Dorpsraad: uitstoot leidt onomstotelijk tot gezondheidsschade
WIJK AAN ZEE (ANP) - De dorpsraad Wijk aan Zee is blij dat dat nu officieel is geconstateerd dat de uitstoot van Tata Steel onomstotelijk leidt tot gezondheidsschade. Dat stelt Linda Valent, woordvoerster van de dorpsraad Wijk aan Zee. Ze reageert daarmee op de conclusies van een RIVM-onderzoek naar gezondheidsrisico's die voortkomen uit de uitstoot van Tata Steel.
Vrijdag werd duidelijk dat het RIVM concludeert dat bewoners van de regio rond Tata Steel extra kans hebben om ziek te worden door de uitstoot vanaf het terrein van de staalfabriek. Gemiddeld verkorten de emissies de levensverwachting van inwoners van het nabijgelegen Wijk aan Zee met 2,5 maand, zo stelt het RIVM na nieuw onderzoek.
"Nu is het vastgesteld. We praten nu over schade die honderd procent aanwijsbaar voor rekening van Tata komt. Tata heeft altijd ontkend dat het door de fabriek komt. Wat je ook bij Chemours ziet", stelt de dorpsraad. Die spreekt van schokkende conclusies. "Het RIVM stelt vast dat nergens in Nederland één enkele bron een zo grote stapeling van risico's veroorzaakt. De aandacht gaat altijd naar longkanker, maar er is een breed scala aan gezondheidsklachten dat aan één bedrijfsterrein is toe te schrijven."
Onbegrijpelijk
Valent wijst ook nog op de cokesfabrieken. Volgens de dorpsraad "de bron van de meest schadelijke uitstoot". "Onbegrijpelijk dat Tata afgelopen week weer morrelde aan de deadline. De lekkende cokesfabriek 2 wil het nu in de lucht houden tot 'omtrent 2030' en de sluiting van de andere cokesfabriek is nu helemaal van de planning verdwenen. Dat gebeurt even tussendoor. De bewoners betalen de rekening, met hun gezondheid."
Valent zegt dat de raad nu wat dat onderwerp betreft de hoop heeft gezet op de politiek. Gehoopt wordt dat er harde deadlines worden gesteld voor het sluiten van deze fabrieken. "Ook voor het klimaat is het schadelijk als je daarvoor geen piketpaaltjes slaat."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Er wordt door de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening niet genoeg gedaan met aanbevelingen rondom de in 2024 deels ingestorte parkeergarage in Nieuwegein, meldt de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV). Die organisatie ziet graag dat een en ander vastgelegd wordt in de wet, maar de minister "ziet helaas geen aanleiding om hier nu mee aan de slag te gaan", zo luidt de conclusie.
1 minuut geledenDEN HAAG (ANP) - Van alle kiesgerechtigden heeft woensdag 53,7 procent een stem uitgebracht voor de gemeenteraadsverkiezingen. Dat blijkt uit gegevens van de ANP Verkiezingsdienst. Dat is hoger dan in 2022, toen 51 procent van de kiezers stemde.
37 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - GroenLinks boekt 2 zetels winst in de gemeenteraad van Amsterdam en wordt met een totaal van 10 zetels de grootste partij in de hoofdstad. Ook D66 krijgt er een zetel bij en wordt met 8 zetels de tweede partij, blijkt uit de voorlopige uitslagen die de Verkiezingsdienst van het ANP heeft binnengekregen.
38 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Het veto van Hongarije tegen de EU-lening van 90 miljard euro voor Oekraïne is onacceptabel, zei premier Rob Jetten voor het begin van de top met EU-regeringsleiders in Brussel. "Die steun voor Oekraïne moet er zo snel mogelijk komen."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alleen de voorlopige verkiezingsuitslagen van Amsterdam en Hoorn ontbreken nog. Amsterdam hoopt dat donderdagochtend alle stemmen geteld zijn, maar het kan ook middagwerk worden, zei een woordvoerder. Hoorn verwacht de uitslag in de loop van donderdag te brengen, meldt de gemeente op de site.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - NSC haalt in geen van de vijf gemeenten waar die partij meedeed een raadszetel. Dat blijkt uit de voorlopige uitslagen die de ANP Verkiezingsdienst heeft gemeld. In Amersfoort, Apeldoorn, Den Haag, Eindhoven en Zoetermeer stond NSC op het stembiljet.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag, de partij van oud-wethouder Richard de Mos, is zoals verwacht de grootste geworden bij de verkiezingen woensdag. De partij komt volgens de Verkiezingsdienst van het ANP uit op 16 zetels. Dat is er eentje minder dan bij de exitpolls van woensdagavond.
8 uur geleden