Dodental door onrust Zuid-Afrika stijgt naar 337
JOHANNESBURG (ANP/RTR) - Het dodental door de onrust in Zuid-Afrika is opgelopen tot 337. Na de opsluiting van oud-president Jacob Zuma eerder deze maand vonden in delen van het land dagenlang gewelddadige rellen en plunderingen plaats.
De meeste doden vielen in KwaZulu-Natal, de provincie waar de 79-jarige politicus vandaan komt en waar de onlusten begon. Volgens de jongste politiecijfers zijn in KwaZulu-Natal 258 mensen om het leven gekomen. In de provincie Gauteng stierven 79 personen.
Zuma meldde zich op 7 juli noodgedwongen bij de autoriteiten vanwege zijn veroordeling voor minachting van de rechtstaat. De oud-president moet vijftien maanden de cel in omdat hij weigerde mee te werken aan een onderzoek naar corruptie onder zijn presidentschap. Na zijn opsluiting ontstonden al snel protesten, maar er volgden ook rellen. De situatie is inmiddels onder controle.
De relschoppers waren verantwoordelijk voor vele vernielingen. De schade wordt alleen al in KwaZulu-Natal geschat op 20 miljard rand, bijna 1,6 miljard euro. Daar werden onder meer 161 winkelcentra, 11 warenhuizen en 8 fabrieken ernstig beschadigd. De omvang van de schade in Gauteng wordt nog in kaart gebracht.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Amnesty International heeft in een donderdag gepubliceerd rapport opgeroepen tot de afschaffing van de Amerikaanse immigratie- en douanedienst ICE. Die dienst is belast met de uitvoering van het harde optreden tegen immigranten van de regering van president Donald Trump.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De New Yorkse burgemeester Zohran Mamdani heeft fel uitgehaald naar de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. Die nam eerder op donderdag tegenover de Algemene Vergadering van de VN in New York ruim de tijd om Mamdani's vermeende vergoelijking van geweld tegen Joden te bespreken.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk is van plan militairen en defensiemateriaal naar Saudi-Arabië te sturen om daar de stad Yanbu te helpen beveiligen. Dat zei de Franse president Emmanuel Macron donderdag in een tv-interview. Het gaat onder meer om radarsystemen en afweer, zei hij, zonder expliciet in te gaan op wat voor soort afweer.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Joden voelen zich volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu niet langer veilig in New York sinds Zohran Mamdani is aangetreden als burgemeester. Dat zei hij in een felle toespraak tijdens het plenaire debat van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in diezelfde stad. Bewijzen voor zijn claims gaf hij niet.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft in zijn toespraak tijdens het plenaire debat van de Algemene Vergadering van de VN eens te meer de Israëlische oorlogsdoelen herhaald. In zijn felle betoog haalde hij niet alleen uit naar Hezbollah en Hamas, maar ook naar burgers in het Westen die Israël betichten van kolonialisme.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese president Xi Jinping heeft er bij de Verenigde Staten op aangedrongen zich te "verzetten" tegen de onafhankelijkheid van Taiwan. Dit was tot nu toe zijn meest expliciete oproep aan president Donald Trump om zijn standpunt over het autonome eiland te veranderen.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - Vele tientallen diplomaten zijn de zaal uitgelopen bij de start van de speech van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu bij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Op webcambeelden is te zien hoe de zaal leegstroomt en er enkele tientallen mensen op hun plek blijven zitten. Tijdens zijn speech vorig jaar gebeurde hetzelfde. Het is onder meer een protest tegen de oorlog in Gaza.
8 uur geleden