Doden en honderden gewonden na rellen in Nieuw-Caledonië
NOUMÉA (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Het dodental door de rellen in het Franse overzeese gebied Nieuw-Caledonië is opgelopen naar drie. Ook raakten volgens de autoriteiten honderden mensen gewond.
Een woordvoerder van president Louis Mapou van Nieuw-Caledonië meldt dat de drie overleden mensen tot het inheemse Kanak-volk behoren. De politie zou hebben doorgegeven dat het gaat om jongeren, aldus de woordvoerder.
Een persoon zou doodgeschoten zijn aangetroffen in een industriegebied. Hoge Commissaris Louis le Franc zei dat het fatale schot niet is gelost door de politie, maar door "iemand die waarschijnlijk zichzelf verdedigde".
Kiesregels
De Franse minister van Binnenlandse Zaken Gérald Darmanin sprak woensdag over honderden gewonden, onder wie "een honderdtal" politiemensen. Hij riep op tot kalmte.
De zware rellen braken eerder deze week uit in de eilandengroep ten oosten van Australië. De aanleiding was een geplande wijziging van de kiesregels. Het is de bedoeling dat Fransen die al jaren op de eilanden wonen daar ook mogen stemmen in provinciale verkiezingen.
De rellen gaan gepaard met plunderingen en brandstichting. In hoofdstad Nouméa waren schoten te horen. De onrust verstoort ook de productie bij nikkelmijnen in Nieuw-Caledonië, dat wereldwijd vorig jaar de derde producent was van het metaal.
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP/BLOOMBERG) - Polen wil toetreden tot de G20, een groep van de grootste economieën ter wereld. Dat zei minister van Financiën Andrzej Domański tegen persbureau Bloomberg. "Wij willen de stem van ons deel van Europa zijn."
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie benadrukt dat niet alles geloofd moet worden wat over president Donald Trump wordt gezegd in vrijgegeven documentatie over zedendelinquent Jeffrey Epstein. "Sommige van deze documenten bevatten onware en sensationele beweringen over president Trump die vlak voor de verkiezingen van 2020 bij de FBI zijn ingediend", staat in een bericht op X.
5 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Zweedse activiste Greta Thunberg is in Londen opgepakt bij een pro-Palestijnse demonstratie. Ze was gekomen om pro-Palestijnse activisten te steunen die in de gevangenis in hongerstaking zijn gegaan.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering rolt landelijk een nieuwe aanpak uit om asielaanvragen te kunnen afwijzen. Het uitgangspunt is dat asielzoekers die vervolging vrezen in hun thuisland ook kunnen worden overgebracht naar landen waar ze zelf niet vandaan komen, bericht CBS News. De nieuwszender baseert zich op interne overheidsgegevens.
6 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat er samen met de VS verschillende conceptdocumenten zijn opgesteld over het beëindigen van de oorlog met Rusland. Die gaan volgens hem met name over veiligheidsgaranties voor Oekraïne, herstel en over een basiskader voor het beëindigen van de oorlog, schrijft hij op X.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische leger zal in de Gazastrook aanwezig blijven, stelt minister van Defensie Israel Katz. Hij zei dat er een aantal buitenposten moeten worden opgezet in het noorden van het Palestijnse gebied, ondanks dat in het plan van het staakt-het-vuren staat dat Israël zich volledig zou terugtrekken uit Gaza.
6 uur geledenSANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische regering en de Houthi's hebben bijna 3000 gevangenen geruild, melden beide kanten. Die deal kwam tot stand na onderhandelingen tussen beide partijen in buurland Oman.
7 uur geleden