Door GroenLinks 'verstoten' politica naar mensenrechtencollege
UTRECHT (ANP) - Het College voor de Rechten van de Mens heeft dinsdag een opvallende zaak behandeld, tussen het Zuid-Hollandse Statenlid Debora Fernald en GroenLinks. Fernald vroeg het college een oordeel te vellen over de manier waarop de politieke partij met haar is omgegaan. De Rotterdamse zegt dat ze is "uitgesloten en verstoten" door GroenLinks, nadat ze in 2022 een klacht had ingediend over discriminatie binnen de partij.
"Die klacht is gegrond verklaard, maar ik ben daarna in mijn ogen 'gevictimiseerd', benadeeld en beperkt in mijn carrière", aldus Fernald op de zitting in Utrecht. "Ik ben hier om mijn naam gezuiverd te krijgen en mijn leven weer op te kunnen pakken." De politica heeft het gevoel dat ze bij diverse sollicitaties naar functies binnen de partij is afgewezen als gevolg van haar klacht over discriminatie. "Je moet tien keer harder werken om er als vrouw van kleur tussen te komen."
Fernald kreeg begin vorig jaar bij de Provinciale Statenverkiezingen dankzij voorkeurstemmen een plek in de Zuid-Hollandse fractie van GroenLinks. Ze werd echter uit de fractie gezet nadat ze bij de verkiezing voor de Eerste Kamer niet op GroenLinks, maar op Volt had gestemd. Dat kostte GroenLinks een zetel in de Senaat.
Royering
Fernald behield haar Statenzetel en ging verder onder de naam Groep Doe STOER (Samen Tegen Onrecht En Racisme). Wel zegde ze na twintig jaar haar lidmaatschap van GroenLinks op. De partij besloot haar te royeren. Daar moest "een signalerende werking" vanuit gaan, omdat Fernald met haar stem GroenLinks "flinke schade" zou hebben toegebracht.
Partijvoorzitter Katinka Eikelenboom nam aan het einde van de zitting bij het mensenrechtencollege het woord en zei "te betreuren dat we hier zitten". Eikelenboom: "We zijn ons ervan bewust dat ook binnen GroenLinks racisme en uitsluiting kunnen plaatsvinden. Daarom hebben we de afgelopen jaren heel veel stappen gezet om hier beleid voor te maken, zoals het aanstellen van vertrouwenspersonen en het opzetten van een klachtencommissie. Het is hard werken en het gaat niet altijd goed, maar daar leren we weer van. Ook van deze juridische procedure. We moeten met elkaar in gesprek blijven over gedrag, over cultuur en wat we van elkaar mogen verwachten. Zowel binnen onze eigen club als voor de samenleving als geheel."
Het college komt over zes weken met een oordeel.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De VVD voelt er nog altijd weinig voor om investeringen in het toekomstige verdienvermogen van de economie te financieren door de staatsschuld te laten oplopen. Dat heeft Wendy van Eijk, de financiële specialist van de VVD-fractie in de Tweede Kamer, gezegd tijdens het debat over de najaarsnota.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State geeft demissionair asielminister David van Weel (VVD) gelijk in een rechtszaak die is aangespannen door een Ethiopische asielzoeker. De vrouw vroeg in 2022 asiel aan in Nederland, omdat ze bang was voor geweld in de Ethiopische regio Tigray. Maar volgens Van Weel was in de stad in die regio waar zij vandaan kwam, namelijk Mek'ele, geen sprake van willekeurig geweld en gewapend conflict. Dat heeft hij volgens de hoge bestuursrechter voldoende onderbouwd.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie blijft bereid constructief samen te werken met het toekomstige kabinet, maar dat moet dan wel "zelfbeheersing" betrachten bij kwesties die voor die partij belangrijk zijn. Dat heeft partijleider Mirjam Bikker gezegd na afloop van een gesprek met informateur Rianne Letschert. Zij doelde met name op medisch-ethische wetgeving en de vrijheid van christelijke scholen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenteambtenaren die paspoorten en identiteitskaarten uitgeven, moeten een Verklaring Omtrent het Gedrag (VOG) hebben, vindt het kabinet. Demissionair staatssecretaris Eddie van Marum (Binnenlandse Zaken, BBB) wil daarom de regels aanpassen. De aanscherping is bedoeld om fraude te voorkomen en moet ook voor uitzendkrachten gaan gelden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het zou "zeer ongewenst" zijn als de Europese Unie zonder instemming van België gebruik gaat maken van bevroren Russische tegoeden. Dat zei demissionair premier Dick Schoof dinsdag in een debat over de EU-top later deze week waar een besluit valt over financiële steun aan Oekraïne voor de komende twee jaar.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Informateur Rianne Letschert spreekt woensdag met de leiders van zeven kleinere fracties. Het gaat om de fractievoorzitters van de ChristenUnie, Volt, DENK, Partij voor de Dieren, BBB, SGP en SP. Tussendoor en ook 's avonds overlegt ze met de leiders van D66, CDA en VVD.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft dinsdag meerdere moties aangenomen waarin staat dat Nederland de Amerikaanse militaire acties in het Caribisch gebied niet moet steunen. De Kamer wil niet dat Nederland militaire steun biedt, helpt bij de voorbereidingen of inlichtingen deelt met de Verenigde Staten. Ook heeft de Kamer militaire steun voor het Caribische deel van het koninkrijk uitgesproken.
2 dagen geleden