Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Draagvlak voor Zwarte Piet neemt iets toe, constateert Ipsos I&O

Draagvlak voor Zwarte Piet neemt iets toe, constateert Ipsos I&O

AMSTERDAM (ANP) - Het draagvlak voor Zwarte Piet neemt na jaren van afname weer iets toe, meldt onderzoeksbureau Ipsos I&O op basis van een representatieve peiling onder 1129 Nederlanders van 18 jaar en ouder. Het aantal voorstanders van een sinterklaasfeest met alleen de volledig zwart geschminkte piet steeg naar 38 procent, en is daarmee terug op het niveau van 2020 en 2021. Twee jaar geleden ging het om zo'n 33 procent. In 2016 zei nog 65 procent van de respondenten voorstander te zijn van enkel Zwarte Piet.

Nog eens 18 procent van de mensen vindt nu dat er een mix moet zijn van zwarte pieten, in combinatie met schoorsteenpieten en gekleurde pieten. Dat was bij de vorige meting in 2022 nog 25 procent.

Ruim een derde van de mensen (zo'n 35 procent) vindt dat Zwarte Piet moet verdwijnen, ongeveer gelijk aan de vorige meting. 17 procent wil een geleidelijke verandering naar een schoorsteenpiet, 14 procent pleit voor een directe verandering naar schoorsteenpiet en 4 procent van de respondenten wil dat de pieten een witte of gekleurde huidskleur krijgen.

Volgens de onderzoekers zeggen voorstanders van Zwarte Piet dat het een mooie traditie is die in hun ogen geen racistische elementen in zich heeft. Tegenstanders zien dat juist wel zo, of snappen naar eigen zeggen waarom het zo wordt ervaren.

Meer uit Binnenland

3 Palestijnen krijgen vooralsnog geen hulp om Gaza te verlaten

DEN HAAG (ANP) - Drie Palestijnen krijgen vooralsnog geen hulp van het ministerie van Buitenlandse Zaken om Gaza te verlaten en naar Nederland te reizen. Hun verzoek om bijstand van Nederland af te dwingen werd afgewezen door de rechter.

17 minuten geleden
Drukte bij asielopvang Ter Apel weer flink toegenomen

TER APEL (ANP) - Bij het aanmeldcentrum in Ter Apel was het dit weekend weer druk. Ondanks de afspraak niet meer dan 2000 mensen op het terrein te hebben, waren er alle dagen 2100 mensen of meer. De dagen ervoor waren er zo'n veertig tot honderd mensen minder. De boete die het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) hiervoor moet overmaken aan de gemeente Westerwolde is opgelopen naar 3,7 miljoen euro.

2 uur geleden
Marechaussee vindt zeventien vreemdelingen in koeltrailer

HOEK VAN HOLLAND (ANP) - De Koninklijke Marechaussee heeft zaterdagavond zeventien mensen aangetroffen in een koeltrailer in Hoek van Holland. Onder hen bevonden zich zes minderjarigen. Twee verdachten zijn aangehouden op verdenking van mensensmokkel, meldt de marechaussee maandag.

2 uur geleden
NS: vanaf vrijdagavond langere reistijd door werkzaamheden

UTRECHT (ANP) - Treinreizigers moeten vanaf komend weekend rekening houden met drukkere treinen en een langere reistijd door werkzaamheden op meerdere trajecten, meldt de NS. De dienstregeling in heel Nederland kan volgens de vervoerder last hebben van deze werkzaamheden. Op sommige trajecten rijden helemaal geen treinen vanwege geplande werkzaamheden. De NS adviseert mensen hun reis kort voor vertrek te plannen.

3 uur geleden
Nederlands marineschip vertrekt naar NAVO-oefening poolgebied

DEN HELDER (ANP) - Het Nederlandse marineschip Zr. Ms. Johan de Witt is onderweg naar Noorwegen om mee te doen aan een NAVO-oefening in het poolgebied. Het schip vertrok maandagmorgen uit Den Helder en sluit in maart aan bij de oefening, die onderdeel is van de nieuwe Noordpoolmissie van de NAVO: Arctic Sentry.

3 uur geleden
Dinsdag mogelijk ook nog treinen met rommel van carnavalsvierders

UTRECHT (ANP) - Treinreizigers moeten ook dinsdag nog rekening houden met treinen vol rommel van carnavalsgangers. Spoorvervoerder NS heeft afgelopen weekend dubbel zoveel schoonmakers ingezet om de treinen schoon te maken, maar verwacht niet dat de situatie dinsdag helemaal is opgelost, laat een woordvoerder weten.

4 uur geleden
Veiling gitaar Kooymans levert 28.000 euro op voor ALS-onderzoek

DEN HAAG (ANP) - De akoestische gitaar van George Kooymans is voor 28.000 euro geveild. Dat heeft Stichting ALS Nederland zondagavond bekendgemaakt. De totale opbrengst van de onlineveiling bedraagt ruim 57.000 euro. Het bedrag wordt gedoneerd aan onderzoek naar de dodelijke zenuw- en spierziekte ALS, waaraan de zanger en gitarist van Golden Earring vorig jaar is overleden.

17 uur geleden