Dood Russische oppositiepoliticus Boris Nemtsov herdacht
MOSKOU (ANP) - Honderden Russen en westerse diplomaten hebben in Moskou stilgestaan bij de moord op het prominente oppositielid Boris Nemtsov. De Amerikaanse ambassadeur John J. Sullivan legde bloemen bij de plek waar de politicus zes jaar geleden is doodgeschoten. De ambassade van de VS schreef op Twitter dat Nemtsov zich heeft ingezet voor "een betere toekomst voor zijn land en medeburgers".
Nemtsov, een voormalige vicepremier, vond in 2015 de dood op een brug in de buurt van het Kremlin. Hij deed op dat moment onderzoek naar de Russische betrokkenheid bij het gewapende conflict in buurland Oekraïne. Activisten besloten na de moord om zelf een gedenkplaats in te richten op de brug. Die is de afgelopen jaren herhaaldelijk verwijderd door de autoriteiten.
Sympathisanten legden zaterdag om beurten bloemen op de brug. "We komen hier ieder jaar samen om de autoriteiten te laten zien dat we dit niet zijn vergeten en het ook niet zullen vergeten", zei oud-premier Michail Kasjanov. Ook diplomaten uit het Verenigd Koninkrijk en de EU waren naar de gedenkplaats gekomen.
Hoop gevestigd op Navalni
De vermeende moordenaar van Nemtsov en vier handlangers kregen in 2017 gevangenisstraffen opgelegd. De hoofdverdachte was een voormalige veiligheidsagent uit Tsjetsjenië. Hij kreeg twintig jaar cel, maar volgens de nabestaanden van de politicus zijn degenen die opdracht hebben gegeven tot de moord buiten schot gebleven. Er is onder meer opgeroepen de rol van de Tsjetsjeense leider Ramzan Kadyrov beter te onderzoeken.
Veel Russische oppositie-aanhangers hebben inmiddels hun hoop gevestigd op politicus Aleksej Navalni. Die kreeg zaterdag de Boris Nemtsov Prijs voor Moed toegekend. De naar Nemtsov vernoemde stichting in Duitsland noemde de oppositieleider iemand "die enorme persoonlijke moed heeft getoond" en een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de strijd tegen corruptie.
Strafkolonie
Navalni zit momenteel opgesloten in een strafkolonie. Hij was vorig jaar in zijn thuisland vergiftigd en naar Duitsland overgebracht voor een medische behandeling. De autoriteiten arresteerden hem toen hij dit jaar terugkeerde naar Moskou. Hij zou zich niet hebben gehouden aan de voorwaarden voor een voorwaardelijke gevangenisstraf. Die moet hij daarom alsnog uitzitten.
De Nemtsov Stichting voor Vrijheid, die is opgericht door een dochter van de doodgeschoten politicus, heeft opgeroepen tot de onmiddellijke vrijlating van Navalni.
Meer uit Buitenland
STOCKHOLM (ANP/AFP) - Een eeuwenoud gezonken oorlogsschip is in Stockholm weer zichtbaar geworden. Dat komt doordat het waterpeil in de Oostzee is gezakt.
6 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, heeft dinsdag gewaarschuwd dat Amerikaanse pogingen de regering van Iran omver te werpen gedoemd zijn te mislukken. Hij sprak aan het begin van naar verwachting tweedaagse onderhandelingen tussen beide landen in Genève. Die gaan over het omstreden Iraanse nucleaire programma. De diplomaten uit Oman zijn tussenpersonen in de gesprekken.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - Migranten en vluchtelingen in Libië zijn het slachtoffer van "wrede en systematisch gepleegde" mishandelingen en andere schendingen van de mensenrechten. Daarbij worden moord, verkrachting, afpersing en marteling gepleegd, volgens een nieuw rapport van het mensenrechtenbureau van de VN en de VN-missie in het Noord-Afrikaanse land.
2 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De Verenigde Staten en Iran hebben hun onderhandelingen hervat in Genève. Dat berichten Iraanse staatsmedia, die schrijven dat de twee partijen berichten uitwisselen via bemiddelaars uit Oman.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse burgerrechtenactivist Jesse Jackson is op 84-jarige leeftijd overleden, meldt zijn familie. Jackson was een predikant, maar vooral bekend om zijn strijd voor gelijke rechten voor zwarte Amerikanen. Hij probeerde in 1984 en 1988 president van de Verenigde Staten te worden. Volgens zijn naasten overleed hij vredig, "omgeven door zijn familie".
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Amerikaanse ambassadeur Bill White moet dinsdag om 14.00 uur op het ministerie van Buitenlandse Zaken uitleg geven over zijn uithaal naar België. Het gaat om een bericht van White op X, waarin hij maandag schreef dat België antisemitisme veel beter moet aanpakken. Dat heeft in de Belgische regering tot zeer verontwaardigde reacties geleid.
3 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne meldt dat Rusland in aanloop naar hervatting van het diplomatieke overleg over de oorlog weer een grote aanval heeft uitgevoerd. Daarbij zouden tientallen raketten en honderden drones zijn afgevuurd. Minister van Buitenlandse Zaken Andri Sybiha reageerde verontwaardigd en verweet Rusland op X het vredesproces niet serieus te nemen.
4 uur geleden