Dodental bij hadj boven de zeshonderd
MEKKA (ANP/AFP) - Het aantal sterfgevallen tijdens de hadj, de moslimbedevaart in Saudi-Arabië, is gestegen tot boven de zeshonderd. Vanuit meerdere landen komen meldingen van het overlijden van deelnemers aan de pelgrimstocht. Een van de slachtoffers is een Nederlandse vrouw die onwel was geworden.
Dit jaar is het enorm heet tijdens de hadj. In Mekka steeg de temperatuur deze week tot boven de 51 graden. Alleen al uit Egypte zouden 323 mensen zijn overleden, volgens een betrokken diplomaat nagenoeg allemaal aan hittegerelateerde aandoeningen. Er zouden ook pelgrims zijn gestorven uit landen als India, Jordanië, Indonesië, Iran, Senegal, Tunesië en Irak. De doodsoorzaak is niet altijd bekend.
Persbureau AFP becijferde dat het dodental op 645 staat. Saudi-Arabië heeft dat niet bevestigd, maar maakte wel melding van veel gezondheidsklachten die verband houden met de hitte. Aan de hadj doen zo'n 1,8 miljoen mensen mee. Alle moslims die de middelen hebben om te gaan, worden geacht minstens één keer in hun leven op de bedevaart te gaan.
Over het lot van sommige deelnemers bestaat onduidelijkheid. Familieleden delen via Facebook en andere sociale netwerken beelden van vermisten en vragen om informatie. Ook proberen ze te achterhalen of hun naasten zijn opgenomen in ziekenhuizen. In voorgaande jaren vielen soms ook veel doden tijdens de hadj. Landen maakten vorig jaar melding van zeker 240 overleden deelnemers.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Het centrale commando van het Amerikaanse leger, CENTCOM, meldt dat het leger de laatste reeks aanvallen op Iran heeft voltooid. De aanvallen werden uitgevoerd in opdracht van president Donald Trump.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse krant The New York Times heeft een rechter verzocht om dagvaardingen van drie van zijn journalisten te blokkeren. De dagvaardingen hadden betrekking op hun berichtgeving over veiligheidskwesties rond een door Qatar aan president Donald Trump geschonken vliegtuig. Dat toestel moet het nieuwe presidentiële vliegtuig Air Force One worden.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft agenten van immigratiedienst ICE woensdag opgedragen verkeersstops als arrestatiemethode te hervatten. "We moeten sterk, hard en slim zijn en we mogen absoluut niet afzien van een van de belangrijkste en meest effectieve middelen van ICE in de strijd tegen criminaliteit: de verkeersstop!", schreef Trump onder meer op Truth Social.
2 uur geledenTORONTO/NEW YORK (ANP) - Rook van bosbranden in het noordwesten van de Canadese deelstaat Ontario heeft Toronto bereikt. Volgens IQAir, een Zwitsers bedrijf gespecialiseerd in luchtkwaliteitstechnologie, is de luchtkwaliteit in Toronto daardoor momenteel de slechtste van alle grote steden ter wereld.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Meer dan honderd Democraten, onder wie voormalig voorzitter van het Huis van Afgevaardigden Nancy Pelosi, hebben een voorstel gesteund om alle militaire hulp aan Israël te blokkeren. Na de aanval van Hamas op Israël op 7 oktober 2023 steunden de Democraten deze Amerikaanse bondgenoot nog massaal.
5 uur geledenATLANTA (ANP) - Argentijnse spelers hielden na hun 2-1 overwinning op Engeland in de halve finale van het WK voetbal een politiek spandoek omhoog met de tekst "Las Malvinas Son Argentinas" (de Falklandeilanden zijn Argentijns). De Argentijnen noemen de bewuste eilanden in de Zuid-Atlantische Oceaan de Malvinas.
5 uur geledenTAMPA (ANP) - De Amerikaanse krijgsmacht heeft een tanker aangevallen die onder Curaçaose vlag onderweg geweest zou zijn naar een haven in Iran. Het schip heeft de Amerikaanse blokkade van de Straat van Hormuz geschonden, meldt het Amerikaanse commando in de regio op X. Er zijn raketten afgevuurd op de schoorsteen van de M/T Belma, aldus CENTCOM.
7 uur geleden