Dominee Jesse Jackson: Rutte moet Zwarte Piet verbieden
DEN HAAG/CHICAGO (ANP) - De Amerikaanse burgerrechtenactivist dominee Jesse Jackson wil dat premier Mark Rutte Zwarte Piet verbiedt. Hij schrijft dat in een open brief die is gepubliceerd op opiniewebsite De Kanttekening.
"Het is onlangs onder mijn aandacht gebracht dat uw houding ten opzichte van Zwarte Piet is veranderd. Wij verwachten dat u, als leider van het land, snel een eind aan Zwarte Piet maakt", schrijft Jackson.
De premier zei begin deze maand in de Tweede Kamer dat hij Zwarte Piet anders is gaan zien, na ontmoetingen met mensen "met een donkere huidskleur, met kinderen, die zeiden: ik voel me ongelooflijk gediscrimineerd omdat die Piet zwart is. Toen dacht ik: dat is het laatste wat je wilt bij het sinterklaasfeest." Zwarte Piet zal de komende jaren uit beeld verdwijnen, verwacht Rutte. "Onder druk van het maatschappelijk debat. Mensen willen die pijn niet."
Jackson vindt dat Rutte daar een actievere rol bij moet spelen. "Ik vind het ongepast dat u zegt dat u het lijden van zwarte mensen aangaande Zwarte Piet beter begrijpt, terwijl u tegelijkertijd zegt dat u Zwarte Piet niet racistisch vindt. De 5 decembertraditie van Zwarte Piet geldt als aanstootgevend overblijfsel uit de koloniale tijd. Hij heeft een negatief effect op de onschuldige geest van kinderen. (..) Ik geloof dat door uw moreel leiderschap het goede volk van Nederland positief zal reageren en de aanstootgevende en racistische Zwarte Piet voorgoed in de ban zal doen. De wereld kijkt toe!"
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Drie Nederlandse opvarenden van de burgervloot Global Sumud Flotilla zijn maandag door Israël van de afzonderlijke boten gehaald waarmee ze met hulpgoederen naar Gaza wilden varen. Daarmee zijn nu nog drie Nederlanders onderweg op een boot die nog niet is onderschept, laat een van de opvarenden weten.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De bemanning van het Nederlandse cruiseschip Hondius gaat de komende uren in kleine groepjes van boord. Volgens een woordvoerster van de GGD Rotterdam-Rijnmond zijn ze nu nog op het schip, dat maandagochtend aanmeerde in de haven van Rotterdam.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een groep techkenners heeft in de rechtbank het belang van transparantie benadrukt bij de besluitvorming rond de beoogde overname van Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. "De beoordeling van het grote publieke belang dat is gemoeid met deze zaak, past niet in een achterkamertje van het ministerie van Economische Zaken", zei een advocaat namens de groep journalisten, techexperts en wetenschappers die via de rechter proberen de overname van Solvinity door een Amerikaans bedrijf tegen te houden.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Global Sumud Flotilla meldt dat de Nederlandse opvarenden Pieter Rambags en Jesse van Schaik door het Israëlische leger van hun afzonderlijke boten zijn gehaald. "We maken ons grote zorgen om hun gezondheid", zegt delegatiehoofd Marieke Stam. Verspreid over vijf schepen varen er zes Nederlanders mee, van wie er nog vier onderweg naar Gaza zouden zijn.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De virtuele agent van de politie, chatbot Wout, is offline voor onderhoud na een melding over een "oneffenheid", meldt een woordvoerder van de politie. De onjuistheid bestond eruit dat de chatbot op vragen over aangifte van discriminatie tegen Palestijnen een antwoord gaf over antisemitisme. "Wout leert net als zijn collega's elke dag weer bij", aldus de woordvoerder. Hij noemt de chatbot een "geweldig instrument", waar "zeer regelmatig" nieuwe onderwerpen aan worden toegevoegd.
5 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Twee vrouwen uit Stadskanaal die hun kinderen zouden hebben mishandeld, zitten ook de komende dagen vast. De rechter-commissaris heeft dat maandag besloten. Ze zitten nog steeds in beperkingen, wat betekent dat ze alleen contact met hun advocaat mogen hebben.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vrijwilligers van In je bol hebben in de eerste week van de eindexamens zo'n 120 gesprekken gevoerd met scholieren die kampen met prestatiedruk en stress. Dat meldt het jongerenplatform.
6 uur geleden