Door Marx aan Darwin gegeven exemplaar Das Kapital tentoongesteld
LONDEN (ANP) - Een zeldzaam boek dat in 1873 door Karl Marx aan Charles Darwin werd geschonken, keert na een vijf jaar lange restauratie terug naar Darwins huis in Kent. Daar zal het boek, dat de Engelse natuuronderzoeker vermoedelijk nooit heeft uitgelezen, aan het publiek worden tentoongesteld.
Toen de grondlegger van het socialisme de vader van de evolutietheorie een kopie had gestuurd van Das Kapital, zijn kritische analyse van het kapitalisme, gaf hij het boek deze opdracht mee: "Van uw oprechte bewonderaar, Karl Marx."
De liefde lijkt echter eenzijdig te zijn geweest, denkt English Heritage, de stichting die Darwins huis in het zuidoosten van Engeland beheert en onderhoudt. De staat van het anderhalve eeuw oude boek suggereert in ieder geval dat Darwin het lezen al gauw opgaf - volgens de liefdadigheidsinstelling omdat hij niet onder de indruk was, of omdat zijn Duits niet bepaald perfect was.
Toch schreef Darwin bijna drie maanden na ontvangst van het boek terug aan Marx, hoewel "zonder zijn gebruikelijke kleur en warmte", aldus Earth Heritage. In zijn antwoord schreef Darwin dat hij wenste dat hij de "eer" van het ontvangen van Das Kapital meer waard was, omdat hij het onderwerp niet goed begreep. "Hoewel onze studies zeer verschillend zijn, geloof ik dat we allebei ernstig verlangen naar uitbreiding van kennis, en dat dit op de lange termijn zeker zal bijdragen aan het geluk van de mensheid."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat er een driedaags bestand komt tussen Oekraïne en Rusland. Het staakt-het-vuren geldt op 9, 10 en 11 mei, aldus Trump op Truth Social. Hij stelt dat Rusland en Oekraïne hebben ingestemd.
25 minuten geledenSINZIG (ANP/DPA/AFP) - De Duitse politie is in Sinzig een bank binnengevallen na berichten dat daar een gijzeling gaande zou zijn. Twee opgesloten personen zijn ongedeerd aangetroffen, meldt de regionale omroep SWR.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin wil best met Europa praten maar zal niet zelf besprekingen aanknopen, zegt het Kremlin. De roep in Europa om met Rusland te gaan praten klinkt de laatste tijd steeds luider en er wordt nagedacht over wie namens Europa zou kunnen optreden.
7 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - In het gebied bij de kerncentrale van Tsjernobyl is volgens de Oekraïense autoriteiten een grote natuurbrand uitgebroken na een dronecrash. Het vuur woedt in de zogenoemde nucleaire exclusiezone.
8 uur geledenSINZIG (ANP) - In het Duitse Sinzig (Rijnland-Palts) wordt een gijzeling gemeld bij een bank. Regionale omroep Südwestrundfunk (SWR) schrijft dat de politie uitgaat van meerdere daders en gijzelaars, onder wie een medewerker van een geldtransport.
8 uur geledenHERAKLION (ANP) - De Global Sumud Flotilla is weer vertrokken vanaf Kreta. Meer dan dertig schepen zijn volgens de organisatie onderweg naar Turkije voor een technische tussenstop. Het is de eerste keer dat de vloot verder reist sinds Israël meer dan twintig schepen tegenhield bij Kreta.
9 uur geledenLONDEN (ANP) - De leider van de rechts-populistische partij Reform UK heeft verheugd gereageerd op de eerste uitslagen van de lokale verkiezingen in zijn land. Nigel Farage zei vrijdagochtend voor de camera dat de linkse Labourpartij van premier Keir Starmer wordt "weggevaagd" door Reform in gebieden die traditioneel gelden als Labourbolwerken. Hij voorspelde dat de conservatieven later op de dag aan de beurt zijn en sprak over een "historische verandering" in de Britse politiek.
10 uur geleden