Door schandalen geplaagd Toyota verkoopt minder auto's
TOYOTA (ANP/BLOOMBERG) - Het door schandalen geplaagde Toyota heeft in de eerste helft van het jaar minder auto's verkocht. De verkopen gingen vooral in Japan en China hard omlaag. Een opleving in de vraag naar hybrides in Noord-Amerika kon dat niet compenseren.
De wereldwijde verkoop daalde met 4,7 procent ten opzichte van een jaar eerder tot 5,2 miljoen voertuigen. Op de thuismarkt was sprake van een verkoopdaling van dik 22 procent, in China liepen de verkopen met bijna 11 procent terug.
Daartegenover stond dat Toyota in Noord-Amerika 473.000 hybrides verkocht. Dat waren er ruim 57 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Meerdere autofabrikanten zien de laatste tijd een grotere vraag naar hybride modellen.
Terugroepacties
De verkoopdaling bij Toyota is waarschijnlijk mede een gevolg van recente terugroepacties voor de Prius en andere modellen. Dan moeten auto's terug naar de garage omdat er iets aangepast moet worden. Ook kampt Toyota met stevige concurrentie, bijvoorbeeld van de Chinese maker van elektrische auto's BYD.
Bij Toyota speelden de laatste tijd daarnaast meerdere schandalen. Toyota-dochterbedrijf Daihatsu meldde in december jarenlang veiligheidstesten te hebben gemanipuleerd, minstens sinds 1989. Als gevolg daarvan werd de productie stilgelegd en moest Toyota zijn productiedoelen verlagen.
Onjuiste gegevens tests
In juni bleek dat er ook bij het Toyota-merk zelf zaken niet deugden. Toyota stopte tijdelijk met het leveren van meerdere automodellen in Japan, omdat er jarenlang onjuiste gegevens waren gerapporteerd op basis van voetgangers- en inzittendenbeschermingstests.
Door de situatie is het ook onrustig in de top van het Japanse autoconcern. Voorzitter Akio Toyoda zag zijn steun op de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering vorige maand afglijden tot het laagste niveau ooit. Meerdere activistische beleggers uitten op de bijeenkomst hun zorgen over zijn leiderschap.
Concurrentie
Toyota wordt ook kwalijk genomen dat hij niet duidelijk kiest voor flinke stappen op het gebied van elektrische auto's. Daardoor zou het bedrijf nu achterlopen op bijvoorbeeld BYD en Tesla.
In een podcastinterview dat deze week op de website van Toyota werd gepubliceerd, zei Toyoda dat hij volgend jaar niet herkozen zal worden in de raad van bestuur als zijn steun blijft dalen. "Geen enkel bestuurslid in de geschiedenis van Toyota heeft zijn steun tot zo laag zien dalen", heeft Toyoda eveneens gezegd.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met winsten gesloten. Bij de bedrijven was Cisco Systems een uitblinker dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers van de producent van netwerkapparatuur. Daarnaast maakte AI-chipbedrijf Cerebras Systems een zeer succesvol beursdebuut op Wall Street.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De beursgang van AI-chipbedrijf Cerebras Systems in New York op donderdag is goed verlopen. Bij opening schoot het aandeel bijna 100 procent omhoog tot meer dan 360 dollar, terwijl de uitgifteprijs op 185 dollar per aandeel lag. Daarmee was dus sprake van bijna een verdubbeling van de koers op de eerste handelsdag van Cerebras.
6 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - China gaat tweehonderd vliegtuigen kopen van het Amerikaanse Boeing. Dat heeft president Donald Trump gezegd in een interview met tv-zender Fox News. Trump is momenteel op staatsbezoek in China waar hij heeft gepraat met de Chinese president Xi Jinping.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag opnieuw met flinke winst gesloten. ABN AMRO ging verder omhoog na de stevige plus een dag eerder dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers van de bank. Ook de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML waren in de voorhoede van de AEX te vinden.
9 uur geledenAKEN (ANP/DPA) - Mario Draghi, de voormalige president van de Europese Centrale Bank (ECB) en oud-premier van Italiƫ, heeft donderdag in het Duitse Aken de prestigieuze Karelsprijs ontvangen. Bij de uitreiking sprak de Duitse bondskanselier Friedrich Merz zijn lof uit voor Draghi en zijn bijdrage aan de Europese eenheid en het redden van de euro tijdens de Europese schuldencrisis.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street zijn donderdag verder gestegen, terwijl beleggers de gesprekken tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping in Beijing in de gaten houden. De aanhoudende zorgen over de Iranoorlog zijn wat naar de achtergrond verdwenen.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse rechter weigert vooralsnog om een schikking van Elon Musk van 1,5 miljoen dollar goed te keuren. Elon Musk wil op die manier een zaak over mogelijke misleiding van beleggers afkopen, maar het bedrag wordt door kenners als erg laag beschouwd. De rechter heeft laten weten nog "rode vlaggen" te zien met betrekking tot de deal.
14 uur geleden