Dorpshuis Garmerwolde loopt vol voor volgen eindrapport gaswinning
GARMERWOLDE (ANP) - Het dorpshuis in het Groningse dorp Garmerwolde loopt vrijdagochtend even voor 11.30 uur vol met mensen die wachten op de presentatie van de bevindingen van de commissie die onderzoek deed naar de gevolgen van de aardgaswinning in Groningen. Deze commissie onder leiding van Tom van der Lee (GroenLinks), presenteert vanaf 12.00 uur het verslag van de parlementaire enquête in Zeerijp.
Ook staatssecretaris Hans Vijlbrief (Mijnbouw) komt naar Garmerwolde, zo is de planning, maar hij was er rond 11.30 uur nog niet. Wel staat er veel pers en zijn er veel fotografen. Ongeveer veertig mensen zijn in de zaal aanwezig, waar onder meer een groot scherm staat waarop de presentatie te volgen zal zijn.
Verwacht wordt dat de conclusies van de commissie hard zijn. Tijdens de zeventig openbare verhoren werd al duidelijk dat de overheid gretig gebruikmaakte van het waardevolle gas in de Groninger bodem, maar jarenlang wegkeek van de nadelige gevolgen van de winning voor bewoners.
Weinig verwachtingen
De bijeenkomst in Garmerwolde is georganiseerd door de belangengroeperingen Groninger Bodem Beweging en het Groninger Gasberaad. Ook op andere plaatsen in de provincie Groningen komen mensen vrijdag bij elkaar tijdens de presentatie van het rapport.
Onder de belangstellenden zijn ook mensen uit het zogenoemde buitengebied. Een stel uit de gemeente Veendam, van wie het huis zoveel schade heeft dat het mogelijk helemaal plat moet, heeft weinig verwachtingen van wat er vrijdag mogelijk bekend wordt. "Wij zitten al tien jaar in hetzelfde, krijgen veel valse beloftes keer op keer en er worden geen grote stappen gezet. En de buitengebieden worden altijd vergeten", stelt de vrouw van het paar. "Wij wonen wel in het buitengebied, maar ook wij raken ons huis kwijt door de gaswinning. Ik voel me niet gesteund en gehoord, niet door mijn eigen gemeente."
Meer uit Binnenland
KLUNDERT (ANP) - De zeehavenpolitie van Zeeland-West-Brabant heeft in de Brabantse plaats Klundert acht verdachten aangehouden in verband met een eerdere vondst van honderden kilo's cocaïne in een busje in Papendrecht. Dat heeft de politie in de nacht van donderdag op vrijdag bekendgemaakt.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het gesprek dat EU-leiders hadden met de Hongaarse premier Viktor Orbán was "niet gezellig", stelde premier Rob Jetten na afloop van de EU-top. "En dat was ook precies het doel", zei hij. "Het is eigenlijk schandalig dat hij elke keer weer dwarsligt voor iets wat alle Europeanen raakt."
5 uur geledenSCHOONHOVEN (ANP) - De man van Iraanse komaf die donderdagochtend is neergeschoten in Schoonhoven is een medewerker van de politie. Korpschef Janny Knol en directeur Paul van Musscher van het Politiedienstencentrum laten dat weten. De man raakte ernstig gewond. Waarom hij werd neergeschoten is niet duidelijk.
7 uur geledenDORDRECHT (ANP) - In sommige sloten in Dordrecht, Sliedrecht, Papendrecht en de gemeente Molenlanden is de PFAS-vervuiling de afgelopen jaren verergerd. Daarom hebben gemeenten en waterschappen besloten dat in een groter deel geen slootwater meer gebruikt mag worden voor het beregenen van voedselgewassen.
8 uur geledenSCHOONHOVEN (ANP) - Minister van Justitie en Veiligheid David van Weel zegt op X geïnformeerd te zijn door de politie over het neerschieten van een 36-jarige Iraniër in Schoonhoven donderdag. Volgens hem zijn verschillende autoriteiten alert en nemen die maatregelen.
10 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft een vijfde verdachte aangehouden voor de explosie vorige week bij de synagoge aan het A.B.N. Davidsplein in Rotterdam. Het gaat om een 19-jarige man uit Tilburg, die donderdag in zijn woonplaats is gearresteerd. Zijn rol wordt onderzocht, meldt de politie.
11 uur geledenDOESBURG (ANP) - In de Gelderse gemeente Doesburg is de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen donderdag toch nog iets veranderd. De SP krijgt er een tweede zetel. Dat gaat ten koste van GroenLinks-PvdA. Die partij komt niet met drie mensen in de raad, maar met twee.
11 uur geleden