Dood Russische oppositiepoliticus Boris Nemtsov herdacht
MOSKOU (ANP) - Honderden Russen en westerse diplomaten hebben in Moskou stilgestaan bij de moord op het prominente oppositielid Boris Nemtsov. De Amerikaanse ambassadeur John J. Sullivan legde bloemen bij de plek waar de politicus zes jaar geleden is doodgeschoten. De ambassade van de VS schreef op Twitter dat Nemtsov zich heeft ingezet voor "een betere toekomst voor zijn land en medeburgers".
Nemtsov, een voormalige vicepremier, vond in 2015 de dood op een brug in de buurt van het Kremlin. Hij deed op dat moment onderzoek naar de Russische betrokkenheid bij het gewapende conflict in buurland Oekraïne. Activisten besloten na de moord om zelf een gedenkplaats in te richten op de brug. Die is de afgelopen jaren herhaaldelijk verwijderd door de autoriteiten.
Sympathisanten legden zaterdag om beurten bloemen op de brug. "We komen hier ieder jaar samen om de autoriteiten te laten zien dat we dit niet zijn vergeten en het ook niet zullen vergeten", zei oud-premier Michail Kasjanov. Ook diplomaten uit het Verenigd Koninkrijk en de EU waren naar de gedenkplaats gekomen.
Hoop gevestigd op Navalni
De vermeende moordenaar van Nemtsov en vier handlangers kregen in 2017 gevangenisstraffen opgelegd. De hoofdverdachte was een voormalige veiligheidsagent uit Tsjetsjenië. Hij kreeg twintig jaar cel, maar volgens de nabestaanden van de politicus zijn degenen die opdracht hebben gegeven tot de moord buiten schot gebleven. Er is onder meer opgeroepen de rol van de Tsjetsjeense leider Ramzan Kadyrov beter te onderzoeken.
Veel Russische oppositie-aanhangers hebben inmiddels hun hoop gevestigd op politicus Aleksej Navalni. Die kreeg zaterdag de Boris Nemtsov Prijs voor Moed toegekend. De naar Nemtsov vernoemde stichting in Duitsland noemde de oppositieleider iemand "die enorme persoonlijke moed heeft getoond" en een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de strijd tegen corruptie.
Strafkolonie
Navalni zit momenteel opgesloten in een strafkolonie. Hij was vorig jaar in zijn thuisland vergiftigd en naar Duitsland overgebracht voor een medische behandeling. De autoriteiten arresteerden hem toen hij dit jaar terugkeerde naar Moskou. Hij zou zich niet hebben gehouden aan de voorwaarden voor een voorwaardelijke gevangenisstraf. Die moet hij daarom alsnog uitzitten.
De Nemtsov Stichting voor Vrijheid, die is opgericht door een dochter van de doodgeschoten politicus, heeft opgeroepen tot de onmiddellijke vrijlating van Navalni.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP) - De gesprekken in Genève om een eind te maken aan de oorlog tussen Rusland en Oekraïne "boeken goede vooruitgang", verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio zondag in een persconferentie. Volgens hem gaat het om "waarschijnlijk de beste bijeenkomst" tot nu toe. In Genève bespreken vertegenwoordigers van de VS, Oekraïne en Europese bondgenoten het Amerikaanse 28-puntenplan.
6 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/DPA) - De Libanese president Joseph Aoun heeft de internationale gemeenschap opgeroepen krachtig in te grijpen en de Israëlische aanvallen op het land en zijn bevolking te stoppen. Aanleiding voor Aouns verklaring was een dodelijke Israëlische luchtaanval op de zuidelijke buitenwijken van Beiroet eerder op zondag.
6 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva is "erg bezorgd" over de toename van het aantal Amerikaanse militairen bij Venezuela en is van plan dit met president Donald Trump te bespreken. Dat verklaarde hij na de G20-top in Zuid-Afrika.
6 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - Van de meer dan driehonderd scholieren van een katholieke school in Nigeria die vrijdag zijn ontvoerd, zijn er vijftig ontsnapt, meldt een christelijke organisatie (CAN) in het land. Zij zijn weer herenigd met hun ouders. In totaal werden 303 leerlingen en twaalf leraren van de school meegenomen, waarmee het een van de grootste ontvoeringen in Nigeria is.
9 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft een aanval uitgevoerd op de stafchef van Hezbollah in de Libanese hoofdstad Beiroet, meldt het kantoor van premier Benjamin Netanyahu. Dat verklaart dat het doelwit "de opbouw en herbewapening van de terroristische organisatie leidde".
9 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is sceptisch of er vóór donderdag een akkoord kan worden bereikt over het 28-puntenplan voor een einde aan de oorlog tussen Oekraïne en Rusland. De Amerikaanse president Donald Trump kwam met deze deadline.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De grenzen van Oekraïne kunnen niet met geweld worden gewijzigd en de Oekraïense krijgsmacht mag niet zodanig worden beperkt dat het land kwetsbaar wordt voor een toekomstige aanval, stelt Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen. Ze vindt ook dat de Europese Unie een centrale rol moet spelen in een vredesakkoord voor Oekraïne.
11 uur geleden