

UTRECHT (ANP) - Rijkswaterstaat stelt zaterdag vanaf 18.00 uur het zogenoemde koudeprotocol in. Dit betekent dat dit weekend extra bergers en weginspecteurs aan het werk zijn. De verwachting is dat het zaterdag en zondag behoorlijk gaat vriezen in Nederland. Het protocol geldt voor alle provincies, tot maandagochtend.

12 uur geleden