Dodental in Soedan loopt op, strijd houdt aan
KHARTOEM/GENÈVE (ANP/AFP) - De gevechten in Soedan gaan, ondanks oproepen tot een staakt-het-vuren, onverminderd door. Sinds zes dagen geleden hevige gevechten uitbraken in het Afrikaanse land zijn volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) 413 mensen gedood en 3551 gewond geraakt.
Een dag eerder meldde de WHO 330 doden en bijna 3200 gewonden. Onder de doden zijn minstens negen kinderen.
Een medewerker van de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM) kwam vrijdag om toen het voertuig waarin hij met zijn gezin reisde bij de zuidelijke stad al-Obeid in een vuurgevecht verzeild raakte. Eerder kwamen al drie personeelsleden van het Wereldvoedselprogramma om het leven door gevechten in Soedan. "Alle partijen moeten de veiligheid van humanitaire hulpverleners waarborgen en hun onbeperkt toegang verlenen om de meest kwetsbaren te kunnen helpen", aldus de IOM, die zijn humanitaire activiteiten door het geweld heeft gestaakt.
Wapenstilstand
De strijdende partijen spraken al twee keer een wapenstilstand af, maar die werd niet nageleefd. Legerleider Abdel Fattah al-Burhan ziet geen heil in gesprekken met zijn rivaal Mohamed Hamdan Dagalo, de commandant van de Rapid Support Forces (RSF). De RSF heeft ingestemd met een driedaags staakt-het vuren tijdens het islamitische Suikerfeest, na een oproep daartoe van VN-topman António Guterres en de Amerikaanse buitenlandminister Antony Blinken. Het leger heeft daar niet op gereageerd.
Zowel in de hoofdstad Khartoem als elders in het land wordt zwaar gevochten. Miljoenen mensen zijn gedwongen thuis te schuilen zonder elektriciteit, voedsel of water. Medici hebben gewaarschuwd voor een catastrofe nu veel ziekenhuizen niet meer functioneren.
Meer uit Buitenland
SYDNEY (ANP/RTR) - Familieleden van Naveed Akram, de schutter die verdacht wordt van de aanslag op Bondi Beach in Sydney eind vorig jaar, zeggen te vrezen voor hun leven na een reeks bedreigingen. Dat werd dinsdagochtend duidelijk tijdens een rechtszaak.
22 minuten geledenBEIROET (ANP) - Het Rode Kruis waarschuwt voor aanhoudende regenbuien in Libanon. Meer dan 800.000 mensen zijn door Israëlische aanvallen op de vlucht geslagen. Velen daarvan slapen op straat. "De stortbuien van de afgelopen dagen raken hen ongekend hard", schrijft de hulporganisatie in een persbericht.
30 minuten geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - Het Israëlische leger is een nieuwe aanvalsgolf begonnen op doelen in Iran en Libanon, meldt het in een bericht op het sociale medium Telegram. Het leger spreekt van een "grootschalige aanval" op wat het "infrastructuur van het Iraanse terroristische regime" in Teheran noemt. Volgens journalisten van Al Jazeera klonken explosies in de Iraanse hoofdstad.
3 uur geledenBAGDAD/TEL AVIV/TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Verschillende landen in het Midden-Oosten melden in de nacht van maandag op dinsdag luchtaanvallen die worden afgeweerd. In de Iraakse hoofdstad Bagdad is de Amerikaanse ambassade aangevallen met drones en raketten, meldt een bron aan persbureau AFP. Een journalist van het persbureau zag zwarte rook opstijgen van het complex.
3 uur geledenKABUL (ANP/AFP/DPA) - Afghaanse autoriteiten stellen dat er zeker 400 mensen zijn omgekomen na een luchtaanval op een ziekenhuis in hoofdstad Kabul. In een bericht op X meldt Taliban-woordvoerder Hamdullah Fitrat dat naast de honderden doden ook zeker 250 mensen gewond zijn geraakt bij de Pakistaanse luchtaanval. Pakistan ontkent een ziekenhuis te hebben getroffen.
4 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) hebben in de nacht van maandag op dinsdag het luchtruim tijdelijk gesloten, meldt de lokale luchtvaartautoriteit. Het ministerie van Defensie van het land meldde eerder in de nacht dat de luchtafweer was ingeschakeld vanwege inkomende raketten en drones uit Iran.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De regering-Trump heeft in onderhandelingen met Cuba laten weten dat de president van het land, Miguel Díaz-Canel, op moet stappen. Dat melden vier bronnen met kennis van die gesprekken aan The New York Times.
5 uur geleden