
Door economische crisis getroffen Libanon gaat naar de stembus
BEIROET (ANP/AFP/DPA) - Bijna vier miljoen Libanezen zijn opgeroepen om zondag een nieuw parlement te kiezen. Ondanks de grote economische malaise waarin het land verkeert, verwachten waarnemers dat de met Iran verbonden sjiitische beweging Hezbollah haar sterke positie in het 128 zetels tellende parlement behoudt.
Libanon verkeert al enkele jaren in een grote economische en financiële crisis. Volgens de Verenigde Naties leeft ongeveer driekwart van de bevolking onder de armoedegrens. Veel huishoudens hebben slechts enkele uren per dag stroom en basisproducten zijn voor veel mensen onbetaalbaar. Ook is er nog altijd woede over de enorme explosie die in augustus 2020 een ravage aanrichtte in de haven van Beiroet. Daardoor vielen bijna tweehonderd doden en raakten duizenden mensen gewond.
Opvallende afwezige bij de stembusgang is de soennitische oud-premier Saad al-Hariri. Die maakte in januari bekend dat hij zich zou terugtrekken uit de politiek, nadat het hem in 2021 niet was gelukt een regering te vormen.
Hervormingen
Het nieuwe parlement moet naar verwachting besluiten nemen over financiële en economische hervormingen. Het Internationaal Monetair Fonds eist die hervormingen in ruil voor financiële steun om de crisis te verlichten.
Ook moet het nieuwe parlement een opvolger van de huidige president Michel Aoun kiezen. Zijn ambtstermijn loopt op 31 oktober af.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering werkt aan een plan om tot 1 miljoen Palestijnen in Gaza naar Libië te verplaatsen. Vijf ingewijden hebben dat aan NBC News verteld.
1 uur geledenNEW ORLEANS (ANP) - Uit een gevangenis in de Amerikaanse stad New Orleans zijn elf gevangenen ontsnapt door vermoedelijk een gat in een muur te maken achter een toilet. Amerikaanse media zijn in het bezit van foto's van een gat waarboven onder meer staat geschreven "Te makkelijk LOL", "ik ben onschuldig" en "pak ons dan als je kan".
3 uur geledenTIRANA (ANP/AFP) - Europese landen werken samen met de Verenigde Staten aan nieuwe sancties tegen Rusland als het een staakt-het-vuren met Oekraïne blijft weigeren. De Franse president Emmanuel Macron zei dat vrijdag tijdens een top van Europese leiders in Albanië.
3 uur geledenTIRANA (ANP) - De Deense minister-president Mette Frederiksen vindt dat Europa meer druk op Rusland moet zetten en meer sancties moet opleggen "zodat we deze oorlog kunnen beëindigen". Dat zei ze op de afsluitende persconferentie van de top met Europese regeringsleiders in Tirana. Ze hoopt dat ook de Verenigde Staten de druk op Rusland gaat opvoeren.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran heeft geen Amerikaans voorstel op papier ontvangen over een mogelijke atoomdeal, stelt de minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araqchi. De Amerikaanse president Donald Trump zei een paar uur eerder juist nog dat de Amerikaanse delegatie een voorstel had overhandigd.
5 uur geledenGENÈVE (ANP) - Volker Türk, de mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, heeft gewaarschuwd voor een etnische zuivering in de Gazastrook. Volgens hem lijkt dat plaats te vinden doordat Israël de aanvallen op het gebied opvoert en als beleid heeft om de Palestijnse bevolking constant te verplaatsen.
5 uur geledenTIRANA (ANP/RTR) - Na het vredesoverleg vrijdag tussen Oekraïne en Rusland hebben de leiders van Oekraïne, Frankrijk, Duitsland, het Verenigd Koninkrijk en Polen telefonisch contact gehad met de Amerikaanse president Donald Trump. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft dat meegedeeld op X.
8 uur geleden