Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Door vulkaanuitbarsting getroffen Tonga gaat in coronalockdown

Door vulkaanuitbarsting getroffen Tonga gaat in coronalockdown

WELLINGTON (ANP/DPA/AFP) - De eilandengroep Tonga, die in januari werd getroffen door een onderzeese vulkaanuitbarsting, gaat in lockdown nadat bij twee havenwerkers Covid-19 is vastgesteld. Tonga had voor de noodhulp aankwam slechts een coronageval gehad, een reiziger die in oktober was aangekomen op een repatriëringsvlucht uit Nieuw-Zeeland.

"Geen enkele boot mag van het ene eiland naar het andere varen en er zullen geen (binnenlandse) vluchten meer plaatsvinden", zei minister-president Siaosi Sovaleni in een toespraak. De grenzen worden de komende 48 uur gesloten. De lockdown wordt daarna geëvalueerd

Op 15 januari barstte de onderzeese vulkaan Hunga Tonga-Hunga Ha'apai uit. Daarna overspoelde een tsunami delen van Tonga. Daarbij kwamen drie mensen om het leven. Ook werden delen van de eilandengroep, waaronder de hoofdstad Nuku'alofa, onder een laag as bedekt en scheurde een onderzeese internetkabel, waardoor communicatie met het land bemoeilijkt werd.

Hulpgoederen

De afgelopen weken stuurden landen als Australië, Nieuw-Zeeland en Japan hulpgoederen per vliegtuig en per schip. Omdat Tonga coronavrij was, werden daarbij strenge regels gehandhaafd. Zo werden noodhulpgoederen contactloos afgeleverd.

De twee coronagevallen werden ontdekt omdat Tonga sinds de noodhulp op gang kwam meer testen uitvoert. Beide mannen hebben twee prikken gehad en hadden geen symptomen.

Onderzoek

Australië benadrukte dat het vermoedelijk niet verantwoordelijk is voor de uitbraak. De hoge militair Greg Bilton verklaarde in de media dat het virus niet lijkt te zijn overgedragen via marineschip Adelaide, dat noodhulp afleverde. Tientallen bemanningsleden bleken tijdens de humanitaire missie besmet te zijn met het coronavirus.

Bilton zei dat hulpgoederen contactloos zijn afgeleverd. Ook legde het marineschip niet aan in het deel van de haven waar de twee besmette personen werkten. Tonga heeft volgens de militair om hulp gevraagd bij het onderzoek naar de herkomst van de plaatselijke uitbraak. Australië moet monsters gaan nemen bij de besmette personen en die analyseren.

Meer uit Buitenland

Loekasjenko geeft Kim Jong-un geweer cadeau

PYONGYANG (ANP) - De Belarussische president Aleksandr Loekasjenko heeft de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un een automatisch geweer cadeau gegeven, meldt het Belarussische staatspersbureau BelTA. Loekasjenko was in Pyongyang op bezoek voor het ondertekenen van een vriendschapsverdrag en de twee leiders wisselden veel geschenken met elkaar uit.

1 uur geleden
Patrick Bruel ook in België aangeklaagd voor zedendelict

BRUSSEL (ANP) - De Franse zanger Patrick Bruel wordt ook in België aangeklaagd voor een zedendelict. De aanranding vond in 2010 plaats in een gebouw van de Belgische Franstalige publieke omroep RTBF, zegt het vermeende slachtoffer, Karine Viseur, in een interview met RTL.

1 uur geleden
Israël claimt ongeveer 700 Hezbollah-leden te hebben gedood

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) zegt ongeveer zevenhonderd leden van Hezbollah te hebben gedood sinds de oorlog met die Libanese beweging begin deze maand begon. Hezbollah is een bondgenoot van Iran en daardoor wordt Libanon meegesleurd in de oorlog tussen Israël, de Verenigde Staten en Iran.

1 uur geleden
Rutte wijst boze VS erop dat ze Iran-aanval voor Europa verzwegen

BRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte brengt naar eigen zeggen wel degelijk wat in tegen de klachten en beledigingen van de Amerikaanse president Donald Trump aan het adres van Europese bondgenoten. Hij wijst erop dat Europa meer tijd nodig heeft om te helpen een eind te maken aan de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz omdat de VS hun bondgenoten niet over hun aanval op Iran hebben ingelicht.

1 uur geleden
Israëlische minister claimt dood hoofd van marine Iraanse garde

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische minister van Defensie Israel Katz claimt dat de bevelhebber van de marineafdeling van de Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde (IRG), Alireza Tangsiri, met een Israëlische luchtaanval is gedood. Katz sprak van een "precieze en dodelijke operatie" woensdagavond waarbij ook andere hoge officieren om het leven zijn gekomen.

2 uur geleden
Pakistan hervat militaire operaties tegen Afghanistan

ISLAMABAD (ANP/RTR) - Pakistan gaat verder met militaire operaties tegen Afghanistan nadat een tijdelijk bestand eerder deze week afliep, zei het Pakistaanse ministerie van Buitenlandse Zaken donderdag. Vanwege het einde van de ramadan had Pakistan de aanvallen tijdelijk gestaakt.

2 uur geleden
Iran laat Maleisische olietankers door Straat van Hormuz

KUALA LUMPUR (ANP/AFP) - Iran gaat Maleisische olietankers door de Straat van Hormuz laten varen, zegt de Maleisische premier Anwar Ibrahim. Hij zei op de nationale televisie dat dat de uitkomst was van overleg met onder anderen de Iraanse president Masoud Pezeshkian en leiders uit een aantal andere landen.

2 uur geleden