Dodental bij hadj boven de zeshonderd
MEKKA (ANP/AFP) - Het aantal sterfgevallen tijdens de hadj, de moslimbedevaart in Saudi-Arabië, is gestegen tot boven de zeshonderd. Vanuit meerdere landen komen meldingen van het overlijden van deelnemers aan de pelgrimstocht. Een van de slachtoffers is een Nederlandse vrouw die onwel was geworden.
Dit jaar is het enorm heet tijdens de hadj. In Mekka steeg de temperatuur deze week tot boven de 51 graden. Alleen al uit Egypte zouden 323 mensen zijn overleden, volgens een betrokken diplomaat nagenoeg allemaal aan hittegerelateerde aandoeningen. Er zouden ook pelgrims zijn gestorven uit landen als India, Jordanië, Indonesië, Iran, Senegal, Tunesië en Irak. De doodsoorzaak is niet altijd bekend.
Persbureau AFP becijferde dat het dodental op 645 staat. Saudi-Arabië heeft dat niet bevestigd, maar maakte wel melding van veel gezondheidsklachten die verband houden met de hitte. Aan de hadj doen zo'n 1,8 miljoen mensen mee. Alle moslims die de middelen hebben om te gaan, worden geacht minstens één keer in hun leven op de bedevaart te gaan.
Over het lot van sommige deelnemers bestaat onduidelijkheid. Familieleden delen via Facebook en andere sociale netwerken beelden van vermisten en vragen om informatie. Ook proberen ze te achterhalen of hun naasten zijn opgenomen in ziekenhuizen. In voorgaande jaren vielen soms ook veel doden tijdens de hadj. Landen maakten vorig jaar melding van zeker 240 overleden deelnemers.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin zegt dat 10 procent van de olieraffinaderijen in zijn land beschadigd is door Oekraïense droneaanvallen. Hij erkende ook dat de Oekraïners "serieuze schade" hebben toegebracht aan Russische schepen.
15 minuten geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft luchtvaartmaatschappijen en passagiers gewaarschuwd dat het Russische luchtruim "totaal onveilig" is zolang de oorlog voortduurt. Volgens hem is dat geen dreigement, maar een vaststelling.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Het Iraanse leger zegt begonnen te zijn met een "beslissende operatie" tegen doelen van de Verenigde Staten in de regio. Daarmee reageert Iran op nieuwe Amerikaanse aanvallen op Iraanse doelen rond de Straat van Hormuz.
3 uur geledenMOSKOU (ANP) - De Amerikaanse, Russische en Chinese presidenten zullen elkaar mogelijk later dit jaar ontmoeten. Donald Trump, Vladimir Poetin en Xi Jinping worden volgens het Kremlin allemaal verwacht op een economische top in november en zouden elkaar daar spreken. Het Witte Huis heeft nog niet gereageerd op het idee.
4 uur geledenNICOSIA (ANP) - Zoekteams zijn het voor de kust van Cyprus gezonken hogesnelheidsveer op het spoor. Dat meldt Cyprus Mail op gezag van de president van de zelfverklaarde Republiek Noord-Cyprus, Tufan Erhurman.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zijn begonnen met nieuwe aanvallen op Iran, melden de Amerikaanse strijdkrachten op X. Volgens het leger worden doelen van de Iraanse Revolutionaire Garde bestookt. Dit als reactie op eerdere Iraanse aanvallen op schepen in de Straat van Hormuz en op landen waar Amerikaanse militairen gestationeerd zijn.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/DPA) - Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken blijft volhouden niets te maken te hebben met de drones met explosieven die vorige maand gevonden werden op en rond het vliegveld van Leipzig. De Duitse regering houdt het Kremlin verantwoordelijk voor die aanval, maar Rusland doet die beschuldiging af als een "anti-Russisch" verzinsel, meldt het Russische persbureau Interfax.
6 uur geleden