Dominee Jesse Jackson: Rutte moet Zwarte Piet verbieden
DEN HAAG/CHICAGO (ANP) - De Amerikaanse burgerrechtenactivist dominee Jesse Jackson wil dat premier Mark Rutte Zwarte Piet verbiedt. Hij schrijft dat in een open brief die is gepubliceerd op opiniewebsite De Kanttekening.
"Het is onlangs onder mijn aandacht gebracht dat uw houding ten opzichte van Zwarte Piet is veranderd. Wij verwachten dat u, als leider van het land, snel een eind aan Zwarte Piet maakt", schrijft Jackson.
De premier zei begin deze maand in de Tweede Kamer dat hij Zwarte Piet anders is gaan zien, na ontmoetingen met mensen "met een donkere huidskleur, met kinderen, die zeiden: ik voel me ongelooflijk gediscrimineerd omdat die Piet zwart is. Toen dacht ik: dat is het laatste wat je wilt bij het sinterklaasfeest." Zwarte Piet zal de komende jaren uit beeld verdwijnen, verwacht Rutte. "Onder druk van het maatschappelijk debat. Mensen willen die pijn niet."
Jackson vindt dat Rutte daar een actievere rol bij moet spelen. "Ik vind het ongepast dat u zegt dat u het lijden van zwarte mensen aangaande Zwarte Piet beter begrijpt, terwijl u tegelijkertijd zegt dat u Zwarte Piet niet racistisch vindt. De 5 decembertraditie van Zwarte Piet geldt als aanstootgevend overblijfsel uit de koloniale tijd. Hij heeft een negatief effect op de onschuldige geest van kinderen. (..) Ik geloof dat door uw moreel leiderschap het goede volk van Nederland positief zal reageren en de aanstootgevende en racistische Zwarte Piet voorgoed in de ban zal doen. De wereld kijkt toe!"
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft drie mannen opgepakt die verdacht worden van betrokkenheid bij de explosie bij een synagoge in Rotterdam en het voorbereiden van een explosie bij een synagoge in Heemstede. Dit meldt het Openbaar Ministerie, dat geen mededelingen doet over de vermoedelijke rol van de nu aangehouden mannen.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de politie meer mogelijkheden geven om in openbare informatie op sociale media en andere onlineplatforms informatie te verzamelen om verstoringen van de openbare orde te voorkomen. Een wetsvoorstel daartoe is vrijdag door de ministerraad goedgekeurd. Het moet ervoor zorgen dat de politie tijdig kan ingrijpen.
15 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) heeft afgelopen jaar bijna 640 miljoen euro aan schadevergoedingen uitgekeerd in het aardbevingsgebied, iets minder dan in 2024. Toen keerde het instituut ruim 645 miljoen uit, meer dan het dubbele van het jaar daarvoor.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad voor de rechtspraak is zeer kritisch over het wetsvoorstel om gezichtsbedekkende kleding bij demonstraties strafbaar te stellen. De strafbaarstelling staat "op gespannen voet" met het demonstratierecht, stelt de raad.
17 uur geledenOOSTERHOUT (ANP) - De Veiligheidsregio Midden- en West-Brabant is onduidelijk over het aantal slachtoffers van het ongeluk met de gasfles bij een school in Oosterhout. Eerder zei de veiligheidsregio dat er zo'n vijf slachtoffers waren gevallen, later ging het om zeven mensen en nu blijken het er toch weer vijf.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 18-jarige verdachte uit Rijswijk zit niet langer vast in de zaak over de doodgestoken 16-jarige jongen in Den Hoorn. Het gerechtshof in Den Haag heeft zijn voorarrest opgeheven, omdat er aanwijzingen zijn dat de verdachte uit zelfverdediging heeft gestoken. Dit meldt zijn advocaat Peter Plasman. Het Openbaar Ministerie bevestigt de vrijlating.
18 uur geledenOOSTERHOUT (ANP) - Door het ongeluk met een gasfles bij een praktijkschool aan de Nassaustraat in Oosterhout zijn zeven mensen gewond geraakt, meldt de veiligheidsregio. Het gaat om vier tieners en drie volwassenen. Een van de minderjarigen moest naar het ziekenhuis.
19 uur geleden