
Doden door tsunami na vulkaaneruptie Tonga
AUCKLAND/LIMA (ANP/AFP) - De eerste meldingen over doden komen binnen na een tsunami door een krachtige uitbarsting van een vulkaan bij Tonga in de Stille Oceaan. In Peru, ruim 10.000 kilometer verwijderd van Tonga, verdronken twee vrouwen op het strand door abnormale golven, melden Peruaanse autoriteiten.
Aan de Zuid-Peruaanse kust moesten tientallen mensen worden gered. Hier waren lichte overstromingen.
De eruptie van de vulkaan bij Tonga was zo groot dat die overal op de wereld kon worden gemeten door verschil in luchtdruk. Verder veroorzaakte de eruptie een tsunami, die in heel wat landen in of aan de Stille Oceaan werd geregistreerd.
Welke gevolgen het natuurgeweld had voor de eilandengroep Tonga zelf, was ruim een etmaal na de uitbarsting nog niet duidelijk. Vrijwel alle communicatiemiddelen zijn uitgevallen. Een deel zou zijn bedekt met as. In de hoofdstad Nuku'alofa zou aanzienlijke schade zijn met onder meer boten die aan land spoelden, aldus de Nieuw-Zeelandse premier Jacinda Ardern na contact met de ambassade in Tongo. Volgens haar is er vooral drinkwater nodig.
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP/RTR) - Volgens een tweede peiling van Ipsos voor TVP, TVN en Polsat heeft Karol Nawrocki 51 procent van de stemmen behaald in de Poolse presidentsverkiezingen. De liberale burgemeester van Warschau, Rafal Trzaskowski, eindigt als tweede met 49 procent, blijkt uit deze peiling.
5 minuten geledenPARAMARIBO (ANP) - De politieke partijen die de regering van Suriname willen vormen, hebben zondagavond bekendgemaakt hoe de posities verdeeld zijn. De Nationale Democratische Partij (NDP) levert naast president Jennifer Simons ook de parlementsvoorzitter en zes van de zeventien ministers, waaronder die van Financiën en Planning en Buitenlandse Zaken. De zes voorzitters plaatsten onder gejuich van honderden aanhangers hun handtekening onder het regeerakkoord.
14 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De politie in de stad Boulder in de Amerikaanse staat Colorado heeft zondag een mannelijke verdachte opgepakt na een aanval waarbij meerdere mensen gewond raakten. FBI-directeur Kash Patel noemt de aanval een "gerichte terroristische aanslag" in een bericht op X. Hij voegde eraan toe dat de FBI onderzoek doet: "we zullen updates delen zodra er meer informatie beschikbaar is", aldus Patel.
15 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering heeft aangekondigd dat zij de omvang van haar vloot kernonderzeeërs zal vergroten. Ze zal tot zeker twaalf onderzeeërs van de volgende generatie bouwen.
16 minuten geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De liberale burgemeester van Warschau, Rafal Trzaskowski, lijkt zondag nipt de Poolse presidentsverkiezingen te gaan winnen. Dat blijkt uit een exitpoll. Daarin krijgt Trzaskowski 50,3 procent van de stemmen, terwijl de nationalistische Karol Nawrocki op 49,7 procent blijft steken.
6 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Zes politieke partijen in Suriname ondertekenen zondagavond (lokale tijd) het regeerakkoord dat de basis moet vormen voor de nieuwe regering van Jennifer Geerlings-Simons. Zij volgde vorig jaar Desi Bouterse op als voorzitter van de Nationale Democratische Partij (NDP).
6 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - De stafchef van het Israëlische leger, Eyal Zamir, heeft opdracht gegeven tot uitbreiding van het grondoffensief naar andere delen van de Gazastrook. Dat meldt het leger na een bezoek van Zamir in het zuiden van het belegerde kustgebied. Het offensief gaat door tot "de terugkeer van al onze gijzelaars en de uitschakeling van de regeringscapaciteiten en militaire tak van Hamas", aldus de verklaring.
7 uur geleden