Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Draagvlak voor Zwarte Piet neemt iets toe, constateert Ipsos I&O

Draagvlak voor Zwarte Piet neemt iets toe, constateert Ipsos I&O

AMSTERDAM (ANP) - Het draagvlak voor Zwarte Piet neemt na jaren van afname weer iets toe, meldt onderzoeksbureau Ipsos I&O op basis van een representatieve peiling onder 1129 Nederlanders van 18 jaar en ouder. Het aantal voorstanders van een sinterklaasfeest met alleen de volledig zwart geschminkte piet steeg naar 38 procent, en is daarmee terug op het niveau van 2020 en 2021. Twee jaar geleden ging het om zo'n 33 procent. In 2016 zei nog 65 procent van de respondenten voorstander te zijn van enkel Zwarte Piet.

Nog eens 18 procent van de mensen vindt nu dat er een mix moet zijn van zwarte pieten, in combinatie met schoorsteenpieten en gekleurde pieten. Dat was bij de vorige meting in 2022 nog 25 procent.

Ruim een derde van de mensen (zo'n 35 procent) vindt dat Zwarte Piet moet verdwijnen, ongeveer gelijk aan de vorige meting. 17 procent wil een geleidelijke verandering naar een schoorsteenpiet, 14 procent pleit voor een directe verandering naar schoorsteenpiet en 4 procent van de respondenten wil dat de pieten een witte of gekleurde huidskleur krijgen.

Volgens de onderzoekers zeggen voorstanders van Zwarte Piet dat het een mooie traditie is die in hun ogen geen racistische elementen in zich heeft. Tegenstanders zien dat juist wel zo, of snappen naar eigen zeggen waarom het zo wordt ervaren.

Meer uit Binnenland

Van den Brink tevreden met EU-akkoord over terugkeerhubs

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink noemt het "goed nieuws" dat er in de Europese Unie een onderhandelingsakkoord is om asielzoekers die niet mogen blijven terug te sturen. Het Europees Parlement, de EU-lidstaten en de Europese Commissie bereikten maandagavond een akkoord over een nieuwe terugkeerregeling.

2 uur geleden
Dode en twee gewonden door steekincident in Heerhugowaard

HEERHUGOWAARD (ANP) - Bij een steekincident bij een bedrijf in Heerhugowaard zijn een dode en twee gewonden gevallen, meldt de politie. Rond 19.35 uur kreeg de politie een melding van een steekpartij en zette vervolgens de omgeving af voor een grote actie. De politie heeft nog niemand aangehouden en roept getuigen op zich te melden.

3 uur geleden
Politie: agent wist bij aanhouding niet dat vrouw zwanger was

ZEIST (ANP) - De politieagent die tijdens de veelbesproken aanhouding in het asielzoekerscentrum in Zeist een vrouw naar de grond trok, wist volgens de politie niet dat zij zwanger was. "Hij geeft aan dat hij anders had gehandeld als dit wel zo was geweest", meldt de politie, die aanvullende informatie over het voorval deelt op haar website.

4 uur geleden
SEH's krijgen vanaf 2027 deels vast budget van 4,6 miljoen

DEN HAAG (ANP) - Spoedeisende hulpen (SEH) krijgen vanaf volgend jaar deels een vast budget van ongeveer 4,6 miljoen euro. Dit komt voor een deel in de plaats van de huidige bekostiging, die vooral gebaseerd is op hoeveel mensen worden geholpen.

6 uur geleden
Sterk wil dat jongeren die stoppen met eten niet in hospice komen

DEN HAAG (ANP) - Jongeren die stoppen met eten en drinken om op die manier een einde aan hun eigen leven te maken, moeten niet in een hospice terechtkomen. Volgens minister Mirjam Sterk (Jeugd) moet er eerder passende zorg komen voor de jongeren, waardoor het niet zover hoeft te komen.

7 uur geleden
Eerste Gazanen met visum onderweg naar Nederland

DEN HAAG (ANP) - De eerste twee van bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een studie- of werkvisum zijn onderweg naar Nederland. Dat bevestigt het ministerie van Buitenlandse Zaken na berichtgeving van de NOS. Wanneer de rest van de groep mag vertrekken, is nog niet duidelijk.

7 uur geleden
Asielzoekers Ter Apel komende nachten opgevangen in 2e Exloërmond

2E EXLOËRMOND (ANP) - Nog altijd is er geen structurele opvangplek gevonden voor asielzoekers die niet bij het azc in Ter Apel terechtkunnen. Wel kunnen zij de komende drie nachten naar het Drentse 2e Exloërmond. De gemeente Borger-Odoorn, waar het dorp onder valt, heeft de sporthal Hunsowhal voorzien van 150 slaapplekken.

7 uur geleden