Dordrecht begonnen met uitzetten derdelanders uit opvang
DORDRECHT (ANP) - Dordrecht is dinsdag begonnen met het uitzetten van gevluchte derdelanders uit Oekraïne uit de gemeentelijke opvanglocaties. Het gaat om ongeveer negentig mensen, meldt de gemeente. Ook Meppel laat weten een derdelander uit de opvang te hebben gehaald. Voor zover bekend zijn Dordrecht en Meppel de eerste gemeenten in Nederland die dat doen.
De derdelanders werden opgevangen in twee kantoorgebouwen in de stad, Spuiboulevard 314-372 en Singel 271, die zijn gebruikt als opvang omdat ze eerder leegstonden. Ze verlaten die locaties "op eigen initiatief", stelt de gemeente. "Eerst worden ze gevorderd de locatie te verlaten. Pas als ze dat niet doen, worden ze daadwerkelijk uitgezet door de politie. Het eerste deel is vrijwillig, het tweede deel niet. Bij weigering vrijwillig te gaan volgt dwang door politie."
Het is niet bekend waar de derdelanders die de opvang al hebben verlaten, nu naartoe zijn gegaan. De gemeente Dordrecht zegt "er niet meer op te kunnen sturen dat mensen ook daadwerkelijk het land verlaten" wanneer ze vertrekken uit de opvang.
Geen einduitspraak
De derdelanders woonden met een tijdelijke verblijfsvergunning in Oekraïne toen Rusland het land binnenviel. Ze vluchtten naar Nederland en kregen hier bescherming, net als alle andere vluchtelingen uit Oekraïne. Die regeling verliep op 4 maart. Daarna kregen de derdelanders vier weken de tijd om Nederland te verlaten.
Het kabinet wil dat ze teruggaan naar hun land van herkomst om daar het einde van de oorlog af te wachten. Tientallen vluchtelingen vechten dat aan. Rechters spreken elkaar tegen of de derdelanders mogen blijven of moeten vertrekken. De Raad van State, de hoogste rechter, heeft nog geen einduitspraak daarover gedaan.
Het is nog niet bekend welke gemeenten ook overgaan tot uitzetting en welke gemeenten wachten op het oordeel van de Raad van State.
Meer uit Binnenland
ASSEN (ANP) - De advocaten van de 37-jarige Douglas Chesley W. hebben de rechtbank in Assen donderdag gevraagd akkoord te gaan met procesafspraken. W. is een van de verdachten in de zaak over de roof van Roemeense kunstschatten uit het Drents Museum. Hij heeft de afspraken met het Openbaar Ministerie gemaakt.
4 uur geledenBOEKAREST (ANP) - De Roemeense kunstschatten die begin 2025 werden gestolen uit het Drents Museum in Assen zullen snel weer te zien zijn in Roemenië. Het Roemeense ministerie van Cultuur heeft aangekondigd dat de gouden helm van Cotofenesti en de twee Dacische armbanden dinsdag worden gepresenteerd in het Nationaal Historisch Museum in Boekarest.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rotterdam Airport en Eindhoven Airport hebben toch natuurvergunningen nodig, heeft de rechter bepaald. Het kabinet vond enkele jaren geleden dat dat niet nodig was, maar natuurorganisaties en omwonenden hebben dat aangevochten.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Rijkswaterstaat roept weggebruikers bij drukte door de werkzaamheden aan de snelweg A2 komend weekend op niet af te wijken van de omleidingsroute. "Rijd niet binnendoor of op de navigatie", zegt een woordvoerster. Meerdere omliggende gemeenten hadden de afgelopen weekenden veel last van sluipverkeer, omdat de A2 richting Utrecht dicht was tussen de knooppunten Everdingen en Oudenrijn.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tientallen websites die zogenoemde designerdrugs aanboden, zijn offline gehaald op last van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) en de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). "Het gebruik ervan kan levensgevaarlijk zijn", melden de overheidsdiensten.
6 uur geledenASSEN (ANP) - Het bewijs tegen vermeende kunstrover Bernhard Z. (35) is minder overweldigend dan het Openbaar Ministerie heeft betoogd, zo hebben zijn advocaten donderdag in hun pleidooi gezegd. Ze hebben gepleit voor vrijspraak.
6 uur geledenHOOFDDORP (ANP) - Het slachtoffer van de dodelijke steekpartij in een woning in Hoofddorp woensdagavond is een vrouw, meldt de politie donderdag. De persoon die werd aangehouden is een 34-jarige man uit de Noord-Hollandse plaats.
6 uur geleden