Door crisis geplaagd Sri Lanka schort schuldbetalingen op
COLOMBO (ANP/RTR) - Sri Lanka schort afbetalingen op buitenlandse schulden op. Volgens de centrale bank van het land is het onmogelijk om buitenlandse schuldeisers te betalen doordat de internationale reserves fors zijn geslonken. Het Aziatische eiland wil die buitenlandse valuta's nu gebruiken voor de import van essentiële goederen zoals brandstof.
Sri Lanka kampt met een ernstige economische crisis en politieke crisis. Het land is voor een aanzienlijk deel van zijn inkomsten afhankelijk van toerisme, maar internationale bezoekers bleven na terroristische aanslagen in 2019 weg. Daarna legde de coronacrisis het internationale reisverkeer grotendeels stil en door de oorlog in Oekraïne kunnen Russen, Oekraïners en Belarussen het land niet bezoeken, terwijl zij een belangrijke doelgroep zijn.
De Sri Lankaanse overheid moet dit jaar 4 miljard dollar aan buitenlandse leningen afbetalen, waaronder obligaties ter waarde van 1 miljard dollar die in juli aflopen. Aankomende maandag had het land 78 miljoen dollar moeten betalen aan rentes op twee leningen. Op die dag begint Sri Lanka aan gesprekken met het Internationaal Monetair Fonds voor een oplossing van de schuldenproblematiek.
Grote protesten
Door de crisis zijn er al langer dan een maand grote protesten in Sri Lanka, vooral gericht tegen de tekorten aan benzine, elektriciteit, voedsel en medicijnen. Die moeten voor een groot deel worden geïmporteerd, wat door het gebrek aan dollars of ander buitenlands geld steeds moeilijker is. De bevolking lijdt daardoor onder steeds hogere prijzen.
Eerder deze maand boden alle ministers van het Sri Lankaanse kabinet hun ontslag aan, behalve premier Mahinda Rajapaksa. Veel Sri Lankanen eisen het aftreden van hem en zijn broer Gotabaya Rajapaksa, die president van Sri Lanka is.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs is de AEX-index er woensdag bij de opening niet in geslaagd om door de 1000 puntengrens te breken. De index van de dertig meest verhandelde fondsen op de beurs aan het Damrak bereikte dinsdag een recordslotstand van 991,67 punten. Woensdag na enkele minuten handel stond de hoofdindex echter 0,5 procent lager op 986,98 punten.
14 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - In de Rotterdamse haven zorgt het winterweer woensdag wederom voor problemen. Grote terminals hebben hun werkzaamheden tijdelijk gestaakt. Ook liggen er schepen te wachten voor gesloten bruggen en er is hinder voor bijvoorbeeld vrachtwagens.
23 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Meer dan duizend gestrande reizigers hebben de nacht doorgebracht op Schiphol. Dat heeft de luchthaven woensdagochtend laten weten. Door het winterweer worden de laatste dagen telkens honderden vluchten geschrapt.
1 uur geledenHOUSTON (ANP) - Het Amerikaanse olieconcern Chevron en de Texaanse investeringsmaatschappij Quantum Energy Partners willen samen de internationale activiteiten van de gesanctioneerde Russische oliemaatschappij Lukoil PJSC overnemen, meldt de Financial Times.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Investeringsmaatschappij Advent International zit achter het overnamebod op het in Amsterdam genoteerde Poolse postkluisjesbedrijf InPost. Dat meldt Sky News. Volgens Sky News geeft Advent leiding aan een investeringsconsortium dat InPost van de beurs wil halen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Onlinebank bunq heeft opnieuw een aanvraag ingediend voor een Amerikaanse bankvergunning. Die vergunning heeft de Nederlandse financiële app nodig voor een volledige lancering in de Verenigde Staten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De inflatie in Nederland is in december licht gedaald naar 2,8 procent. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een snelle raming. In november bedroeg de inflatie nog 2,9 procent op jaarbasis en in oktober was dat 3,1 procent.
2 uur geleden