Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Donorconferentie zoekt honderden miljoenen steun voor Afghanistan

Donorconferentie zoekt honderden miljoenen steun voor Afghanistan

GENÈVE (ANP/RTR) - Maandag begint een door de Verenigde Naties georganiseerde donorconferentie voor Afghanistan. Amper een maand nadat de Taliban de macht in het land hebben gegrepen, verkeert het land in steeds diepere humanitaire crisis. Afghanistan heeft voor het eind van dit jaar ongeveer 600 miljoen dollar (510 miljoen euro) nodig volgens berekeningen van de VN.

Hoewel veel landen humanitaire hulp willen verlenen, zijn er zorgen over de besteding daarvan nu de Taliban de macht in handen hebben. Aan de steun moeten volgens de donoren dan ook voorwaarden worden gesteld.

De basisvoorzieningen in Afghanistan staan op instorten. De humanitaire hulp moet medische diensten, watervoorziening en sanitaire voorzieningen op peil houden. De steun zou ook moeten voorzien in maatregelen ter ondersteuning van vrouwen en kinderen en het opzetten van onderwijsprojecten. Er zouden noodonderkomens mee kunnen worden gefinancierd voor de naar schatting 3,5 miljoen ontheemden in Afghanistan.

Voedselhulp

Ook is geld nodig voor voedselhulp. Volgens de VN is er in 93 procent van de huishoudens in het land niet genoeg te eten.

Ongeveer veertig ministers zullen de conferentie bijwonen. Ook VN-secretaris-generaal António Guterres wordt in Genève verwacht. Anderen zullen waarschijnlijk online de conferentie volgen.

Verantwoordelijkheid

VN-vluchtelingencommissaris Filippo Grandi waarschuwde zondag voor een "heropleving van de gevechten, schendingen van de mensenrechten of de ineenstorting van de economie en de sociale basisvoorzieningen." Die ontwikkelingen zouden volgens Grandi nog veel meer Afghanen dan nu het geval is ertoe kunnen brengen naar het buitenland te vluchten.

"Het is nu aan ons als internationale gemeenschap om onze verantwoordelijkheid te nemen voor de mensen in Afghanistan en humanitaire hulp te bieden waar die zo dringend nodig is. Dit vereist passende toegang voor humanitaire organisaties in Afghanistan en hulpverleners die bij hun werk niet bang hoeven te zijn voor intimidatie en willekeurige beperkingen door de Taliban," zei de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Heiko Maas voor zijn vertrek naar Genève.

Meer uit Buitenland

Amnesty pleit na eigen onderzoek voor afschaffing ICE

LONDEN (ANP) - Mensenrechtenorganisatie Amnesty International pleit na eigen onderzoek voor het afschaffen van de Amerikaanse vreemdelingenpolitie. "ICE is fundamenteel kapot en kan niet worden gerepareerd", stelt topvrouw Nadia Daar van de Amerikaanse tak van de organisatie in een verklaring.

5 minuten geleden
Solidariteitsprotest voor Venezolaanse oppositieleider Machado

CARACAS (ANP/AFP) - In de Venezolaanse hoofdstad Caracas zijn honderden mensen de straat opgegaan uit solidariteit met oppositieleider en Nobelprijslaureaat Maria Corina Machado. Die leeft in ballingschap, vanwege aantijgingen van de Venezolaanse regering dat ze zou hebben opgeroepen tot een coup in het land.

11 minuten geleden
Amerikaanse media vragen om spoedzitting over toegang Witte Huis

WASHINGTON (ANP) - CNN, MS NOW en Politico hebben een federale rechtbank om een spoedzitting gevraagd nadat sommigen van hun journalisten ondanks het besluit van de rechter donderdag geen toegang hadden gekregen tot het Witte Huis.

32 minuten geleden
Rutte roept op: vergeld Russische aanval met meer Oekraïne-steun

NEW YORK (ANP) - Oekraïne-bondgenoten die aangevallen worden door Rusland, moeten terugslaan door de steun aan Oekraïne nog op te voeren, vindt NAVO-topman Mark Rutte. "Zorg dat voor elk incident - hybride of wat dan ook - Oekraïne niet minder, maar meer geld krijgt", zei Rutte na een toespraak in New York.

41 minuten geleden
Abbas haalt in VN-toespraak uit naar VS om visumweigering

NEW YORK (ANP) - De Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft donderdag in zijn bijdrage aan het plenaire debat van de Algemene Vergadering van de VN hard uitgehaald naar de Amerikanen. In een videoboodschap die werd vertoond in New York, hekelt Abbas de keuze van gastland VS om de Palestijnse delegatie geen visum te verlenen.

47 minuten geleden
Duizenden Spanjaarden de straat op om frustratie huizenmarkt

MADRID (ANP) - Meer dan 10.000 mensen zijn in Madrid spontaan de straat opgegaan in protest tegen de alsmaar duurder wordende huizenmarkt. De demonstratie kwam op gang nadat Maricarmen Abascal woensdag uit haar appartement werd gezet. De 87-jarige vrouw had daar 71 jaar in gewoond. Dit meldt de Spaanse krant El País.

1 uur geleden
Ethiopische krijgsmacht meldt doden honderden opstandelingen

MEKELLE (ANP/AFP) - De Ethiopische krijgsmacht zegt 272 strijders van het Volksbevrijdingsfront van Tigray (TPLF) te hebben gedood. Eerder op donderdag gaven de opstandelingen aan in een "regelrechte oorlog" te zijn verwikkeld met de Ethiopische regering. Er werden zware artillerieaanvallen gemeld.

2 uur geleden