Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Door natuurbranden meer bossen verloren in 2024 dan ooit

Door natuurbranden meer bossen verloren in 2024 dan ooit

COLLEGE PARK (ANP) - Door natuurbranden gingen in 2024 wereldwijd meer bossen verloren dan ooit eerder gemeten. Woensdag gepubliceerde gegevens van de Universiteit van Maryland in de Verenigde Staten laten zien dat hierdoor 4,1 gigaton aan broeikasgassen vrijkwam. Dat is vier keer zo veel uitstoot als de luchtvaart veroorzaakte in 2023.

"In meer dan twintig jaar aan data hebben we nog nooit zoveel bossen verloren zien gaan", zegt mededirecteur Elizabeth Goldman van het platform Global Forest Watch, waarop de gegevens zijn gedeeld. Ze ziet het als een "oproep aan elk land, bedrijf en iedereen die geeft om een leefbare planeet". "Onze economie, onze samenleving en onze gezondheid: het kan niet overleven zonder bossen."

In totaal ging afgelopen jaar 6,7 miljoen hectare aan tropisch oerwoud verloren. Dat is een gebied ter grootte van Panama, en een verdubbeling vergeleken met een jaar eerder. Voor het eerst was landbouw niet de belangrijkste oorzaak voor de ontbossing. 2024 was het warmste jaar ooit gemeten. Deze extreme hitte en natuurfenomeen El Niño leidden tot intensere natuurbranden die moeilijk te bestrijden waren, ziet onderzoeksorganisatie World Resources Institute (WRI).

Dramatische verandering

Natuurbranden veroorzaakten bijna 50 procent van de totale ontbossing. "Een dramatische verandering", zegt WRI. Voorheen waren natuurbranden in ongeveer 20 procent van de gevallen verantwoordelijk voor bossen die verloren gingen.

Zeker in Brazilië gingen veel bossen verloren. Het land heeft het meeste tropisch regenwoud wereldwijd, maar door droogte waren ook hier veel natuurbranden. Hoewel de ontbossing in het land steeg, bleef het cijfer onder de pieken die het land zag in de jaren 2000 en toen Jair Bolsonaro president was. De huidige Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva beloofde ontbossing in te dammen.

COP30

Eind dit jaar wordt klimaattop COP30 gehouden in de Braziliaanse stad Belém. De president koos voor Belém zodat bezoekers van de klimaattop het Amazonegebied "kunnen leren kennen zoals het is". Als gastland van COP30 heeft Brazilië een "geweldige kans om de bescherming van bossen centraal te zetten", zegt Mariana Oliveira van WRI Brazilië woensdag, als reactie op de cijfers op Global Forest Watch.

Meer uit Buitenland

Ruim 3000 ontheemden na Israëlische operatie in Palestijns Hebron

HEBRON (ANP/AFP) - Israël heeft inmiddels meer dan 3000 Palestijnen verdreven uit Hebron, meldt het stadsbestuur. De Israëlische krijgsmacht (IDF) begon vrijdag met een omvangrijke operatie in Hebron, de grootste stad op de bezette Westelijke Jordaanoever.

18 minuten geleden
Coalitiegesprekken in Zweden opnieuw mislukt

STOCKHOLM (ANP) - In Zweden is een nieuwe poging om een coalitie te vormen mislukt. Partijleider Elisabeth Thand Ringqvist van de Centrumpartij ziet onvoldoende steun voor de vorming van een centrumregering.

33 minuten geleden
Rusland staat open voor meer humanitaire wapenstilstanden

MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland staat open voor meer korte humanitaire wapenstilstanden langs de frontlinie, zei Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov tegen verslaggevers. Hij verwijst naar het humanitaire bestand dat naar verwachting in de nacht van maandag op dinsdag ingaat rond de stad Olesjky. Maar Rusland zegt het offensief tegen Oekraïne niet te zullen afremmen.

2 uur geleden
Britse premier ziet nieuwe EU-toetreding wel zitten

LONDEN (ANP) - De Britse premier Andy Burnham hoopt dat zijn land uiteindelijk weer toetreedt tot de Europese Unie. "Ik denk niet dat het is gelopen zoals mensen zeiden dat het zou gaan", zei hij tijdens een interview met ITV over de Brexit.

2 uur geleden
Franse avondklok blijft komende dagen van kracht

PARIJS (ANP/AFP) - De avondklok in Frankrijk blijft de komende dagen van kracht, meldt de minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez. Deze geldt op verschillende plekken vanwege de onrust in het land. Volgens de minister kunnen burgemeesters zelf bepalen of ze van de mogelijkheid gebruik willen maken. Zo geldt er al dagen een avondklok in delen van Parijs.

3 uur geleden
Axios: Netanyahu vroeg Trump om meer verkiezingssteun

WASHINGTON (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft bij de Amerikaanse president Donald Trump aangedrongen op meer zichtbare steun voor zijn campagne in aanloop naar de parlementsverkiezingen van dinsdag. Dat schrijft nieuwssite Axios, die zich baseert op anonieme bronnen.

4 uur geleden
EU-topvrouw Von der Leyen: democratie heeft gewonnen in Brazilië

BRUSSEL (ANP) - EU-topvrouw Ursula von der Leyen heeft opgetogen gereageerd op de verkiezingsoverwinning van de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva. "De democratie en het multilateralisme hebben gewonnen in Brazilië", schreef ze in een bericht op X.

5 uur geleden