Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Donkere dopingwolken boven Rusland

Donkere dopingwolken boven Rusland

LAUSANNE (ANP) - De Russische sport krijgt het dopingspook maar niet weggejaagd. Het mondiale antidopingbureau WADA beslist maandag in Lausanne over nieuwe zware sancties voor het land. Er liggen aanbevelingen die er niet om liegen.

Een onderzoekscommissie van het WADA vindt dat Rusland de komende vier jaar moet worden uitgesloten van deelname aan Olympische Spelen en grote internationale toernooien als wereldkampioenschappen. Het land mag in die periode geen grote sportevenementen houden en moet reeds toegewezen evenementen teruggeven. Ook mag het geen bid uitbrengen op de organisatie van de Olympische Spelen van 2032.

Die sancties zijn het gevolg van een nieuw dopingschandaal in Rusland. Volgens de bewuste onderzoekcommissie is overtuigend bewezen dat het land heeft geknoeid met urine- en bloedmonsters, die het na een moeizaam proces heeft verkregen uit het dopinglaboratorium in Rusland. Alles met de bedoeling om het gebruik van doping te verdoezelen.

Inzage

Rusland werd al in 2015 geschorst wegens grootscheeps dopinggebruik in de Russische sport en met name bij de Olympische Spelen van Sotsji in 2014. In september 2018 besloot WADA deze schorsing onder voorwaarden op te heffen. Een van die voorwaarden was volledige inzage in gegevens van het dopinglab in Moskou.

Een uitsluiting van vier jaar zou betekenen dat Rusland niet kan deelnemen aan de Zomerspelen van volgend jaar in Tokio en de Winterspelen van 2022 in Peking en evenmin aan het WK voetbal van 2022 in Qatar. De sancties gelden niet voor het EK voetval van 2020, waardoor de geplande duels in Sint-Petersburg niet in gevaar zijn.

In beroep

De commissie verzet zich overigens niet tegen deelname van Russische sporters aan Olympische Spelen en mondiale toernooien onder neutrale vlag. Dat gebeurde al tijdens de vorige Winterspelen van 2018 in Pyeongchang. Keiharde voorwaarde is dat die sporters kunnen aantonen dat ze zich nooit hebben bezondigd aan doping.

Het Internationaal Olympisch Comité heeft de manipulatie van de dopingmonsters in stevige bewoordingen veroordeeld en de verantwoordelijkheid gelegd bij de Russische overheid. Uit het onderzoek van de WADA-commissie kwam naar voren dat het ministerie van Sport en de geheime dienst betrokken waren bij het knoeien met de monsters en vervalsen van gegevens.

Als WADA maandag de aanbevelingen overneemt en Rusland straft, dan heeft het antidopingbureau Rusada de mogelijkheid in beroep te gaan. De zaak wordt dan doorgeschoven naar het internationale hof van sportarbitrage CAS.

Meer uit Sport

Roeiers grijpen acht finaleplekken in wereldbeker Luzern

LUZERN (ANP) - Acht Nederlandse boten komen zondag in actie in de finales van de wereldbeker in het Zwitserse Luzern. Op de tweede dag van de World Cup III veroverden lichte roeiers Femke van de Vliet en Cornelus Palsma allebei zilver in de lichte skiff.

49 minuten geleden
Van den Goorbergh en Veijer te langzaam in kwalificaties TT Assen

ASSEN (ANP) - Zonta van den Goorbergh en Collin Veijer hebben zich in de kwalificaties voor de Moto2 bij de TT van Assen niet kunnen onderscheiden. Van den Goorbergh reed de veertiende tijd en Veijer de vijftiende. Beide Nederlanders waren meer dan een halve seconde langzamer dan de Colombiaan David Alonso, die poleposition bemachtigde in een tijd van 1.35,236. De klasseringen van Van den Goorbergh en Veijer betekenen een startplek op de vijfde rij in de race op zondag.

1 uur geleden
Tennisser Sinner klaar om Wimbledon-titel te verdedigen

LONDEN (ANP/AFP) - Tennisser Jannik Sinner is een maand na zijn vroegtijdige uitschakeling in de tweede ronde van Roland Garros klaar om komende weken zijn Wimbledon-titel te verdedigen. Dat zei de Italiaanse nummer 1 van de wereld daags voor de start van het grandslamtoernooi in Londen.

1 uur geleden
Tennisster Keys met toernooizege op weg naar Wimbledon

EASTBOURNE (ANP) - Tennisster Madison Keys begint aan Wimbledon met de zege van het WTA-toernooi van Eastbourne op zak. De 31-jarige Amerikaanse versloeg in de finale van het Britse grastoernooi Tatjana Maria uit Duitsland in twee sets: 7-5 6-4.

1 uur geleden
Verstappen rijdt zesde tijd in derde training van GP Oostenrijk

SPIELBERG (ANP) - Max Verstappen heeft bij de derde vrije training van de Grote Prijs van Oostenrijk de zesde tijd neergezet. Op de Red Bull Ring in Spielberg moest de Nederlander 0,273 seconde toegeven op de Brit George Russell in de Mercedes. Die was met 1.07,096 net iets sneller dan zijn Italiaanse teamgenoot Kimi Antonelli (0,038 seconde).

2 uur geleden
Van de Zandschulp maandag op Wimbledon in eerste partij op baan 7

LONDEN (ANP) - Botic van de Zandschulp komt maandag als eerste Nederlandse tennisser in actie op Wimbledon. De nummer 52 van de wereldranglijst speelt tegen de Amerikaan Aleksandar Kovacevic de eerste partij op baan 7. De wedstrijd begint om 11.00 uur plaatselijke tijd, dus 12.00 uur Nederlandse tijd.

3 uur geleden
Oud-atlete Simpson uit het ziekenhuis na hartstilstand

RALEIGH (ANP) - De Amerikaanse oud-atlete Jenny Simpson heeft vrijdag het ziekenhuis mogen verlaten. De voormalige wereldkampioene op de 1500 meter moest anderhalve week geleden gereanimeerd worden nadat ze bij een atletiekevenement in Raleigh (North Carolina) onwel was geworden.

4 uur geleden