Dorpsraad: uitstoot leidt onomstotelijk tot gezondheidsschade
WIJK AAN ZEE (ANP) - De dorpsraad Wijk aan Zee is blij dat dat nu officieel is geconstateerd dat de uitstoot van Tata Steel onomstotelijk leidt tot gezondheidsschade. Dat stelt Linda Valent, woordvoerster van de dorpsraad Wijk aan Zee. Ze reageert daarmee op de conclusies van een RIVM-onderzoek naar gezondheidsrisico's die voortkomen uit de uitstoot van Tata Steel.
Vrijdag werd duidelijk dat het RIVM concludeert dat bewoners van de regio rond Tata Steel extra kans hebben om ziek te worden door de uitstoot vanaf het terrein van de staalfabriek. Gemiddeld verkorten de emissies de levensverwachting van inwoners van het nabijgelegen Wijk aan Zee met 2,5 maand, zo stelt het RIVM na nieuw onderzoek.
"Nu is het vastgesteld. We praten nu over schade die honderd procent aanwijsbaar voor rekening van Tata komt. Tata heeft altijd ontkend dat het door de fabriek komt. Wat je ook bij Chemours ziet", stelt de dorpsraad. Die spreekt van schokkende conclusies. "Het RIVM stelt vast dat nergens in Nederland één enkele bron een zo grote stapeling van risico's veroorzaakt. De aandacht gaat altijd naar longkanker, maar er is een breed scala aan gezondheidsklachten dat aan één bedrijfsterrein is toe te schrijven."
Onbegrijpelijk
Valent wijst ook nog op de cokesfabrieken. Volgens de dorpsraad "de bron van de meest schadelijke uitstoot". "Onbegrijpelijk dat Tata afgelopen week weer morrelde aan de deadline. De lekkende cokesfabriek 2 wil het nu in de lucht houden tot 'omtrent 2030' en de sluiting van de andere cokesfabriek is nu helemaal van de planning verdwenen. Dat gebeurt even tussendoor. De bewoners betalen de rekening, met hun gezondheid."
Valent zegt dat de raad nu wat dat onderwerp betreft de hoop heeft gezet op de politiek. Gehoopt wordt dat er harde deadlines worden gesteld voor het sluiten van deze fabrieken. "Ook voor het klimaat is het schadelijk als je daarvoor geen piketpaaltjes slaat."
Meer uit Binnenland
DEN BOSCH (ANP) - De rechtbank in Den Bosch heeft de 26-jarige Wesley W. uit Helmond veroordeeld tot acht jaar cel en tbs met dwangverpleging voor het jarenlang seksueel misbruiken van kinderen. Het Openbaar Ministerie had vijftien jaar cel en tbs met dwang geëist.
33 minuten geledenLELYSTAD (ANP) - Het hoofdgebouw van Lelystad Airport wordt vrijdagochtend nog steeds bezet door klimaatactivisten van Greenpeace. De actievoerders hebben de nacht doorgebracht op de luchthaven en de milieuorganisatie zegt dat ze net zo lang blijven tot de politiek een definitieve streep zet door de opening van de luchthaven in Lelystad.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De dossiers van ruim 69.000 mensen die zich hadden gemeld voor compensatie om de toeslagenaffaire zijn beoordeeld. Meer dan 43.000 mensen zijn uiteindelijk na deze integrale beoordeling (IB) erkend als gedupeerde, meldt demissionair staatssecretaris Sandra Palmen (Toeslagen) donderdag aan de Tweede Kamer.
16 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Actievoerders van Greenpeace gaan door met de bezetting van het hoofdgebouw van Lelystad Airport zodat het vliegveld niet gebruikt kan worden. Een woordvoerder van de milieuorganisatie laat weten dat de activisten net zo lang blijven zitten "tot dit vliegveld definitief van de baan is".
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Zes dagen nadat in Het Parool een artikel is verschenen over de misdragingen van student Marlon U., heeft de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam maatregelen aangekondigd. Rector Jeroen Geurts meldde onder meer dat er gesprekken lopen met studentenvertegenwoordigers en studentenverenigingen op de campus en dat die gesprekken de komende weken en maanden worden voortgezet.
17 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Drie Turkse moskeeën hebben brieven ontvangen die oproepen tot het stoppen van de 'islamisering', met daarbij een opsomming van aanslagen, zoals die op 11 september 2001 op het World Trade Center in New York. De briefschrijver noemt de islamitische vastenmaand ramadan, die volgende week begint, als aanleiding. De Islamitische Stichting Nederland (ISN) deelt de brief.
17 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Ook Nederland betaalt mee om een nieuw pakket Amerikaanse wapens voor Oekraïne te betalen. Naast bijdragen van het Verenigd Koninkrijk, Zweden en Noorwegen steekt ook Nederland er zo'n 90 miljoen euro in. De Nederlandse bijdrage is echter geen nieuw geld, maar al eerder opzijgelegd voor het zogeheten PURL-programma om Amerikaanse wapens te kopen waar Oekraïne nog niet zonder kan.
18 uur geleden