Doorzoekingen in medisch complex Al Shifa voortgezet
GAZA-STAD/AMMAN (ANP/AFP) - Israëlische militairen blijven het medische complex Al Shifa in het centrum van Gaza-Stad doorzoeken. Het ziekenhuis en andere gebouwen in en rond het complex zijn al drie dagen het doelwit van de krijgsmacht. Die stelt dat er een commandocentrum van de beweging Hamas in tunnels onder het complex is. De ziekenhuisdirectie en Hamas weerspreken dat.
Volgens critici schendt Israël met onder meer de aanvallen op ziekenhuizen op grove wijze de Geneefse Conventies. Die schrijven voor dat burgers beschermd moeten worden. Er is in de Gazastrook ook een Jordaans militair veldhospitaal is aangevallen.
Nieuwszender Al Jazeera meldt dat de toestand niet alleen in het Al Shifaziekenhuis, maar ook in andere ziekenhuizen steeds dramatischer wordt. Er is gebrek aan bedden, medische hulpmiddelen en medicijnen, pijnstillers, water en voedsel en patiënten overlijden door de ineenstorting van de gezondheidszorg. Volgens de nieuwszender is er na drie dagen van berichten over ondergrondse centra van Hamas nog geen enkel overtuigend bewijs getoond dat er onder het ziekenhuis een commandocentrum zou zijn.
Teleurgesteld
De chef-staf van de Israëlische strijdkrachten Herzi Halevi heeft op bezoek in Gaza gesuggereerd dat de operaties tegen de noordelijke Gazastrook worden afgerond. Maar er komen volgens hem meer aanvallen "in andere gebieden". De Verenigde Naties hebben laten weten dat ze teleurgesteld zijn dat Israël geen gehoor geeft aan de oproep van de VN-Veiligheidsraad tot snelle en lange humanitaire gevechtspauzes.
Bij de Israëlische aanvallen op de smalle kuststrook zijn sinds 7 oktober minstens 11.500 doden en 29.200 gewonden gevallen, voornamelijk vrouwen en kinderen. Veel Hamasstrijders verschansen zich tegen de luchtaanvallen in een netwerk van tunnels dat sinds begin jaren 80 is aangelegd.
Meer uit Buitenland
PARAMARIBO (ANP) - Caracas en Paramaribo halen de vriendschapsbanden aan en gaan nauwer samenwerken. Tijdens een staatsbezoek van waarnemend president Delcy Rodríguez van Venezuela aan Suriname zijn afspraken gemaakt over de gezamenlijke aanpak van onder meer onderwijs, toerisme, landbouw en de ontwikkeling van olie en gas. Dat maakten de Surinaamse president Jennifer Simons en haar Venezolaanse ambtsgenoot vrijdag bekend in Paramaribo.
3 uur geledenARLINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bij het Pentagon stilgestaan bij de aanslagen van 11 september 2001. "We weten 25 jaar na de aanslagen dat de wereld nooit meer zal terugkeren naar hoe het was op die prachtige en vredige dinsdagochtend", zei hij.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - In New York is de herdenking begonnen van de aanslagen op het World Trade Center van 11 september 2001. Alle nog levende oud-presidenten en de huidige vicepresident JD Vance waren daarbij aanwezig. President Donald Trump ontbrak. Volgens The New York Times was hij aanvankelijk wel van plan om te komen, maar veranderde hij zijn plannen toen bleek dat hij geen toespraak mocht houden.
5 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse prinses Astrid is vrijdag op 94-jarige leeftijd overleden. Dat meldt het Noorse hof. Astrid was de oudere zus van de onlangs overleden koning Harald.
6 uur geledenPERIM (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben het Jemenitische eiland Perim in de zeestraat Bab al-Mandeb veroverd, meldden Jemenitische regeringsbronnen en ooggetuigen aan internationale persbureaus. Daardoor controleren ze nu vrijwel al het gebied rondom die belangrijke zeestraat.
7 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal schat dat ruim 4,1 miljard euro nodig is voor de wederopbouw van het door overstromingen getroffen gebied in het land. Door het natuurgeweld van eind augustus zijn in Nepal zeker 1385 doden gevallen.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er gaat nog eens 6,1 miljard euro vanuit de EU naar Oekraïne voor de aanschaf van defensiematerieel, zoals drones, raketten en munitie. Dat melden de Eurocommissaris voor Defensie Andrius Kubilius en voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen vrijdag.
8 uur geleden