Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Door schandalen geplaagd Toyota verkoopt minder auto's

Door schandalen geplaagd Toyota verkoopt minder auto's

TOYOTA (ANP/BLOOMBERG) - Het door schandalen geplaagde Toyota heeft in de eerste helft van het jaar minder auto's verkocht. De verkopen gingen vooral in Japan en China hard omlaag. Een opleving in de vraag naar hybrides in Noord-Amerika kon dat niet compenseren.

De wereldwijde verkoop daalde met 4,7 procent ten opzichte van een jaar eerder tot 5,2 miljoen voertuigen. Op de thuismarkt was sprake van een verkoopdaling van dik 22 procent, in China liepen de verkopen met bijna 11 procent terug.

Daartegenover stond dat Toyota in Noord-Amerika 473.000 hybrides verkocht. Dat waren er ruim 57 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Meerdere autofabrikanten zien de laatste tijd een grotere vraag naar hybride modellen.

Terugroepacties

De verkoopdaling bij Toyota is waarschijnlijk mede een gevolg van recente terugroepacties voor de Prius en andere modellen. Dan moeten auto's terug naar de garage omdat er iets aangepast moet worden. Ook kampt Toyota met stevige concurrentie, bijvoorbeeld van de Chinese maker van elektrische auto's BYD.

Bij Toyota speelden de laatste tijd daarnaast meerdere schandalen. Toyota-dochterbedrijf Daihatsu meldde in december jarenlang veiligheidstesten te hebben gemanipuleerd, minstens sinds 1989. Als gevolg daarvan werd de productie stilgelegd en moest Toyota zijn productiedoelen verlagen.

Onjuiste gegevens tests

In juni bleek dat er ook bij het Toyota-merk zelf zaken niet deugden. Toyota stopte tijdelijk met het leveren van meerdere automodellen in Japan, omdat er jarenlang onjuiste gegevens waren gerapporteerd op basis van voetgangers- en inzittendenbeschermingstests.

Door de situatie is het ook onrustig in de top van het Japanse autoconcern. Voorzitter Akio Toyoda zag zijn steun op de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering vorige maand afglijden tot het laagste niveau ooit. Meerdere activistische beleggers uitten op de bijeenkomst hun zorgen over zijn leiderschap.

Concurrentie

Toyota wordt ook kwalijk genomen dat hij niet duidelijk kiest voor flinke stappen op het gebied van elektrische auto's. Daardoor zou het bedrijf nu achterlopen op bijvoorbeeld BYD en Tesla.

In een podcastinterview dat deze week op de website van Toyota werd gepubliceerd, zei Toyoda dat hij volgend jaar niet herkozen zal worden in de raad van bestuur als zijn steun blijft dalen. "Geen enkel bestuurslid in de geschiedenis van Toyota heeft zijn steun tot zo laag zien dalen", heeft Toyoda eveneens gezegd.

Meer uit Financieel

Olieconcern uit VAE belooft miljarden aan nieuwe projecten

ABU DHABI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Staatsoliebedrijf Adnoc uit de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) wil tientallen miljarden dollars steken in nieuwe projecten. Die aankondiging komt enkele dagen nadat het land uit oliekartel OPEC was gestapt.

2 uur geleden
OPEC+ verhoogt productie in eerste vergadering sinds vertrek VAE

WENEN (ANP) - Landen van oliekartel OPEC+ gaan de olieproductie in juni verhogen, werd zondag bekendgemaakt. De stap van de groep olielanden is de eerste sinds de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) deze week aankondigden zich terug te trekken uit het oliekartel.

4 uur geleden
Voorzitter Duits instituut waarschuwt voor recessie na heffing VS

BERLIJN (ANP/DPA) - De voorzitter van het Duitse onderzoeksinstituut Ifo heeft gewaarschuwd voor aanzienlijke risico's voor de Duitse economie door de dreiging van hogere Amerikaanse importheffingen. "Als dit uitmondt in een nieuwe handelsoorlog, dan staat Duitsland in 2026 een recessie te wachten", zei voorzitter Clemens Fuest van het Ifo-instituut zondag in de krant Bild.

7 uur geleden
Gesprekken over overname staaldivisie Thyssenkrupp op pauze

ESSEN (ANP) - Thyssenkrupp en zijn Indiase branchegenoot Jindal Steel hebben gesprekken over een mogelijke overname van de Europese staaldivisie van het Duitse industrieconcern tijdelijk stopgezet. "De oorspronkelijke uitgangspunten en voorwaarden voor een mogelijke verkoop van Thyssenkrupp Steel zijn de afgelopen maanden aanzienlijk veranderd", stelde Thyssenkrupp in een verklaring.

8 uur geleden
Verdachte opgepakt in onderzoek naar vergiftigde babyvoeding

WENEN (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een verdachte opgepakt in de zaak rond de poging tot afpersing van fabrikant HiPP. De afgelopen tijd werden gemanipuleerde potjes babyvoeding van het merk gevonden waaraan rattengif was toegevoegd.

23 uur geleden
Reder MSC mijdt Hormuz met nieuwe dienst naar Perzische Golf

GENÈVE (ANP) - De grote rederij voor containerschepen MSC heeft een nieuwe dienst aangekondigd richting de Perzische Golf die de Straat van Hormuz mijdt. Die zeestraat wordt zo goed als geblokkeerd door Iran sinds de Verenigde Staten en Israël een oorlog begonnen tegen het land. Daardoor is vrachtvervoer per schip naar landen aan de Perzische Golf ernstig bemoeilijkt.

1 dag geleden
FME: autoheffingen VS nadelig voor Nederlandse toeleveranciers

ZOETERMEER (ANP) - Hogere Amerikaanse importheffingen voor auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie kunnen ook Nederland raken, waarschuwt ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME. Als autofabrikanten minder kunnen exporteren naar de Verenigde Staten raakt dat toeleveranciers, waaronder Nederlandse bedrijven.

1 dag geleden