Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Dodenherdenking op de Dam rustig verlopen

Dodenherdenking op de Dam rustig verlopen

AMSTERDAM (ANP) - In het bijzijn van duizenden mensen vond in Amsterdam de Nationale Herdenking plaats. Met een programma werd stilgestaan bij de burgers en militairen die zijn omgekomen of vermoord sinds het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog, in oorlogssituaties en bij vredesoperaties. De plechtigheid verliep zonder enige wanklank.

Na twee coronajaren was de Nationale Herdenking op de Dam weer toegankelijk voor publiek. Op beelden was te zien dat er veel mensen waren gekomen.

In de Nieuwe Kerk sprak historicus en presentator Hans Goedkoop de 4 meivoordracht uit. Aansluitend legden koning Willem-Alexander en koningin Máxima namens de Nederlandse bevolking een krans bij het Nationaal Monument. Een militaire trompettist blies de Taptoe, waarna om 20.00 uur twee minuten stilte volgden.

Kranslegging

Na het Wilhelmus vertelde de 19-jarige Tieme de Laat over zijn overgrootvader, badmeester Henk van der Pas, die in de oorlog eten en medicijnen naar binnensmokkelde in het concentratiekamp Vught, terwijl hij briefjes van gevangenen mee naar buiten nam. "Briefcontact met buiten liet hen zich weer een beetje mens voelen", aldus De Laat, die liet weten dat hij zijn overgrootvader erg bewondert.

Na een kranslegging namens de eerste generatie oorlogsgetroffenen was het woord aan burgemeester Femke Halsema. De burgemeester van Amsterdam houdt deze toespraak om de drie jaar, in de tussenliggende jaren worden er andere sprekers uitgenodigd. Vorig jaar was de eer aan André van Duin.

Waalsdorpervlakte

Na de plechtigheden en toespraken werden kransen gelegd, onder meer door premier Mark Rutte en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer. Daarna liep de Dam geleidelijk leeg.

Ook de herdenking op de voormalige fusilladeplaats Waalsdorpervlakte in de duinen van Wassenaar verliep rustig. Mensen liepen in een stoet langs het monument en de Bourdonklok werd geluid. De klok zweeg om 20.00 uur.

Meer uit Binnenland

Situatie vermiste Nederlanders overstroming Nepal onveranderd

DEN HAAG (ANP) - Rondom de situatie van de twee vermiste Nederlanders door de overstromingen in Nepal en China is er niets veranderd, melden het ministerie van Buitenlandse Zaken en de organisatie Namens de Familie dinsdag desgevraagd. Het ministerie biedt nog steeds consulaire bijstand aan nabestaanden "zolang dat nodig is", zegt een woordvoerder.

1 uur geleden
Bertram baalt dat ov platgaat: staking gaat niet over ov

DEN HAAG (ANP) - De ov-staking van komende woensdag gaat niet over het ov, benadrukt staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur en Waterstaat). "De bonden willen met acties graag hun argumenten kracht bijzetten. En dat is hun goed recht", zegt ze in een verklaring. "Maar dit treft mensen die naar bijvoorbeeld werk, familie of school moeten."

1 uur geleden
Programmadirecteur Peter van der Vorst stopt bij DPG Media

HILVERSUM (ANP) - Peter van der Vorst heeft besloten om DPG Media te verlaten. Van der Vorst was sinds 2019 actief als directeur content van RTL Nederland. RTL Nederland werd in 2025 officieel overgenomen door DPG Media, waarna Van der Vorst zich richtte op de samenwerking tussen de Nederlandse en Vlaamse tv-zenders en streamingplatforms.

2 uur geleden
Leesvaardigheid Nederlandse scholieren opnieuw hard gedaald

DEN HAAG (ANP) - De leesvaardigheid onder Nederlandse jongeren is opnieuw hard gedaald. Dat blijkt uit het PISA-onderzoek, dat eens per drie jaar wordt uitgevoerd naar de basisvaardigheden van 15-jarige scholieren uit tientallen landen. Het niveau bij natuurwetenschappen en wiskunde bleef nagenoeg gelijk.

3 uur geleden
Pindakaasvloer na 48.000 bezoekers en 48 voetafdrukken opgeruimd

ROTTERDAM (ANP) - De Pindakaasvloer in het Depot van Museum Boijmans Van Beuningen is na ruim acht weken opgeruimd. Het eerbetoon aan de overleden acteur, schrijver en kunstenaar Wim T. Schippers werd door 48.000 mensen bezocht, meldt het Rotterdamse museum.

4 uur geleden
Gedupeerde ouders en ondernemers doen aangifte vanwege datakluis

DEN HAAG (ANP) - Gedupeerde ouders en ondernemers hebben aangifte gedaan tegen ambtenaren van het ministerie van Financiën, de Belastingdienst en de Dienst Toeslagen vanwege het achterhouden of verduisteren van bewijsmateriaal. Aanleiding zijn de berichten over de 'datakluis' met tientallen miljoenen documenten over het toeslagenschandaal, bevestigt advocaat Merijn van Leeuwen na berichtgeving door Trouw.

4 uur geleden
Veel politie in Nijmeegse woonwijk na melding over schoten

NIJMEGEN (ANP) - De politie is met veel eenheden naar een Nijmeegse woonwijk gegaan na een melding van schoten. De politie heeft geen aanwijzingen dat er daadwerkelijk is geschoten, maar is "deze dagen extra alert op dergelijke meldingen".

14 uur geleden