Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Doden door orkaan in Florida, Ian nu onderweg naar South Carolina

Doden door orkaan in Florida, Ian nu onderweg naar South Carolina

FORT MYERS (ANP/RTR) - Zeker zeventien mensen zijn omgekomen door de verwoestende orkaan Ian die woensdagavond met windsnelheden tot 240 kilometer per uur aan de westkust van Florida aan land ging. Dat meldt CNN op basis van lokale autoriteiten. De boven Florida tot een tropische storm afgezwakte orkaan heeft boven de Atlantische Oceaan weer aan kracht gewonnen, en is inmiddels weer officieel een orkaan, die nu richting South Carolina raast.

Onder de doden in Florida is een persoon die al in een hospice lag in Osceola County. In Deltona stierf een 72-jarige man toen hij ‘s nachts, tijdens de storm, naar buiten was gegaan om zijn zwembad leeg te laten lopen. In Charlotte County zouden daarnaast minstens acht of negen mensen zijn omgekomen, en in Lee County zouden zo’n vijf mensen om het leven zijn gekomen. Sarasota County meldt twee doden als gevolg van de orkaan.

De omvang van de schade in Florida wordt inmiddels steeds iets duidelijker, nu reddingswerkers gestrande inwoners weten te bereiken. Gouverneur Ron DeSantis heeft bevestigd dat er mensen zijn omgekomen, maar weigerde vooralsnog met een exact aantal te komen. DeSantis, die de getroffen gebieden vanuit de lucht heeft geïnspecteerd, noemde de schade aan kustplaatsen, waaronder Fort Myers Beach, onbeschrijfelijk.

Tot rampgebied verklaard

De Amerikaanse president Joe Biden waarschuwde eerder dat Ian de dodelijkste orkaan in de geschiedenis van Florida zou kunnen zijn, en zei dat voorlopige rapporten wijzen op een aanzienlijk verlies van mensenlevens. Biden heeft ermee ingestemd dat de staat tot rampgebied wordt verklaard waardoor federale middelen beschikbaar worden gesteld aan getroffen regio’s.

Door Ian sloegen in Florida metershoge golven tegen de kust en veroorzaakte zware regenval overstromingen in grote gebieden. De orkaan dreef boten op de kust en verwoestte panden en bruggen. Beelden van de getroffen kustplaatsen toonden eerder al een enorme ravage met talrijke volledig verwoeste panden en onbegaanbare wegen. Zo’n 2,2 miljoen huishoudens en bedrijven zouden nog zonder elektriciteit zitten.

Orkaanwaarschuwing

De orkaan richtte ook al in het uiterste westen van Cuba veel schade aan en trok over de Golf van Mexico naar het zuidwesten van Florida. Ian was een orkaan uit de - op een na zwaarste - vierde categorie toen hij aan land ging in Florida. Boven land verloor Ian aan kracht en raasde verder als een tropische storm. Boven de Atlantische Oceaan heeft hij echter weer aan kracht gewonnen, en is weer een orkaan in de categorie 1, met windsnelheden van 135 kilometer per uur.

De verwachting is dat de orkaan vrijdag rond 20.00 uur Nederlandse tijd in de buurt van het laaggelegen Charleston weer aan land zal komen. Mogelijk zal Ian ook hier zorgen voor levensbedreigende overstromingen, harde wind en stormvloeden, hoewel de verwachte stormvloeden niet zo heftig zijn als die bij Florida. Er is een orkaanwaarschuwing afgegeven voor honderden kilometers aan kustlijn, van Georgia tot en met North Carolina. De autoriteiten in Georgia, South Carolina en North Carolina hebben inwoners opgeroepen zich op te maken voor gevaarlijke omstandigheden.

Meer uit Buitenland

Trump brengt in september staatsbezoek aan Verenigd Koninkrijk

LONDEN (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump brengt van 17 tot 19 september een staatsbezoek aan het Verenigd Koninkrijk. Dat maakte Buckingham Palace maandag bekend.

6 minuten geleden
Macron wil defensie-uitgaven versneld verhogen

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron wil miljarden euro's extra uitgeven aan defensie. Dat kondigde hij zondag aan, een dag voor de nationale feestdag 'Quatorze Juillet'.

3 uur geleden
Nigeriaanse oud-president Buhari overleden op 82-jarige leeftijd

LONDEN (ANP/AFP) - De voormalige Nigeriaanse president Muhammadu Buhari is zondag op 82-jarige leeftijd overleden. Dat meldt de huidige president, Bola Tinubu. Buhari overleed in Londen "na een langdurige ziekte", aldus Tinubu.

5 uur geleden
Klein vliegtuig op weg naar Lelystad crasht bij vliegveld Londen

LONDEN (ANP) - Een klein privévliegtuig is neergestort bij vliegveld London Southend en in een enorme vuurbal geëxplodeerd. Dat melden Britse media, waaronder The Guardian en nieuwssite UKNIP.

6 uur geleden
Duitse president steunt herinvoering dienstplicht

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse president Frank-Walter Steinmeier heeft zich uitgesproken voor de invoering van een nieuwe vorm van dienstplicht om de strijdkrachten van het land te versterken. In een interview met de zender ZDF wees hij op de veranderende veiligheidssituatie in Europa, de Russische oorlog in Oekraïne en de houding van de Amerikaanse regering tegenover de NAVO.

7 uur geleden
China en Rusland bespreken banden met VS en oorlog in Oekraïne

MOSKOU (ANP/RTR) - De ministers van Buitenlandse Zaken van Rusland en China hebben met elkaar gesproken over de relaties van beide landen met de Verenigde Staten. Ook spraken de twee landen over het vooruitzicht op vrede in Oekraïne, zei het Russische ministerie in een verklaring.

7 uur geleden
Honderden ravers behandeld tijdens technoparade in Berlijn

BERLIJN (ANP/DPA) - Brandweerlieden en hulpverleners hebben zaterdag honderden mensen behandeld tijdens de Berlijnse technoparade Rave the Planet. Dat melden de brandweer en de organisatoren van het evenement.

7 uur geleden