Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Door vulkaanuitbarsting getroffen Tonga gaat in coronalockdown

Door vulkaanuitbarsting getroffen Tonga gaat in coronalockdown

WELLINGTON (ANP/DPA/AFP) - De eilandengroep Tonga, die in januari werd getroffen door een onderzeese vulkaanuitbarsting, gaat in lockdown nadat bij twee havenwerkers Covid-19 is vastgesteld. Tonga had voor de noodhulp aankwam slechts een coronageval gehad, een reiziger die in oktober was aangekomen op een repatriëringsvlucht uit Nieuw-Zeeland.

"Geen enkele boot mag van het ene eiland naar het andere varen en er zullen geen (binnenlandse) vluchten meer plaatsvinden", zei minister-president Siaosi Sovaleni in een toespraak. De grenzen worden de komende 48 uur gesloten. De lockdown wordt daarna geëvalueerd

Op 15 januari barstte de onderzeese vulkaan Hunga Tonga-Hunga Ha'apai uit. Daarna overspoelde een tsunami delen van Tonga. Daarbij kwamen drie mensen om het leven. Ook werden delen van de eilandengroep, waaronder de hoofdstad Nuku'alofa, onder een laag as bedekt en scheurde een onderzeese internetkabel, waardoor communicatie met het land bemoeilijkt werd.

Hulpgoederen

De afgelopen weken stuurden landen als Australië, Nieuw-Zeeland en Japan hulpgoederen per vliegtuig en per schip. Omdat Tonga coronavrij was, werden daarbij strenge regels gehandhaafd. Zo werden noodhulpgoederen contactloos afgeleverd.

De twee coronagevallen werden ontdekt omdat Tonga sinds de noodhulp op gang kwam meer testen uitvoert. Beide mannen hebben twee prikken gehad en hadden geen symptomen.

Onderzoek

Australië benadrukte dat het vermoedelijk niet verantwoordelijk is voor de uitbraak. De hoge militair Greg Bilton verklaarde in de media dat het virus niet lijkt te zijn overgedragen via marineschip Adelaide, dat noodhulp afleverde. Tientallen bemanningsleden bleken tijdens de humanitaire missie besmet te zijn met het coronavirus.

Bilton zei dat hulpgoederen contactloos zijn afgeleverd. Ook legde het marineschip niet aan in het deel van de haven waar de twee besmette personen werkten. Tonga heeft volgens de militair om hulp gevraagd bij het onderzoek naar de herkomst van de plaatselijke uitbraak. Australië moet monsters gaan nemen bij de besmette personen en die analyseren.

Meer uit Buitenland

Iran neemt opnieuw Golfstaten onder vuur

DUBAI (ANP) - Iran heeft zijn vergeldingsaanvallen op de Golfstaten in de nacht van donderdag op vrijdag voortgezet. Onder meer de Verenigde Arabische Emiraten, Koeweit en Bahrein meldden luchtaanvallen.

1 uur geleden
Mexico zegt elf leden van drugskartel te hebben gedood

MEXICO-STAD (ANP) - Het Mexicaanse leger heeft elf mensen gedood in de deelstaat Sinaloa, de bakermat van het gelijknamige kartel. Dat meldt de Mexicaanse regering. De slachtoffers zouden leden zijn van het Sinaloa-kartel.

3 uur geleden
Brussel grijpt niet rigoureuzer in om energiekosten te verlagen

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie kondigt na lang beraad tussen de lidstaten op de EU-top wel maatregelen aan voor schone energie, maar gaat niet direct iets doen om de energiekosten te drukken. Dat bleek na afloop van de EU-top.

3 uur geleden
Jetten: liggen geen schepen van ons klaar voor Straat van Hormuz

BRUSSEL (ANP) - Er is nog geen sprake van Nederlandse fregatten of mijnenjagers die klaarliggen om in actie te komen in de Straat van Hormuz, zei premier Rob Jetten na afloop van de EU-top. Nederland kondigde donderdag samen met vijf andere landen aan bij te willen dragen aan "passende inspanningen" om de scheepvaart door de Straat van Hormuz te beschermen. Dat gebeurt wel pas zodra de situatie dat toelaat.

4 uur geleden
Man van 19 sterft in cel van Amerikaanse vreemdelingendienst ICE

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een jonge man van 19 is maandag overleden in detentie bij ICE, meldt de Amerikaanse immigratiedienst donderdag. Royer Perez-Jimenez is voor zover bekend de jongste persoon die tijdens de tweede termijn van president Donald Trump is overleden in federale vreemdelingendetentie. Het gaat om het twaalfde sterfgeval dit jaar.

9 uur geleden
Netanyahu: Iran niet langer in staat uranium te verrijken

JERUZALEM (ANP/AFP) - Iran is niet langer in staat om uranium te verrijken. Dat zegt de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een persconferentie. Ook zou het land niet meer in staat zijn om ballistische raketten te produceren. "We zullen doorgaan met het aanvallen van deze faciliteiten, en niet stoppen voordat deze zijn gereduceerd tot as." Dat zal "zolang als nodig" duren, aldus Netanyahu.

10 uur geleden
Zelensky wil onderhandelingen met Rusland hervatten

KYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil dat de gesprekken met Rusland over een einde aan de oorlog worden hervat. Hij schrijft op Telegram dat een Oekraïens team onderweg is naar de Verenigde Staten om dit weekend met de Amerikanen te praten over de verdere onderhandelingen.

10 uur geleden