Door crisis geplaagd Sri Lanka schort schuldbetalingen op
COLOMBO (ANP/RTR) - Sri Lanka schort afbetalingen op buitenlandse schulden op. Volgens de centrale bank van het land is het onmogelijk om buitenlandse schuldeisers te betalen doordat de internationale reserves fors zijn geslonken. Het Aziatische eiland wil die buitenlandse valuta's nu gebruiken voor de import van essentiële goederen zoals brandstof.
Sri Lanka kampt met een ernstige economische crisis en politieke crisis. Het land is voor een aanzienlijk deel van zijn inkomsten afhankelijk van toerisme, maar internationale bezoekers bleven na terroristische aanslagen in 2019 weg. Daarna legde de coronacrisis het internationale reisverkeer grotendeels stil en door de oorlog in Oekraïne kunnen Russen, Oekraïners en Belarussen het land niet bezoeken, terwijl zij een belangrijke doelgroep zijn.
De Sri Lankaanse overheid moet dit jaar 4 miljard dollar aan buitenlandse leningen afbetalen, waaronder obligaties ter waarde van 1 miljard dollar die in juli aflopen. Aankomende maandag had het land 78 miljoen dollar moeten betalen aan rentes op twee leningen. Op die dag begint Sri Lanka aan gesprekken met het Internationaal Monetair Fonds voor een oplossing van de schuldenproblematiek.
Grote protesten
Door de crisis zijn er al langer dan een maand grote protesten in Sri Lanka, vooral gericht tegen de tekorten aan benzine, elektriciteit, voedsel en medicijnen. Die moeten voor een groot deel worden geïmporteerd, wat door het gebrek aan dollars of ander buitenlands geld steeds moeilijker is. De bevolking lijdt daardoor onder steeds hogere prijzen.
Eerder deze maand boden alle ministers van het Sri Lankaanse kabinet hun ontslag aan, behalve premier Mahinda Rajapaksa. Veel Sri Lankanen eisen het aftreden van hem en zijn broer Gotabaya Rajapaksa, die president van Sri Lanka is.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - In de Nederlandse winkelstraten zijn dit jaar minder winkels in gebruik genomen en verkocht. Makelaarsorganisatie NVM Business ziet dat in de eerste negen maanden van dit jaar vooral minder panden groter dan 2000 vierkante meter in gebruik zijn genomen. Wel zijn in de eerste helft van 2025 meer winkelruimten tussen de 500 en 1000 vierkante meter verkocht vanwege het faillissement van Blokker een jaar geleden.
9 minuten geledenKUALA LUMPUR (ANP/AFP) - Het elektriciteitsbedrijf van Maleisië heeft sinds 2020 omgerekend bijna 1 miljard euro aan stroom verloren door illegale cryptomining. Volgens de Maleisische minister van Energie vormen deze diefstallen een "ernstige bedreiging voor het nationale energiesysteem".
26 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister van Economische Zaken Vincent Karremans (VVD) heeft zijn ingreep bij Nexperia opgeschort. Dat meldt hij in een verklaring op X. Karremans legde eerder beperkingen op aan de chipfabrikant.
47 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de Amsterdamse effectenbeurs namen woensdag bij de start van de handel een afwachtende houding aan, na de forse verliezen van de afgelopen dagen. De beurshandel staat al weken onder druk door een groeiende vrees onder beleggers voor een AI-bubbel. Aandelenhandelaren kijken dan ook vol spanning uit naar de resultaten van Nvidia, die woensdag na het slot van Wall Street op het programma staan. De cijfers van de grootste verkoper van AI-chips ter wereld bepalen mogelijk de stemming op de beurzen richting het einde van het jaar.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - TikTok heeft in de eerste helft van dit jaar ruim 6,5 miljoen video's van het platform verwijderd vanwege gewelddadige en haatdragende inhoud. TikTok meldt dat dit soort video's in strijd is met de regels tegen haat en gewelddadig extremisme.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De totale waarde van de beleggingen van Nederlandse huishoudens is in het derde kwartaal voor het eerst gestegen tot boven de 200 miljard euro, dankzij de hogere beurskoersen. Dat meldt De Nederlandsche Bank (DNB). ASML nam daarbij de koppositie over van Shell als het aandeel waarin huishoudens het meest beleggen door de gestegen beurswaarde van de chipmachinemaker.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie profiteert waarschijnlijk nauwelijks en mogelijk zelfs helemaal niet van hogere defensie-uitgaven. Dat heeft het Centraal Planbureau (CPB) uitgerekend. Volgens de belangrijke adviseur van het kabinet komt dat vooral doordat de arbeidsmarkt krap is en een groot deel van het nieuwe defensiematerieel naar verwachting wordt geïmporteerd.
2 uur geleden