Dordrecht zet voorlopig geen derdelanders meer uit opvang
DORDRECHT (ANP) - De derdelanders uit Oekraïne die nog in de opvang in Dordrecht zitten, mogen daar voorlopig blijven. De gemeente is gestopt met het uitzetten van de vluchtelingen. Dordrecht wacht op bericht van demissionair staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel).
Dordrecht ving ongeveer negentig derdelanders op in twee kantoorpanden. Zo'n 38 van hen moesten dinsdag de opvang verlaten. Dordrecht was een van de eerste gemeenten die daarmee begon. Enkele uren later besloot de Raad van State echter dat zes andere derdelanders voorlopig mogen blijven, in afwachting van een uitspraak over hun status, en dat dit oordeel ook voor andere derdelanders kan gelden.
Volgens een gemeentewoordvoerder weet Dordrecht niet waar de 38 vertrokken derdelanders naartoe zijn gegaan. Het is dus ook niet duidelijk of ze terug kunnen naar hun oude plek als het kabinet besluit dat alle derdelanders langer mogen blijven.
Conformeren
In Alblasserdam zijn 23 van de 24 derdelanders vertrokken uit de opvang, van wie drie op dinsdag. Ook die gemeente weet niet waar ze naartoe zijn gegaan. De Zuid-Hollandse plaats wacht momenteel op een bericht van de overheid. "We zullen ons daaraan conformeren."
Meppel had dinsdag de enige derdelander uit de gemeentelijke opvang verwijderd. De Drentse gemeente weet niet waar deze persoon naartoe is. Meppel zegt niet of deze derdelander kan terugkeren naar de opvang als de staatssecretaris zou meedelen dat alle derdelanders voorlopig recht op opvang houden.
Tegenstrijdigheid
Tilburg had eerder al besloten om de 46 derdelanders in de stad voorlopig nog niet uit de opvang te zetten. "Wij hebben gewacht op duidelijkheid vanwege alle tegenstrijdige juridische uitspraken", aldus een woordvoerster. Die duidelijkheid is er volgens de gemeente nu nog niet.
De derdelanders woonden met een tijdelijke verblijfsvergunning in Oekraïne. Na de Russische invasie vluchtten ze naar Nederland. De Raad van State, de hoogste rechter, bepaalde eerder dat hun bescherming in maart zou eindigen, en dat ze vier weken de tijd hadden om asiel aan te vragen of te vertrekken. Die periode verliep dinsdag. Veel derdelanders zijn naar de rechter gestapt om alsnog te mogen blijven. Rechtbanken spreken elkaar daarover tegen. De Raad van State bepaalde daarom dat de uitzettingen moeten worden opgeschort tot er duidelijkheid is.
Meer uit Binnenland
LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn medeleven uitgesproken met landgenoten die vastzitten op het Nederlandse cruiseschip Hondius. "We werken nauw samen met internationale partners om de Britse staatsburgers aan boord te ondersteunen en we stellen plannen op voor hun veilige doorreis", schreef hij op X.
52 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Drie zieke opvarenden van het cruiseschip Hondius, dat voor de kust van Kaapverdië ligt, worden van boord gehaald en naar Nederland gebracht voor medische verzorging. Onder hen is één Nederlander, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. "Alle inzet is erop gericht om dit op zo kort mogelijke termijn te laten plaatsvinden." Op het schip zijn meerdere mensen besmet geraakt met het hantavirus.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - Hulpverleners zijn volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) bezig met het weghalen van twee ernstig zieke patiënten van het Nederlandse cruiseschip Hondius, om ze vervolgens over te brengen naar Nederland voor behandeling. De zieken verkeren volgens infectieziektendirecteur Maria Van Kerkhove in stabiele toestand. Op het schip was een uitbraak van het hantavirus.
3 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - Voor het Vrijheidsdefilé in Wageningen stonden dinsdagmiddag de toeschouwers weer "rijen dik" mee te kijken, zegt een woordvoerder van de organisatie Wageningen45. Naast veteranen uit de Tweede Wereldoorlog liepen er ook militairen uit 25 landen mee met de militaire optocht, aldus de organisatie.
3 uur geledenMADRID (ANP) - Een team van epidemiologen gaat dinsdagmiddag het cruiseschip Hondius inspecteren. "Dit zal helpen bij beslissingen over de repatriëringsprocessen en de route van het schip", meldt het Spaanse ministerie van Volksgezondheid na overleg met de Wereldgezondheidsorganisatie.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Valt er vandaag écht iets te vieren? Die vraag stond centraal in de 5 meilezing die schrijver en presentator Splinter Chabot dinsdag uitsprak in de Domkerk in Utrecht. Volgens Chabot nemen donkerte, verharding en verruwing in onze samenleving en in de wereld verder toe. Ook vraagt hij zich af hoe vrij mensen zijn als ze voorzichtig moeten zijn met het ophangen van een regenboogvlag of Palestijnse vlag en hoeveel vrijheid er is als uit onderzoek blijkt dat het antisemitisme toeneemt.
6 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) denkt dat aan boord van het Nederlandse schip Hondius mensen elkaar kunnen hebben aangestoken met het hantavirus. Dat zou ook gebeurd kunnen zijn met het Nederlandse echtpaar dat is overleden, zei een deskundige van de WHO. Het staat nog niet vast; de WHO "werkt met die aanname". Het schip vaart volgens de WHO richting de Canarische Eilanden.
6 uur geleden