Door recordprijzen verhuizen meer woningbezitters, ziet ABN AMRO
AMSTERDAM (ANP) - Verrassend veel huiseigenaren kiezen er dit jaar voor hun woning te verkopen. ABN AMRO gaat er na een nieuwe analyse van uit dat er dit jaar 10 procent meer transacties op de koopmarkt zijn dan vorig jaar, waar eerst werd uitgegaan van een minieme groei. Woningbezitters grijpen hun kans om te verhuizen nu de prijzen hoger zijn en de hypotheekrente is gedaald. En verhuurders verkopen hun woningen door ongunstigere overheidsmaatregelen.
"Hoe positiever het verschil tussen de huidige woningwaarde en het bedrag waarvoor de woning ooit is gekocht, hoe vlotter huizenbezitters naar hun volgende woning doorstromen", zegt ABN AMRO over de gestegen verhuiswens. Er werden de eerste vijf maanden van dit jaar, op een totaal van bijna 78.000, 9000 meer bestaande woningen verkocht dan vorig jaar. Het gemiddelde van de jaren 2018 tot en met 2022, het jaar dat de woningmarkt in een dip terechtkwam, ligt nog wel wat hoger.
Het verhogen van de grens van de Nationale Hypotheek Garantie (NHG), waardoor kopers ook bij duurdere huizen een lagere rente kunnen krijgen en een vangnet hebben als de huizenprijzen dalen, draagt ook bij aan het hogere aantal transacties. Voor komend jaar rekent ABN AMRO weer op een kleinere stijging van 2,5 procent.
De grote vraag op de nog altijd krappe woningmarkt zorgt de komende tijd nog voor snelle prijsstijgingen. Voor dit jaar rekent ABN AMRO op een groei van 7,5 procent in plaats van 6 procent, voor volgend jaar op een plus van 5 procent. Eerder dit jaar bereikten de prijzen van koopwoningen al een nieuw record.
Verlichting is volgens ABN AMRO mogelijk op komst vanuit de nieuwbouw, waarvoor het aantal verleende vergunningen stijgt. "Als deze trend doorzet, kan het aantal bouwvergunningen dit jaar een kwart hoger uitkomen dan in 2023."
Tegelijkertijd constateert de bank dat bouwgrond nog altijd duur is en er vanuit het nieuwe kabinet plannen ontbreken om de problemen op het elektriciteitsnet aan te pakken. "Dit kan ten koste gaan van de bouw van nieuwe woningen", zegt Philip Bokeloh, econoom woningmarkt bij ABN AMRO.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Alle geplande vluchten op Schiphol gaan ook zondag door, meldt een woordvoerder. Deze week werden honderden vluchten op Schiphol geannuleerd vanwege het winterse weer en het ijsvrij maken van de vliegtuigen, waardoor gestrande reizigers op de luchthaven moesten overnachten. Afgelopen nacht is dit niet gebeurd, stelt hij. "De veldbedden zijn niet gebruikt en er zijn ook geen ontbijtjes uitgedeeld. Er is een gewoon beeld op de luchthaven."
1 uur geledenBASTROP (ANP/BLOOMBERG) - Het nieuwe algoritme van berichtendienst X wordt volledig openbaar. Dat belooft de eigenaar van het sociale medium, Elon Musk, op X.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Spaanse olieproducent Repsol is bereid meer te investeren in de olie-industrie van Venezuela. Dat zei topman Josu Jon Imaz bij de bijeenkomst van de Amerikaanse president Donald Trump en bazen van olieconcerns in het Witte Huis.
20 uur geledenBRUSSEL/PARIJS (ANP/AFP/BELGA) - Boeren in Europa hebben opnieuw protestacties gehouden tegen de handelsdeal met Zuid-Amerikaanse landen. Meerdere Belgische wegen werden geblokkeerd. In Frankrijk maakte de politie een einde aan een dagenlange blokkade door boeren van een brandstoffendepot in de buurt van Bordeaux. In Ierland demonstreerden duizenden boeren tegen het akkoord.
22 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol en KLM verwachten zaterdag geen grote problemen. De afgelopen week gingen vele honderden vluchten op de luchthaven niet door als gevolg van de sneeuw en vrieskou, wat de reisplannen van 300.000 passagiers in de war schopte. Ondanks de temperaturen onder nul gaan verreweg de meeste vluchten nu door.
1 dag geledenJAKARTA (ANP/RTR) - Indonesiƫ heeft de toegang tot de chatbot Grok van Elon Musks bedrijf xAI tijdelijk geblokkeerd. De regering van het land vindt het risico te groot dat het programma pornografische beelden genereert met hulp van kunstmatige intelligentie.
1 dag geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De topman van oliemaatschappij Exxon, Darren Woods, noemt Venezuela momenteel "ongeschikt om in te investeren". Dat zei Woods vrijdag in het Witte Huis, waar president Donald Trump topbestuurders van oliebedrijven had uitgenodigd om te praten over de mogelijkheden voor de olie-industrie in Venezuela.
1 dag geleden