Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Door Iran vrijgelaten Belgische hulpverlener op weg naar huis

Door Iran vrijgelaten Belgische hulpverlener op weg naar huis

BRUSSEL (ANP) - De door Iran vrijgelaten Belgische hulpverlener Olivier Vandecasteele komt vrijdagavond naar verwachting rond negen uur op het militaire vliegveld Melsbroek aan. De 42-jarige Belg, die volgens Belgische regeringsbronnen 455 dagen vrijwel in isolatie, zonder matras of daglicht gevangen werd gehouden, wordt door zijn naasten opgehaald. De familie wordt bijgestaan door een psycholoog.

Vandecasteele zat meer dan een jaar vast op verdenking van spionage en ging in de cel sterk achteruit. Hij was sinds 2015 actief in Iran voor verschillende organisaties. In januari werd hij nog veroordeeld tot een decennialange celstraf. Volgens Teheran is Vandecasteele geruild voor de in België tot twintig jaar veroordeelde 51-jarige Iraanse diplomaat Assadollah Assadi.

Vandecasteele werd donderdagavond al overgebracht naar Oman, waar hij werd opgevangen door Belgische militairen en diplomaten, meldde premier Alexander De Croo vrijdagmorgen. "Eindelijk vrij. Deze ochtend heeft hij een aantal medische tests ondergaan om zijn gezondheid te controleren en ervoor te zorgen dat hij zo goed mogelijk kan terugkeren", zei hij in een videoboodschap. Ook heeft de premier een foto op Twitter geplaatst van de sterk vermagerde Vandecasteele aan boord van een vliegtuig.

Overeenkomst

België sloot vorig jaar een overeenkomst met Iran die de overdracht van gevangenen mogelijk maakt. Volgens ingewijden is dat verdrag uiteindelijk echter niet gebruikt in deze zaak omdat de procedure te lang duurde. Ook vreesde de regering dat Iran Vandecasteele tot de dood zou veroordelen. Vanwege de "imminente, ernstige en continue dreiging voor de Belgische veiligheid" werd Assadi daarom op basis van een speciaal artikel in de grondwet vrijgelaten. Hij werd donderdagnacht uit zijn Belgische cel gehaald en eveneens naar Oman gevlogen, waar hij aan Iran is overgedragen.

Assadi werd in 2021 in België veroordeeld voor het beramen van een terreuraanslag op Iraanse oppositieleden in Parijs. De aanslag zou worden uitgevoerd door een Iraans stel dat in België woont, maar werd door de Belgische veiligheidsdienst verijdeld.

Vrijlating veroordeeld

De Iraanse oppositie in België veroordeelt de vrijlating van "de schijndiplomaat Assadi" krachtig. Het is "een beschamende toegeving aan chantage voor terrorisme en gijzeling", stelt de Nationale Raad van Iraans Verzet in België.

Meer uit Buitenland

Trump over Groenland: het is tijd en het zal gebeuren

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op Truth Social zijn dreigement richting Groenland herhaald. "De NAVO zegt al twintig jaar lang tegen Denemarken dat 'ze de Russische dreiging bij Groenland moet weghouden'. Helaas is Denemarken er niet in geslaagd er iets aan te doen. Nu is het tijd en het zal gebeuren!", schrijft Trump op Truth Social.

16 minuten geleden
Noodtoestand in Guatemala om bendegeweld

GUATEMALA-STAD (ANP) - De president van Guatemala, Bernardo Arévalo, heeft zondag de noodtoestand afgekondigd in heel het land voor een periode van dertig dagen. Het besluit volgt op een weekend vol bendegeweld in gevangenissen in en rondom de hoofdstad Guatemala-Stad.

2 uur geleden
Dodental treinbotsing Spanje loopt verder op

MADRID (ANP) - Het aantal dodelijke slachtoffers door een treinbotsing in het zuiden van Spanje is opgelopen tot 21, meldt de politie. Eerder werden 10 doden gemeld. Er is nog geen officieel aantal bekend van de gewonden, maar hulpdiensten in de zuidelijke regio Andalusië meldden 25 zwaargewonden.

4 uur geleden
Doden na ontsporing hogesnelheidstreinen bij Spaanse stad Córdoba

MADRID (ANP/RTR/AFP) - Zeker tien mensen zijn omgekomen na de ontsporing van twee hogesnelheidstreinen in het zuiden van Spanje, melden de politie en hulpdiensten. Eerder meldden Spaanse media zeven doden. Ook zouden zo'n 25 mensen zwaargewond zijn geraakt bij het incident.

7 uur geleden
EU-leiders komen donderdag bijeen om situatie Groenland

BRUSSEL (ANP) - De extra EU-top over de situatie in Groenland is donderdag, bevestigen bronnen. De EU-regeringsleiders worden door voorzitter van de EU-leiders António Costa naar Brussel geroepen om een gezamenlijke strategie te bepalen. De Amerikaanse president Donald Trump is met extra importtarieven aan de landen die de afgelopen dagen militairen naar Groenland hebben gestuurd een stap te ver gegaan.

8 uur geleden
Extra EU-top regeringsleiders vanwege situatie Groenland

BRUSSEL (ANP) - De EU-regeringsleiders komen op korte termijn voor een extra top bijeen "gezien de ernst van de recente ontwikkelingen", heeft voorzitter van de EU-leiders António Costa zondagavond bekendgemaakt. Dat deed hij na afloop van het ingelaste overleg met de EU-ambassadeurs over Groenland.

9 uur geleden
FT: EU overweegt maatregelen tegen VS om dreigementen Groenland

BRUSSEL (ANP) - Europese regeringen overwegen de Verenigde Staten te treffen met tarieven ter waarde van 93 miljard euro. De mogelijke strafmaatregel is een reactie op de dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump aan het adres van NAVO-bondgenoten die zich verzetten tegen zijn poging Groenland over te nemen. Dat meldt de Britse zakenkrant The Financial Times (FT).

9 uur geleden