Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Donor krijgt meer te zeggen over gebruik lichaamsmateriaal

Donor krijgt meer te zeggen over gebruik lichaamsmateriaal

DEN HAAG (ANP) - Mensen bij wie lichaamsmateriaal is afgenomen, bijvoorbeeld tijdens een medische behandeling, krijgen voortaan meer informatie over het mogelijke gebruik daarvan voor wetenschappelijk onderzoek. Donoren mogen het gebruik hiervan weigeren. Toestemming hoeft niet gevraagd te worden als het gaat om restmateriaal dat wordt gebruikt voor medisch of biologisch onderzoek in het algemeen belang. Donoren mogen alsnog wel bezwaar maken als zij dat ook niet willen.

Dat staat in een wetsvoorstel van zorgminister Hugo de Jonge waarmee het demissionaire kabinet woensdag heeft ingestemd. "Menselijke cellen en weefsels zijn een essentiële bron van informatie voor de gezondheidszorg en de wetenschap. Daarom moet het gebruik van lichaamsmateriaal mogelijk zijn voor onderzoek naar ziekte en geneesmiddelen en het opleiden van de zorgmedewerkers van de toekomst. Daarbij moeten we oog houden voor de zeggenschap van donoren. Met deze wet vergroten we die zeggenschap en houden we het lichaamsmateriaal beschikbaar voor het dienen van maatschappelijk waardevolle doelen", aldus De Jonge

In het wetsvoorstel staan ook regels voor de afname, omgang en het gebruik van bijvoorbeeld weefsel, bloed en speeksel. Tot nu toe zijn bepaalde zaken niet voldoende geregeld, zoals de bescherming van persoonsgegevens, vindt het kabinet. Zo mag de herkomst van lichaamsmateriaal niet direct herleidbaar zijn tot personen.

De wet is een aanvulling op andere wetten die gaan over lichaamsmateriaal, zoals de Embryowet en de Wet op orgaandonatie.

Meer uit Binnenland

Vrouwenorganisaties willen nationaal plan tegen vrouwengeweld

DEN HAAG (ANP) - Vrouwenorganisaties WOMEN Inc., LINDA. en LINDA.meiden hebben een petitie voor een nationaal actieplan om geweld tegen vrouwen te stoppen aangeboden aan Tweede Kamerleden in Den Haag. De organisaties willen dat de politiek maatregelen neemt tegen dit structurele probleem, omdat vrouwen veilig moeten kunnen zijn in Nederland, schrijven ze. Ruim 33.000 mensen hebben de petitie ondertekend.

11 minuten geleden
Halsema: kennis nodig van Suriname om Amsterdam te begrijpen

AMSTERDAM (ANP) - "Amsterdam kun je niet begrijpen als je geen kennis hebt van Suriname", zei burgemeester Femke Halsema bij de officiële opening van het Suriname Museum in de hoofdstad. "Onze hele binnenstad getuigt van onze koloniale geschiedenis en de slavernij waar de stad Amsterdam en vele stadsbestuurders eeuwenlang verantwoordelijk voor waren."

12 minuten geleden
NOC*NSF: geld nodig om met name jongeren te laten sporten

ARNHEM (ANP) - Structurele financiële ondersteuning door het Rijk is nodig om de breedtesport in Nederland op peil te houden. Dat zei Marc van den Tweel, algemeen directeur NOC*NSF, tijdens de algemene ledenvergadering. Met name jongeren tussen de 13 en 18 jaar blijken de weg naar het sportveld steeds moeilijker te vinden.

38 minuten geleden
CdK bespreekt mogelijke druk in azc-kwestie met raad Terneuzen

TERNEUZEN (ANP) - Commissaris van de Koning in Zeeland Hugo de Jonge gaat in gesprek met de gemeenteraad van Terneuzen over signalen dat raadsleden onder druk zouden zijn gezet bij de besluitvorming over een asielzoekerscentrum (azc). Op aandringen van de gemeenteraad willen wethouders in de Zeeuwse gemeente geen vergunning meer voor het azc afgeven.

45 minuten geleden
Celstraffen van acht jaar opgelegd in zaak Vlaardings pleegmeisje

ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft celstraffen van acht jaar opgelegd aan de pleegouders voor onder meer het opsluiten van het Vlaardingse pleegmeisje. De rechtbank legt beiden geen tbs met dwangverpleging op, zoals het Openbaar Ministerie had geëist. Dit omdat het volgens de rechtbank niet waarschijnlijk is dat de man en vrouw ooit nog pleegkinderen krijgen. Daarmee is niet aan de voorwaarden van tbs voldaan. Wel komen ze na hun straf onder langdurig toezicht te staan.

1 uur geleden
AVROTROS schrapt Draadstaal en cultuurprogramma's als bezuiniging

HILVERSUM (ANP) - AVROTROS stopt per 2027 vanwege bezuinigingen met een aantal populaire programma's, zoals Draadstaal, Opium op Oerol en het Zondagochtend Concert. Ook documentaireserie Close Up, Nu te zien! en Man en Kunst verdwijnen, maakte de omroep dinsdag bekend.

2 uur geleden
BNNVARA stopt als bezuiniging met onder meer Kassa en First Dates

HILVERSUM (ANP) - BNNVARA stopt vanwege de bezuinigingen op de publieke omroep in 2027 met een aantal populaire programma's, zoals Kassa, 3 op Reis, First Dates en Proefkonijnen. Ook het Nieuwjaarsconcert, Wortelboer en Van Rossem en Van Roosmalen & Groenteman stoppen, maakte de omroep dinsdag bekend.

2 uur geleden