Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Draagvlak voor Zwarte Piet neemt iets toe, constateert Ipsos I&O

Draagvlak voor Zwarte Piet neemt iets toe, constateert Ipsos I&O

AMSTERDAM (ANP) - Het draagvlak voor Zwarte Piet neemt na jaren van afname weer iets toe, meldt onderzoeksbureau Ipsos I&O op basis van een representatieve peiling onder 1129 Nederlanders van 18 jaar en ouder. Het aantal voorstanders van een sinterklaasfeest met alleen de volledig zwart geschminkte piet steeg naar 38 procent, en is daarmee terug op het niveau van 2020 en 2021. Twee jaar geleden ging het om zo'n 33 procent. In 2016 zei nog 65 procent van de respondenten voorstander te zijn van enkel Zwarte Piet.

Nog eens 18 procent van de mensen vindt nu dat er een mix moet zijn van zwarte pieten, in combinatie met schoorsteenpieten en gekleurde pieten. Dat was bij de vorige meting in 2022 nog 25 procent.

Ruim een derde van de mensen (zo'n 35 procent) vindt dat Zwarte Piet moet verdwijnen, ongeveer gelijk aan de vorige meting. 17 procent wil een geleidelijke verandering naar een schoorsteenpiet, 14 procent pleit voor een directe verandering naar schoorsteenpiet en 4 procent van de respondenten wil dat de pieten een witte of gekleurde huidskleur krijgen.

Volgens de onderzoekers zeggen voorstanders van Zwarte Piet dat het een mooie traditie is die in hun ogen geen racistische elementen in zich heeft. Tegenstanders zien dat juist wel zo, of snappen naar eigen zeggen waarom het zo wordt ervaren.

Meer uit Binnenland

Risico op natuurbranden in meeste regio's opnieuw verhoogd

DEN HAAG (ANP) - In een groot deel van Nederland geldt een verhoogd risico op natuurbranden, is te zien op een kaart van de brandweer. Woensdagochtend is in 17 van de 25 veiligheidsregio's fase 2 van kracht, het hoogste niveau.

37 minuten geleden
Drug 3-MMC is bijna nooit wat het lijkt, ziet Trimbos-instituut

UTRECHT (ANP) - Drugs die worden verkocht als 3-MMC, bevatten in werkelijkheid vrijwel nooit echt die stof. Van de samples die vorig jaar zijn getest via het Drugs Informatie en Monitoring Systeem (DIMS) bleek slechts 3 procent 3-MMC te bevatten, laat het Trimbos-instituut weten.

1 uur geleden
Uitbreiding landelijke jeugdbevoegdheden voor boa's per 1 juni

UTRECHT (ANP) - Buitengewoon opsporingsambtenaren (boa's) in de openbare ruimte krijgen uitgebreidere mogelijkheden bij strafbare feiten gepleegd door jongeren. Per 1 juni 2026 kunnen deze boa's minderjarigen een reprimande geven of naar Halt verwijzen, zo maakte de stichting Halt bekend. De uitbreiding moet bijdragen aan meer rechtsgelijkheid en een pedagogische omgang met jongeren.

2 uur geleden
KLM-vlucht Amsterdam tankt in Frans-Guyana om brandstoftekort

PARAMARIBO (ANP) - KLM-vlucht KL714 van Paramaribo naar Amsterdam is dinsdag kort na vertrek vanaf de Johan Adolf Pengel-luchthaven in Suriname niet rechtstreeks naar Schiphol gevlogen, maar eerst uitgeweken naar Frans-Guyana om bij te tanken. Dat schrijft de Surinaamse nieuwssite Waterkant.

4 uur geleden
Ruim honderd asielzoekers van Ter Apel naar Groningen

GRONINGEN (ANP) - Opnieuw brengen meer dan honderd asielzoekers de nacht door in congrescentrum Hanzeplaza in de stad Groningen. In de opvang bij het aanmeldcentrum in Ter Apel is geen plek voor ze. Het Rode Kruis weet het exacte aantal mensen nog niet, omdat het vervoer in de nacht van dinsdag op woensdag nog gaande is.

7 uur geleden
Premier Jetten sluit samenwerking met Markuszower niet uit

DEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower heeft zich met zijn uitspraken over geweld tegen Palestijnse vluchtelingen "buiten de constructieve krachten geplaatst", vindt premier Rob Jetten. Maar ondanks herhaalde verzoeken van onder anderen Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA spreekt de premier niet expliciet uit dat hij samenwerking met de radicaal-rechtse politicus uitsluit.

7 uur geleden
Studenten hbo en wo tevreden over opleiding en docenten

UTRECHT (ANP) - Studenten op het hbo en universiteiten blijven tevreden over hun opleiding. Dat blijkt uit de Nationale Studenten Enquête (NSE) 2026, die werd ingevuld door 248.000 studenten. Driekwart van hen is tevreden over de opleiding die zij volgen. Naast de algemene tevredenheid van studenten over hun opleiding meet de NSE ook de tevredenheid over allerlei specifieke onderwerpen, waaronder studiedruk, docenten en sfeer.

7 uur geleden