Dodental bloedbad in Burkina Faso naar ruim 130
OUAGADOUGOU (ANP/RTR/AFP) - Het dodental van het bloedbad dat is aangericht in de plaats Solhan in het West-Afrikaanse Burkina Faso is opgelopen tot boven de 130, meldt de regering. Nog eens veertig mensen raakten gewond. De lichamen zijn begraven in massagraven.
De dorpelingen zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag gedood door onbekende gewapende strijders. Het is volgens lokale media het grootste bloedbad in het land sinds 2015. Er is een periode van 72 uur van nationale rouw afgekondigd.
De daders staken woningen en de plaatselijke markt in brand, aldus de regering. Het leger heeft een klopjacht ingesteld naar de indringers. De regering noemt de daders "terroristen". Vooralsnog heeft niemand de aanval opgeëist.
Verenigd en standvastig
"We moeten verenigd en standvastig blijven tegen deze verduisterende krachten", reageerde president Roch Marc Christian Kaboré, die het bloedbad "barbaars" en "verachtelijk" noemde. Ook de Europese Unie heeft bij monde van buitenlandchef Josep Borrell de "terroristische aanval" veroordeeld en secretaris-generaal António Guterres van de Verenigde Naties is diep verontwaardigd.
Burkina Faso wordt regelmatig getroffen door aanvallen van islamitische extremisten in het grensgebied tussen Mali, Niger en Burkina Faso. Het gaat om sympathisanten van IS en al-Qaida. Begin mei kwamen bij een aanval op een dorp in het oosten van het land dertig mensen om en raakten ongeveer twintig anderen zwaargewond.
Door het geweld zijn de afgelopen twee jaar meer dan een miljoen inwoners op de vlucht geslagen. Nog eens 20.000 vluchtelingen uit Mali zijn naar Burkina Faso gevlucht wegens het geweld van jihadisten.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Asiel en Migratie zijn het maandag eens geworden over nieuwe regels voor de afwijzing van asielzoekers uit veilige derde landen. Dit biedt EU-lidstaten meer mogelijkheden om zonder inhoudelijke beoordeling asielaanvragen direct af te wijzen van mensen die uit landen komen die door de EU als veilig worden beschouwd. Asielzoekers kunnen hiermee sneller dan nu worden teruggestuurd.
1 minuut geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische interim-president Ahmed al-Sharaa heeft een jaar na de val van dictator Bashar al-Assad opgeroepen tot eenheid. Volgens hem moeten alle burgers met elkaar samenwerken om een sterk en stabiel land te kunnen bouwen.
19 minuten geledenKHARTOEM (ANP/AFP) - De paramilitairen van de Soedanese Rapid Support Forces hebben het grootste olieveld van het land veroverd, meldt de faciliteit. De productie is stilgelegd en al het personeel is geëvacueerd naar Zuid-Soedan.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De Verenigde Staten blijven voor Europa een belangrijke bondgenoot en economische partner, maar ze moeten wel de soevereiniteit van Europa respecteren. "Bondgenoten moeten zich niet bemoeien met het leven en met de interne politieke keuzes van deze bondgenoten", zei voorzitter van de EU-leiders António Costa maandag. "Inmenging in het politieke leven van Europa kunnen we niet accepteren", zei hij op een bijeenkomst van het Jacques Delors Institute, een denktank in Parijs.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Zeven EU-regeringsleiders pleiten in een brief aan EU-kopstukken voor het gebruik van Russische bevroren tegoeden voor steun aan Oekraïne. Het gebruik van die tegoeden is volgens hen de meest financieel haalbare en politiek realistische oplossing voor de financiële nood van Oekraïne, schrijven de leiders van onder meer Polen, Zweden en Finland.
2 uur geledenHNOM PENH (ANP/AFP/RTR) - Bij Thaise luchtaanvallen in het grensgebied met Cambodja zijn vier Cambodjaanse burgers om het leven gekomen. Dat meldt Neth Pheaktra, de minister van Informatie van het land. Zeker negen andere burgers zouden gewond zijn geraakt. Volgens Pheaktra vonden de aanvallen plaats in de grensprovincies Oddar Meanchey en Preah Vihear.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De Verenigde Naties hebben maandag bij de presentatie van hun noodhulpoproep voor 2026 scherpe kritiek geuit op de wereldwijde "apathie" tegenover grootschalig menselijk leed. De VN vraagt minimaal 23 miljard dollar (zo'n 20 miljard euro) om 87 miljoen mensen te helpen in onder meer Gaza, Oekraïne, Soedan, Haïti en Myanmar, maar waarschuwt dat grote bezuinigingen op ontwikkelingshulp dit bemoeilijken.
4 uur geleden