Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Door schandalen geplaagd Toyota verkoopt minder auto's

Door schandalen geplaagd Toyota verkoopt minder auto's

TOYOTA (ANP/BLOOMBERG) - Het door schandalen geplaagde Toyota heeft in de eerste helft van het jaar minder auto's verkocht. De verkopen gingen vooral in Japan en China hard omlaag. Een opleving in de vraag naar hybrides in Noord-Amerika kon dat niet compenseren.

De wereldwijde verkoop daalde met 4,7 procent ten opzichte van een jaar eerder tot 5,2 miljoen voertuigen. Op de thuismarkt was sprake van een verkoopdaling van dik 22 procent, in China liepen de verkopen met bijna 11 procent terug.

Daartegenover stond dat Toyota in Noord-Amerika 473.000 hybrides verkocht. Dat waren er ruim 57 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Meerdere autofabrikanten zien de laatste tijd een grotere vraag naar hybride modellen.

Terugroepacties

De verkoopdaling bij Toyota is waarschijnlijk mede een gevolg van recente terugroepacties voor de Prius en andere modellen. Dan moeten auto's terug naar de garage omdat er iets aangepast moet worden. Ook kampt Toyota met stevige concurrentie, bijvoorbeeld van de Chinese maker van elektrische auto's BYD.

Bij Toyota speelden de laatste tijd daarnaast meerdere schandalen. Toyota-dochterbedrijf Daihatsu meldde in december jarenlang veiligheidstesten te hebben gemanipuleerd, minstens sinds 1989. Als gevolg daarvan werd de productie stilgelegd en moest Toyota zijn productiedoelen verlagen.

Onjuiste gegevens tests

In juni bleek dat er ook bij het Toyota-merk zelf zaken niet deugden. Toyota stopte tijdelijk met het leveren van meerdere automodellen in Japan, omdat er jarenlang onjuiste gegevens waren gerapporteerd op basis van voetgangers- en inzittendenbeschermingstests.

Door de situatie is het ook onrustig in de top van het Japanse autoconcern. Voorzitter Akio Toyoda zag zijn steun op de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering vorige maand afglijden tot het laagste niveau ooit. Meerdere activistische beleggers uitten op de bijeenkomst hun zorgen over zijn leiderschap.

Concurrentie

Toyota wordt ook kwalijk genomen dat hij niet duidelijk kiest voor flinke stappen op het gebied van elektrische auto's. Daardoor zou het bedrijf nu achterlopen op bijvoorbeeld BYD en Tesla.

In een podcastinterview dat deze week op de website van Toyota werd gepubliceerd, zei Toyoda dat hij volgend jaar niet herkozen zal worden in de raad van bestuur als zijn steun blijft dalen. "Geen enkel bestuurslid in de geschiedenis van Toyota heeft zijn steun tot zo laag zien dalen", heeft Toyoda eveneens gezegd.

Meer uit Financieel

Duitse transportsector wil steun overheid om dure diesel

FRANKFURT (ANP/DPA) - De Duitse brancheorganisatie voor wegtransport vraagt de overheid om financiële steun door de sterke stijging van dieselprijzen. Volgens de vereniging van transport- en logistieke bedrijven BGL werkt de dure diesel uiteindelijk door in de consumentenprijzen.

9 uur geleden
Schouten: chemiesector onder druk, gebrek aan urgentie kabinet

AMSTERDAM (ANP) - Door de stijgende energieprijzen en het uitblijven van overheidsmaatregelen komt de Nederlandse chemiesector in zware problemen, waarschuwt de Rotterdamse burgemeester Carola Schouten. "Er is een gebrek aan urgentie bij het kabinet", zei ze in het programma Buitenhof.

9 uur geleden
Mkb'ers willen snel kabinetsingrijpen tegen dure brandstof

DEN HAAG (ANP) - Het gros van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf wil dat het kabinet spoedig met maatregelen komt om de torenhoge energie- en brandstofprijzen te dempen, meldt Ondernemend Nederland (ONL) na onderzoek. De ondernemersvereniging pleit voor een structurele verlaging van de energie- en brandstofprijzen en niet voor een "tijdelijke pleister".

11 uur geleden
Italië blijft financieel gezond ondanks steun tegen dure energie

ROME (ANP/BLOOMBERG) - De Italiaanse regering verwacht dat de steun aan bedrijven en gezinnen, bedoeld om hen te beschermen tegen hoge prijzen veroorzaakt door de Iranoorlog, de begrotingspositie van het land niet schaadt. Volgens de Italiaanse economieminister Giancarlo Giorgetti verkeert Italië in een "solide" positie om de crisis aan te pakken.

14 uur geleden
Open Huizen Dag trekt 52.000 bezoekers, meer dan vorige keer

UTRECHT (ANP) - Ongeveer 52.000 mensen hebben zaterdag een koopwoning bezichtigd tijdens de Open Huizen Dag van makelaarsorganisatie NVM. Dat zijn er meer dan tijdens de vorige editie in oktober. Toen bekeken 45.000 mensen een huis.

1 dag geleden
WTO-leden dichter bij overeenkomst digitale handel

YAOUNDÉ (ANP) - Wereldwijde afspraken om geen invoerheffingen in te voeren voor digitale handel worden mogelijk verlengd. Binnen de Wereldhandelsorganisatie (WTO) is de afspraak dat "elektronische transmissies", zoals downloads of digitale diensten, niet te maken mogen krijgen met importheffingen. India verzette zich aanvankelijk tegen een verlenging van die overeenkomst, maar laat zijn bezwaren op de WTO-top in Kameroen mogelijk vallen.

1 dag geleden
Haven in Oman ligt twee dagen stil, verwacht Maersk

KOPENHAGEN (ANP) - De werkzaamheden in de haven van Salalah in Oman liggen ongeveer 48 uur stil na een aanval zaterdagochtend, verwacht Maersk. De haven werd geëvacueerd na een "veiligheidsincident" dat schade heeft veroorzaakt aan een hijskraan. Volgens Maersk waren drones betrokken bij de aanval en werden explosies gemeld.

1 dag geleden