Dodental bij hadj boven de zeshonderd
MEKKA (ANP/AFP) - Het aantal sterfgevallen tijdens de hadj, de moslimbedevaart in Saudi-Arabië, is gestegen tot boven de zeshonderd. Vanuit meerdere landen komen meldingen van het overlijden van deelnemers aan de pelgrimstocht. Een van de slachtoffers is een Nederlandse vrouw die onwel was geworden.
Dit jaar is het enorm heet tijdens de hadj. In Mekka steeg de temperatuur deze week tot boven de 51 graden. Alleen al uit Egypte zouden 323 mensen zijn overleden, volgens een betrokken diplomaat nagenoeg allemaal aan hittegerelateerde aandoeningen. Er zouden ook pelgrims zijn gestorven uit landen als India, Jordanië, Indonesië, Iran, Senegal, Tunesië en Irak. De doodsoorzaak is niet altijd bekend.
Persbureau AFP becijferde dat het dodental op 645 staat. Saudi-Arabië heeft dat niet bevestigd, maar maakte wel melding van veel gezondheidsklachten die verband houden met de hitte. Aan de hadj doen zo'n 1,8 miljoen mensen mee. Alle moslims die de middelen hebben om te gaan, worden geacht minstens één keer in hun leven op de bedevaart te gaan.
Over het lot van sommige deelnemers bestaat onduidelijkheid. Familieleden delen via Facebook en andere sociale netwerken beelden van vermisten en vragen om informatie. Ook proberen ze te achterhalen of hun naasten zijn opgenomen in ziekenhuizen. In voorgaande jaren vielen soms ook veel doden tijdens de hadj. Landen maakten vorig jaar melding van zeker 240 overleden deelnemers.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk zijn na de rellen van afgelopen zaterdag 217 mensen veroordeeld tot celstraffen na spoedprocedures, maakte justitieminister Gérald Darmanin donderdag bekend. Zo'n 2700 mensen zijn opgepakt vanwege de rellen.
36 minuten geledenANKARA (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Canada en Turkije gaan meer met elkaar samenwerken, vooral op het gebied van handel, energie en defensie. De Canadese premier Mark Carney was op bezoek bij de Turkse president Recep Tayyip Erdogan om de nauwere samenwerking te bezegelen.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Een studentenprotest in de binnenstad van Parijs mag donderdag toch doorgaan. Een rechter heeft het verbod opgeschort, schrijven Franse media. Het protest moest om 14.00 uur van start gaan, maar werd rond dat tijdstip goedgekeurd. Volgens Le Parisien is de mars van de studentenbeweging Interfac inmiddels begonnen.
4 uur geledenKYIV (ANP) - Bij de nachtelijke Russische aanvallen op Oekraïne zijn drie ballistische raketten met clustermunitie ingezet. Dat schrijft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Dergelijke munitie springt open voordat ze inslaat, om uiteen te vallen in meerdere kleinere springkoppen en zo meer schade aan te richten.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie presenteert komende week haar nieuwe voorstel voor versterking van de EU-grensbewakingsdienst Frontex. De Groenen maken zich grote zorgen over wat er tot nu toe over bekend is, onder wie de Nederlandse Europarlementariër Tineke Strik (PRO). Zij waarschuwt op voorhand voor de schending van het EU-recht en de mensenrechten als Frontex een stevigere rol krijgt bij het uitzetten van afgewezen asielzoekers naar landen buiten de EU.
4 uur geledenBENGHAZI (ANP/AFP) - Een Zwitserse en Oostenrijkse vrouw die meer dan anderhalf jaar geleden werden ontvoerd in Niger, zijn vrijgelaten. Dit meldden de Zwitserse en Oostenrijkse autoriteiten. De 69-jarige Zwitserse Claudia Abbt en de 76-jarige Oostenrijkse Eva Gretzmacher zouden in de Libische stad Benghazi zijn aangekomen.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron verbiedt komende dagen demonstraties die niet zijn georganiseerd door vakbonden. Dat zegt het Franse staatshoofd na afloop van een ingelaste veiligheidsraad. Hij voegt eraan toe dat zijn regering "conclusies trekt" na de uit de hand gelopen demonstraties van afgelopen weekend.
6 uur geleden