Doema zet licht op groen voor mogelijk nieuwe termijn Poetin
MOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische lagerhuis is zoals verwacht met grote meerderheid akkoord gegaan met een wijziging van de grondwet die het mogelijk maakt dat Vladimir Poetin langer president van Rusland kan blijven. De huidige limiet van twee achtereenvolgende termijnen komt daarmee te vervallen.
In de Doema stemden 383 leden in de laatste lezing voor het wijzigingsvoorstel terwijl 43 leden zich onthielden van stemming. Er waren geen tegenstemmen in de Doema die 450 zetels telt.
Volgens de oude wet kon de 67-jarige Poetin zich na 2024 niet opnieuw verkiesbaar stellen. Door de wetswijziging kan Poetin zich bij elke presidentsverkiezing weer verkiesbaar stellen, waardoor hij in feite tot zijn dood president zou kunnen blijven.
De Russische president diende eerder al twee termijnen als president tussen 2000 en 2008. Daarna was hij een termijn minister-president met Medvedev als president, om in 2012 weer president te worden. Tijdens Medvedevs regeerperiode werd de duur van een termijn verlengd van vier naar zes jaar.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Na een jaar controles zijn 530 mensen bij de grens geweigerd. Tussen 9 december 2024 en 8 december 2025 werden 143.960 mensen en 35.380 voertuigen gecontroleerd door de Koninklijke Marechaussee. 250 mensen werden aangehouden aan de grens, schrijft demissionair minister David van Weel van Asiel en Migratie in een brief aan de Tweede Kamer.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wie met oud en nieuw nog vuurwerk wil afsteken, moet daar in verenigingsverband toestemming voor vragen aan de gemeente. Per vergunning mogen maximaal acht mensen vuurwerk afsteken. Er geldt een minimumleeftijd van 16 jaar en er moeten altijd minstens twee volwassenen bij zijn. Geen van de afstekers mag onder invloed zijn van alcohol of andere middelen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een naamswijziging wordt goedkoper en daar is ook geen opgaaf van reden meer voor nodig, als het aan het kabinet ligt. Demissionair staatssecretaris Arno Rutte van Justitie en Veiligheid wil op die manier mensen helpen die bijvoorbeeld hun adoptienaam willen wijzigen. De soepelere voorwaarden gelden voor iedereen maar één keer.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil zeer tegen de zin van het demissionaire kabinet een bezuiniging van 141 miljoen euro terugdraaien op de begroting van staatssecretaris Aukje de Vries (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp, VVD). Dat bleek donderdag tijdens de behandeling van de begroting.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Heftige beelden uit Utrecht na de explosie in de binnenstad", schrijft D66-leider Rob Jetten op X. Hij wenst iedereen die erbij betrokken is en "in angst op meer duidelijkheid wacht" sterkte.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De suggesties van oppositiepartijen hebben de drie formerende partijen stof tot nadenken gegeven, zegt D66-leider Rob Jetten na afloop van de formatiegesprekken. D66, VVD en CDA ontvingen de afgelopen dagen bijna alle oppositiepartijen om te praten over eventuele steun voor de plannen van de beoogde minderheidscoalitie.
1 dag geledenATHENE (ANP) - De oefening die de Denen met andere Europese NAVO-bondgenoten plannen in en rond Groenland is "geen waarschuwing" aan het adres van de Verenigde Staten. Dat zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) aan het eind van een werkbezoek aan Griekenland.
1 dag geleden