Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Dodental rellen in Bagdad verder opgelopen

Dodental rellen in Bagdad verder opgelopen

BAGDAD (ANP/AFP/RTR) - Bij gewelddadige rellen in de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn zeker 23 aanhangers van de sjiitische leider Moqtada al-Sadr doodgeschoten. Minstens 380 mensen raakten gewond, zeggen artsen. Iraakse media meldden zelfs zeker dertig doden en zevenhonderd gewonden, onder wie 110 leden van de veiligheidstroepen.

De beschietingen zijn dinsdagochtend hervat. Door heel Bagdad klinkt het geluid van raketten en automatische wapens vanuit de zwaarbeveiligde groene zone, waar overheidsgebouwen en diplomatieke missies zijn gevestigd. Zeker vier raketten zijn daar ingeslagen.

Overheidsgebouwen in Irak gaan dinsdag dicht vanwege het uitgaansverbod, meldde staatspersbureau INA. Het straatverbod werd ingesteld vanwege de rellen tussen rivaliserende sjiitische groepen die uitbraken nadat Al-Sadr maandag bekend had gemaakt de politiek te verlaten.

"Gevaarlijke escalatie"

Diverse landen, waaronder Nederland, hebben hun burgers aangeraden het land zo spoedig mogelijk te verlaten. De staf van de Nederlandse ambassade in Bagdad is vanwege de onrust tijdelijk verkast naar de Duitse ambassade elders in de stad.

De VN-missie voor Irak (Unami) noemde de ontwikkelingen maandag een "extreem gevaarlijke escalatie". Ze riep alle betrokken partijen op af te zien van acties die kunnen leiden tot een niet te stuiten reeks ongewenste gebeurtenissen. "Het voortbestaan van de natie staat zelfs op het spel."

Iran

De partij van Al-Sadr boekte vorig jaar een verkiezingszege, maar het is niet gelukt overeenstemming te bereiken over een nieuwe premier en president. Ondertussen zucht Irak onder een zware economische crisis, hoge inflatie en corruptie. Al-Sadr voert het bevel over een militie van duizenden en heeft miljoenen aanhangers in het hele land. Zijn tegenstanders, bondgenoten van Teheran, controleren tientallen zwaarbewapend paramilitaire groepen die getraind zijn door Iran.

Iran heeft zijn grenzen met Irak gesloten en roept inwoners met klem op niet naar het buurland te reizen. Volgens de staatstelevisie heeft Iran alle vluchten naar Irak "tot nader order stopgezet vanwege de aanhoudende onrust". Miljoenen Iraniërs trekken elk jaar te voet naar de Iraakse stad Kerbala voor een islamitische pelgrimage. De sjiitische ceremonie genaamd Arbaeen valt dit jaar op 16 en 17 september.

Meer uit Buitenland

Netanyahu: dood Larijani stap richting omverwerping regime

JERUZALEM (ANP/AFP) - De dood van de Iraanse veiligheidschef Ali Larijani maakt deel uit van Israëlische inspanningen om Iraniërs de kans te geven hun regering af te zetten. Dat verklaarde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een videoboodschap.

35 minuten geleden
Kallas wijst normaliseren betrekkingen met Moskou van de hand

BRUSSEL (ANP/RTR) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas wijst de oproep van de Belgische premier Bart De Wever af om de betrekkingen met Moskou te normaliseren. Hiermee zou volgens De Wever de toegang tot goedkope Russische olie kunnen worden hersteld.

59 minuten geleden
Verenigd Koninkrijk kampt met 'ongekende' uitbraak meningitis

LONDEN (ANP) - De Britse autoriteiten proberen een uitbraak van meningitis onder controle te krijgen die wordt gelinkt aan een nachtclub in Canterbury (Kent). Zeker twee jonge mensen zijn overleden en meerdere mensen liggen in het ziekenhuis. "Dit is een ongekende uitbraak. Het is ook een situatie die zich snel ontwikkelt", verklaarde minister van Volksgezondheid Wes Streeting in het parlement.

1 uur geleden
VN: Voedseltekort dreigt voor miljoenen mensen door Iran-oorlog

GENÈVE (ANP/RTR) - Tientallen miljoenen mensen in de wereld kunnen worden getroffen door levensbedreigende honger als de oorlog tegen Iran zich tot juni voortsleept. Deze waarschuwing deed het Wereldvoedselprogramma van de VN (WFP).

2 uur geleden
VN willen onderzoek naar dodelijke explosie ziekenhuis Kabul

KABUL (ANP) - De mensenrechtentak van de Verenigde Naties wil een onafhankelijk en transparant onderzoek naar een dodelijk incident bij een ziekenhuis voor verslavingszorg in de Afghaanse hoofdstad Kabul. Daar vielen volgens de Afghaanse autoriteiten honderden doden na een Pakistaanse luchtaanval.

3 uur geleden
Zelensky aan EU: over 1,5 maand weer olie door Droezjba-pijplijn

BRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky verwacht dat binnen anderhalve maand weer olie kan stromen door de beschadigde Droezjba-pijpleiding. Dat schrijft hij in een brief aan de Europese Commissie.

3 uur geleden
Zeestraat Hormuz kan niet los worden gezien van oorlog, zegt Iran

TEHERAN (ANP/RTR) - De toestand in de Straat van Hormuz kan niet los worden gezien van de oorlog van Israël en de VS tegen Iran, zei de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araqchi tegen VN-chef António Guterres. De minister benadrukte dat landen en instellingen die zich zorgen maken over vrede en veiligheid de aanvalsoorlog van Israël en de VS tegen Iran moeten veroordelen.

3 uur geleden