Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Doden door orkaan in Florida, Ian nu onderweg naar South Carolina

Doden door orkaan in Florida, Ian nu onderweg naar South Carolina

FORT MYERS (ANP/RTR) - Zeker zeventien mensen zijn omgekomen door de verwoestende orkaan Ian die woensdagavond met windsnelheden tot 240 kilometer per uur aan de westkust van Florida aan land ging. Dat meldt CNN op basis van lokale autoriteiten. De boven Florida tot een tropische storm afgezwakte orkaan heeft boven de Atlantische Oceaan weer aan kracht gewonnen, en is inmiddels weer officieel een orkaan, die nu richting South Carolina raast.

Onder de doden in Florida is een persoon die al in een hospice lag in Osceola County. In Deltona stierf een 72-jarige man toen hij ‘s nachts, tijdens de storm, naar buiten was gegaan om zijn zwembad leeg te laten lopen. In Charlotte County zouden daarnaast minstens acht of negen mensen zijn omgekomen, en in Lee County zouden zo’n vijf mensen om het leven zijn gekomen. Sarasota County meldt twee doden als gevolg van de orkaan.

De omvang van de schade in Florida wordt inmiddels steeds iets duidelijker, nu reddingswerkers gestrande inwoners weten te bereiken. Gouverneur Ron DeSantis heeft bevestigd dat er mensen zijn omgekomen, maar weigerde vooralsnog met een exact aantal te komen. DeSantis, die de getroffen gebieden vanuit de lucht heeft geïnspecteerd, noemde de schade aan kustplaatsen, waaronder Fort Myers Beach, onbeschrijfelijk.

Tot rampgebied verklaard

De Amerikaanse president Joe Biden waarschuwde eerder dat Ian de dodelijkste orkaan in de geschiedenis van Florida zou kunnen zijn, en zei dat voorlopige rapporten wijzen op een aanzienlijk verlies van mensenlevens. Biden heeft ermee ingestemd dat de staat tot rampgebied wordt verklaard waardoor federale middelen beschikbaar worden gesteld aan getroffen regio’s.

Door Ian sloegen in Florida metershoge golven tegen de kust en veroorzaakte zware regenval overstromingen in grote gebieden. De orkaan dreef boten op de kust en verwoestte panden en bruggen. Beelden van de getroffen kustplaatsen toonden eerder al een enorme ravage met talrijke volledig verwoeste panden en onbegaanbare wegen. Zo’n 2,2 miljoen huishoudens en bedrijven zouden nog zonder elektriciteit zitten.

Orkaanwaarschuwing

De orkaan richtte ook al in het uiterste westen van Cuba veel schade aan en trok over de Golf van Mexico naar het zuidwesten van Florida. Ian was een orkaan uit de - op een na zwaarste - vierde categorie toen hij aan land ging in Florida. Boven land verloor Ian aan kracht en raasde verder als een tropische storm. Boven de Atlantische Oceaan heeft hij echter weer aan kracht gewonnen, en is weer een orkaan in de categorie 1, met windsnelheden van 135 kilometer per uur.

De verwachting is dat de orkaan vrijdag rond 20.00 uur Nederlandse tijd in de buurt van het laaggelegen Charleston weer aan land zal komen. Mogelijk zal Ian ook hier zorgen voor levensbedreigende overstromingen, harde wind en stormvloeden, hoewel de verwachte stormvloeden niet zo heftig zijn als die bij Florida. Er is een orkaanwaarschuwing afgegeven voor honderden kilometers aan kustlijn, van Georgia tot en met North Carolina. De autoriteiten in Georgia, South Carolina en North Carolina hebben inwoners opgeroepen zich op te maken voor gevaarlijke omstandigheden.

Meer uit Buitenland

VK veroordeelt Iraanse poging basis Diego Garcia te raken

LONDEN (ANP/AFP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft de "roekeloze aanvallen" van Iran veroordeeld, nadat het land twee ballistische raketten afvuurde op de Amerikaans-Britse militaire basis Diego Garcia. Geen daarvan raakte de basis die ongeveer 3800 kilometer van Iran ligt.

1 uur geleden
Indiase premier Modi spreekt president Pezeshkian van Iran

NEW DELHI (ANP/RTR/AFP) - De Indiase premier Narendra Modi heeft met de Iraanse president Masoud Pezeshkian gesproken. Hij heeft daarbij de aanvallen op infrastructuur in het Midden-Oosten veroordeeld en beklemtoond dat de scheepvaart moet worden gevrijwaard van de oorlogshandelingen. De strategisch gelegen Straat van Hormuz tussen de Perzische Golf en de Indische Oceaan is vrijwel gesloten als gevolg van de Amerikaans-Israëlische aanvallen op Iran.

2 uur geleden
Vertrouwen in Mette-Marit nog niet hersteld na interview

OSLO (ANP) - Het vertrouwen in kroonprinses Mette-Marit van Noorwegen is bij veel Noren nog niet hersteld na het interview dat ze gaf aan de Noorse publieke omroep NRK. Een meerderheid vindt dat ze onvoldoende heeft geantwoord over haar banden met zedendelinquent Jeffrey Epstein, blijkt uit peilingen van Noorse kranten.

3 uur geleden
Aantal gevallen meningitisuitbraak VK stijgt naar 34

CANTERBURY (ANP) - Het aantal gevallen van meningitis bij een uitbraak in het Britse graafschap Kent is opgelopen naar 34, meldt de Britse gezondheidsautoriteit. Het ministerie van Volksgezondheid noemde de uitbraak eerder "ongekend". Twee studenten kwamen recent om het leven.

3 uur geleden
Iran: nucleaire installatie Natanz opnieuw aangevallen

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse nucleaire installatie Natanz is getroffen door Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen, meldt het Iraanse persbureau Tasnim. Hierbij zouden volgens het land geen radioactieve materialen zijn vrijgekomen. Iran meldde begin maart ook dat de kerncentrale was getroffen.

4 uur geleden
Grootste deel Tsjernihiv zonder stroom na Russische droneaanval

TSJERNIHIV (ANP/RTR) - Het grootste deel van de Oekraïense regio Tsjernihiv is zonder stroom komen te zitten na een Russische droneaanval, meldt de lokale gouverneur. Er zijn reparatiewerkzaamheden bezig om de schade te herstellen.

6 uur geleden
WSJ: Iran vuurde raketten af richting basis in Indische Oceaan

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran heeft onlangs twee ballistische raketten afgevuurd richting de Amerikaans-Britse militaire basis op Diego Garcia in de Indische Oceaan. Dat bevestigt het Iraanse persbureau Mehr na berichtgeving van The Wall Street Journal.

11 uur geleden