Dodenherdenking voor het eerst weer met velen tegelijk
AMSTERDAM (ANP) - Zoals elk jaar op 4 mei staat Nederland ook dit jaar stil bij de burgers en militairen die zijn omgekomen of vermoord sinds het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog, in oorlogssituaties en bij vredesoperaties. Door het hele land zijn herdenkingen en plechtigheden, voor het eerst ook weer met publiek nu de coronamaatregelen niet meer gelden.
Om 11.00 uur spreekt Tweede Kamervoorzitter Vera Bergkamp op de herdenking bij de Erelijst van Gevallenen 1940-1945, waarna kransen worden gelegd. Dat gebeurt dit jaar voor het eerst in het tijdelijke gebouw van de Tweede Kamer. Voorheen lag de erelijst op het Binnenhof in het Kamergebouw dat nu wordt gerenoveerd.
Op het Nationaal Ereveld in Loenen is om 13.30 uur een militaire herdenking, waar minister Hanke Bruins Slot (Binnenlandse Zaken) zal spreken en waar een film te zien is over verzetsstrijder Anton de Kom, met een bijdrage van zijn kleindochter.
Vanaf 14.00 uur worden bij het Nationaal Monument Kamp Vught de 750 mensen herdacht die in dat kamp zijn overleden of gefusilleerd. Een kleinzoon en achterkleinzoon van verzetsstrijder Anton de Kom vertellen daar over hun familiegeschiedenis en rapper Diggy Dex verzorgt de muzikale intermezzo's.
In het voormalige doorgangskamp Westerbork in Drenthe begint om 19.00 uur een herdenking met een stille tocht. Vanuit Westerbork werden meer dan 102.000 Joden per trein gedeporteerd naar concentratie- en vernietigingskampen in onder meer Duitsland.
Ook op het Militair Ereveld Grebbeberg in Rhenen is weer een fysieke herdenking waar publiek welkom is, met klokgelui, een stille tocht, kransleggingen en een defilé langs de graven. Op dit Ereveld liggen ruim 850 gesneuvelde Nederlandse militairen begraven.
De oorlog in Oekraïne wordt deze 4 mei op verschillende manieren belicht, onder meer bij de Nationale Kinderherdenking in Madurodam. Tijdens deze herdenking, die om 19.15 uur begint, vertelt de 12-jarige Markiian uit Kiev over zijn vlucht voor de oorlog in Oekraïne.
De Dodenherdenking op de Dam in Amsterdam geldt als nationaal gedenkmoment. In de Nieuwe Kerk spreekt historicus en presentator Hans Goedkoop de 4 mei-voordracht uit, onder de titel Wat niet mag. Rond 19.50 uur begint de plechtigheid buiten op de Dam. Koning Willem-Alexander en koningin Máxima leggen namens de Nederlandse bevolking een krans bij het Nationaal Monument. Een militaire trompettist blaast de Taptoe, waarna om 20.00 uur twee minuten stilte volgen. Burgemeester Femke Halsema houdt daarna een toespraak. De burgemeester van Amsterdam doet dat om de drie jaar, in de tussenliggende jaren worden er andere sprekers voor uitgenodigd. Vorig jaar was de eer aan André van Duin. Deze herdenking wordt live uitgezonden door de NOS.
RTL4 doet traditiegetrouw rond de twee minuten stilte verslag van de herdenking op de voormalige fusilladeplaats Waalsdorpervlakte in de duinen van Wassenaar. Onder het luiden van de Bourdonklok lopen mensen in een stoet langs het monument. De klok zwijgt om 20.00 uur.
Deze 4 mei eindigt zoals altijd vlak voor middernacht met de ontsteking van het Bevrijdingsvuur in Wageningen, waar in 1945 over de capitulatie werd onderhandeld in hotel De Wereld. Met de vuurceremonie wordt Bevrijdingsdag, 5 mei, ingeluid. Het vuur wordt daarna door 1500 hardlopers verspreid door heel Nederland.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Volgens de familie van Jan Lenferink zal de overleden presentator vast "gniffelen" om de ontstane verwarring over zijn geboortejaar. Online staat dat Lenferink op 9 december 1948 is geboren, maar eigenlijk kwam hij drie jaar eerder al ter wereld.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Opnieuw is een KLM-vliegtuig met gestrande reizigers uit het Midden-Oosten aangekomen op Schiphol. De vlucht vanuit Muscat in Oman landde omstreeks 08.15 uur op de luchthaven. Aan boord van deze vlucht zaten 281 mensen, van wie 263 de Nederlandse nationaliteit hebben, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Een TUI-vliegtuig met gestrande reizigers uit het Midden-Oosten is in de nacht van vrijdag op zaterdag aangekomen op Schiphol. Het toestel met vluchtnummer OR9406 landde iets na 01.30 uur op Schiphol. Aan boord waren 56 Nederlandse reizigers uit Israël en de Westelijke Jordaanoever, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Iets meer dan 1 op de 6 Nederlanders overweegt niet te stemmen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen door wantrouwen in de politiek. Dat blijkt uit een enquête van het ANP in samenwerking met Kieskompas.
3 uur geledenDE BILT (ANP) - In het hele land, met uitzondering van Limburg, geldt zaterdagochtend code geel omdat het plaatselijk erg mistig kan zijn. Eerder gold die waarschuwing al voor de provincies Friesland, Flevoland, Utrecht, Noord- en Zuid-Holland en Zeeland, maar het KNMI heeft het gebied inmiddels uitgebreid.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voormalig tv-presentator Jan Lenferink is vrijdag overleden. Dat heeft zijn familie aan het ANP laten weten.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Turkije heeft volgens de Nederlandse buitenlandminister Tom Berendsen gedreigd met een tegenaanval tegen Iran, als dat land Turkije nog eens beschiet. Dat zei de minister in Café Kockelmann. Eerder op de avond sprak hij met zijn Turkse ambtsgenoot Hakan Fidan.
12 uur geleden