Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Door vulkaanuitbarsting getroffen Tonga gaat in coronalockdown

Door vulkaanuitbarsting getroffen Tonga gaat in coronalockdown

WELLINGTON (ANP/DPA/AFP) - De eilandengroep Tonga, die in januari werd getroffen door een onderzeese vulkaanuitbarsting, gaat in lockdown nadat bij twee havenwerkers Covid-19 is vastgesteld. Tonga had voor de noodhulp aankwam slechts een coronageval gehad, een reiziger die in oktober was aangekomen op een repatriëringsvlucht uit Nieuw-Zeeland.

"Geen enkele boot mag van het ene eiland naar het andere varen en er zullen geen (binnenlandse) vluchten meer plaatsvinden", zei minister-president Siaosi Sovaleni in een toespraak. De grenzen worden de komende 48 uur gesloten. De lockdown wordt daarna geëvalueerd

Op 15 januari barstte de onderzeese vulkaan Hunga Tonga-Hunga Ha'apai uit. Daarna overspoelde een tsunami delen van Tonga. Daarbij kwamen drie mensen om het leven. Ook werden delen van de eilandengroep, waaronder de hoofdstad Nuku'alofa, onder een laag as bedekt en scheurde een onderzeese internetkabel, waardoor communicatie met het land bemoeilijkt werd.

Hulpgoederen

De afgelopen weken stuurden landen als Australië, Nieuw-Zeeland en Japan hulpgoederen per vliegtuig en per schip. Omdat Tonga coronavrij was, werden daarbij strenge regels gehandhaafd. Zo werden noodhulpgoederen contactloos afgeleverd.

De twee coronagevallen werden ontdekt omdat Tonga sinds de noodhulp op gang kwam meer testen uitvoert. Beide mannen hebben twee prikken gehad en hadden geen symptomen.

Onderzoek

Australië benadrukte dat het vermoedelijk niet verantwoordelijk is voor de uitbraak. De hoge militair Greg Bilton verklaarde in de media dat het virus niet lijkt te zijn overgedragen via marineschip Adelaide, dat noodhulp afleverde. Tientallen bemanningsleden bleken tijdens de humanitaire missie besmet te zijn met het coronavirus.

Bilton zei dat hulpgoederen contactloos zijn afgeleverd. Ook legde het marineschip niet aan in het deel van de haven waar de twee besmette personen werkten. Tonga heeft volgens de militair om hulp gevraagd bij het onderzoek naar de herkomst van de plaatselijke uitbraak. Australië moet monsters gaan nemen bij de besmette personen en die analyseren.

Meer uit Buitenland

Ook concert van Kanye West in Polen gaat niet door

WARSCHAU (ANP) - Ook het concert van rapper Ye, beter bekend als Kanye West, dat half juni in Polen stond gepland, gaat niet door. Dat heeft de directie van het Śląski-stadion in de stad Chorzów vrijdag gemeld.

1 uur geleden
Starmer: dozijn landen zegt bij te dragen aan 'Hormuz-missie'

PARIJS (ANP) - Een dozijn landen heeft bijdragen toegezegd aan een "multinationale missie" om de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang te brengen, aldus Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Die twee landen zullen de missie leiden zodra de omstandigheden dat toelaten, zeiden ze na topoverleg met 49 deelnemers aan de 'Hormuz-coalitie'.

4 uur geleden
Guterres in Vredespaleis: internationaal recht staat onder druk

DEN HAAG (ANP) - Het internationaal recht staat onder druk, juist ook door "landen die unieke verantwoordelijkheden hebben voor het handhaven van internationale vrede en veiligheid", zei VN-chef António Guterres bij een viering van tachtig jaar Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Daar zijn ook onder anderen minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen en koning Willem-Alexander aanwezig.

4 uur geleden
Mis van paus in Kameroen trekt 120.000 gelovigen

DOUALA (ANP/DPA/AFP) - Paus Leo heeft de grootste bijeenkomst geleid sinds hij begon aan zijn rondreis door Afrika. Zo'n 120.000 mensen woonden volgens het Vaticaan een mis bij in Kameroen.

4 uur geleden
Trump wil blokkade Iraanse kust handhaven

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump houdt vast aan zijn maritieme blokkade van Iran. Dat meldt hij op sociale media nadat Iran had aangekondigd dat commerciële schepen weer door de Straat van Hormuz kunnen varen. Trump schrijft dat de Amerikaanse blokkade "volledig van kracht blijft" tot de "transactie" met Iran voor "100 procent" is voltooid.

4 uur geleden
Trump blij met aankondiging Iran over openen Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opgetogen gereageerd op de aankondiging van Iran over het openen van de Straat van Hormuz. Hij deed dat in een bericht op zijn platform Truth Social.

5 uur geleden
Iran opent Straat van Hormuz voor alle commerciële scheepvaart

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran opent volgens minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi gedurende het bestand de Straat van Hormuz voor alle commerciële scheepvaart. Iran had de straat afgesloten voor schepen van vijandelijke staten.

5 uur geleden