Dordrecht begonnen met uitzetten derdelanders uit opvang
DORDRECHT (ANP) - Dordrecht is dinsdag begonnen met het uitzetten van gevluchte derdelanders uit Oekraïne uit de gemeentelijke opvanglocaties. Het gaat om ongeveer negentig mensen, meldt de gemeente. Ook Meppel laat weten een derdelander uit de opvang te hebben gehaald. Voor zover bekend zijn Dordrecht en Meppel de eerste gemeenten in Nederland die dat doen.
De derdelanders werden opgevangen in twee kantoorgebouwen in de stad, Spuiboulevard 314-372 en Singel 271, die zijn gebruikt als opvang omdat ze eerder leegstonden. Ze verlaten die locaties "op eigen initiatief", stelt de gemeente. "Eerst worden ze gevorderd de locatie te verlaten. Pas als ze dat niet doen, worden ze daadwerkelijk uitgezet door de politie. Het eerste deel is vrijwillig, het tweede deel niet. Bij weigering vrijwillig te gaan volgt dwang door politie."
Het is niet bekend waar de derdelanders die de opvang al hebben verlaten, nu naartoe zijn gegaan. De gemeente Dordrecht zegt "er niet meer op te kunnen sturen dat mensen ook daadwerkelijk het land verlaten" wanneer ze vertrekken uit de opvang.
Geen einduitspraak
De derdelanders woonden met een tijdelijke verblijfsvergunning in Oekraïne toen Rusland het land binnenviel. Ze vluchtten naar Nederland en kregen hier bescherming, net als alle andere vluchtelingen uit Oekraïne. Die regeling verliep op 4 maart. Daarna kregen de derdelanders vier weken de tijd om Nederland te verlaten.
Het kabinet wil dat ze teruggaan naar hun land van herkomst om daar het einde van de oorlog af te wachten. Tientallen vluchtelingen vechten dat aan. Rechters spreken elkaar tegen of de derdelanders mogen blijven of moeten vertrekken. De Raad van State, de hoogste rechter, heeft nog geen einduitspraak daarover gedaan.
Het is nog niet bekend welke gemeenten ook overgaan tot uitzetting en welke gemeenten wachten op het oordeel van de Raad van State.
Meer uit Binnenland
BARENDRECHT (ANP) - Demonstranten van de groep Geef Tegengas hebben zaterdag opnieuw een spoorlijn in het havengebied van Rotterdam geblokkeerd. Het is de achtste dag op rij dat dit gebeurt. Goederentreinen kunnen daardoor niet van en naar de haven rijden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In enkele steden wordt zaterdagmiddag onder de noemer Nationaal Protest geprotesteerd tegen onder meer asielopvang en bezuinigingen op de zorg. De organisatie zei vooraf uit te gaan van een vreedzame en massale demonstratie. De actie was aangekondigd in negen steden. Hier en daar zijn ook mensen de straat opgegaan om een tegengeluid te laten horen.
6 uur geledenPURMEREND (ANP) - De politie is vrijdagavond op een kermis in Purmerend aangevallen door tientallen jongeren. Dat gebeurde nadat agenten een grote vechtpartij tussen meerdere jonge mensen hadden gestopt. Een deel van de groep keerde zich tegen de politie en bekogelde die met vuurwerk en stenen.
6 uur geledenENSCHEDE (ANP) - Radio- en televisiepresentator Bas Westerweel is onverwacht overleden op 62-jarige leeftijd. Dat bevestigt zijn familie aan het ANP na berichtgeving van RTL Boulevard. Westerweel overleed in de nacht van donderdag op vrijdag in zijn slaap.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie en de beveiliging van de Westfield Mall of the Netherlands in Leidschendam hebben zaterdagochtend een paar honderd mensen uit het winkelcentrum weggestuurd. Voor de Swatchwinkel stond een lange rij omdat daar zaterdag een nieuw horloge in de verkoop zou gaan.
9 uur geledenHELMOND (ANP) - In Helmond is in de nacht van vrijdag op zaterdag een overleden vrouw van 45 jaar gevonden in haar huis, meldt de politie. Een 33-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is in dezelfde woning aangehouden. De politie gaat uit van een misdrijf.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Universiteit Leiden geeft twee eeuwenoude ringen met beschreven koperen platen terug aan India. De Indiase premier Narendra Modi krijgt de 'Chola-platen' deze zaterdag ook te zien bij zijn bezoek aan Den Haag, meldt de universiteit.
10 uur geleden