
Dodental bosbrand Hawaï blijft oplopen
LAHAINA (ANP/RTR/AFP) - Het dodental als gevolg van de bosbranden op het Hawaïaanse eiland Maui is verder opgelopen tot tachtig, melden de lokale autoriteiten. De brandweer is nog op verschillende plaatsen aan het werk om het vuur onder controle te krijgen.
Bewoners van het eiland zijn massaal geëvacueerd. Op vrijdagavond, lokale tijd, verbleven ruim 1400 mensen in noodopvanglocaties.
Ondertussen zwelt de kritiek op de aanpak van het natuurgeweld aan. De procureur-generaal van Hawaï heeft een onderzoek aangekondigd. Volgens het Hawaii Emergency Management Agency (HIEMA) gingen de sirenes op het eiland niet af toen de bosbrand uitbrak.
Orkaanwinden
Het dodental overtreft die van een tsunami in 1960 waarbij 61 doden vielen. Daarmee zijn de branden de dodelijkste natuurramp op de eilandengroep sinds Hawaï toetrad tot de Verenigde Staten in 1959.
Dinsdagavond braken ten minste drie grote branden uit op het eiland, aangewakkerd door orkaanwinden. De historische badplaats Lahaina werd grotendeels in de as gelegd. Het gebied is afgezet en mensen worden gewaarschuwd weg te blijven. Het dragen van mondkapjes en handschoenen wordt aangeraden, onder meer vanwege het gevaar van giftige deeltjes die vrijkomen in smeulende gebieden. Vrijwilligers delen voedsel, water en andere voorraden uit.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky ziet Donald Trump graag bij eventuele vredesgesprekken met Rusland in Istanbul. De Amerikaanse president zei eerder dat hij "erover nadacht" om naar Turkije te gaan.
1 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP/RTR) - De Indiase premier Narendra Modi heeft maandag in een tv-toespraak gezworen om "krachtig" te reageren op elke toekomstige "terroristische aanval" in het conflict met Pakistan. Ook waarschuwde hij dat India geen "nucleaire chantage" tolereert van het buurland.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Hamas heeft de Amerikaans-Israëlische gijzelaar Edan Alexander vrijgelaten, heeft de beweging bekendgemaakt. De 21-jarige man is in de Gazastrook overgedragen aan het Internationaal Comité van het Rode Kruis (ICRC). Israël heeft bevestigd dat een gijzelaar is overgedragen aan het Rode Kruis en naar Israëlische strijdkrachten wordt gebracht.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/DPA/AFP/RTR) - De Amerikaans-Israëlische gijzelaar Edan Alexander reist na zijn vrijlating mogelijk naar Qatar voor een ontmoeting met de Amerikaanse president Donald Trump. Dat berichten meerdere Israëlische media. Voorwaarde is wel dat de gezondheidstoestand van Alexander dat toelaat.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hulporganisaties zoals UNICEF, Artsen zonder Grenzen (AzG), CARE en Oxfam herhalen hun oproep aan Israël om zijn blokkade van de Gazastrook op te heffen. Dat doen ze nu de internationale voedselwaakhond IPC waarschuwt dat hongersnood dreigt door de aanhoudende voedseltekorten.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het Kremlin heeft boos gereageerd op Europese druk om voor middernacht op maandag in te stemmen met een bestand. "Rusland accepteert geen ultimatums, dat is ongepast. Je kunt niet op zo'n manier tegen Rusland praten", zei woordvoerder Dmitri Peskov.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP/RTR) - Israël heeft rechters van het Internationaal Strafhof (ICC) gevraagd om de arrestatiebevelen tegen premier Benjamin Netanyahu en oud-minister van Defensie Yoav Gallant in te trekken. Die bevelen werden in november uitgevaardigd in een onderzoek naar de oorlog in de Gazastrook.
7 uur geleden