Doden door luchtaanval van Soedanees leger op Khartoem
KHARTOEM (ANP/RTR/AFP) - In de Soedanese hoofdstad Khartoem zijn zaterdagochtend zeker zeventien mensen om het leven gekomen door een luchtaanval van het regeringsleger. Onder de slachtoffers zijn ook vijf kinderen, melden de hoofdstedelijke gezondheidsautoriteiten op Facebook.
Het bombardement werd uitgevoerd op de wijk Yarmoek, in het zuiden van de stad. Volgens de autoriteiten werden 25 huizen vernietigd. Op vrijdag waarschuwde het leger inwoners van de hoofdstad al om hun huizen te verlaten, als strijders van de paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) zich in de buurt ophouden. "Van nu af aan vallen we ze overal aan", citeerden lokale media een hoge generaal. In Yarmoek is een grote wapenfabriek met opslag die begin deze maand in handen van de RSF viel.
Een woordvoerder van de RSF zei dat strijders een straaljager hebben neergehaald. Een anonieme legerbron bevestigde tegen persbureau AFP dat een jachtvliegtuig is neergestort, maar dit zou door een technisch mankement zijn gebeurd.
Machtsstrijd
Het leger en de RSF vechten sinds 15 april met elkaar wegens een machtsstrijd tussen hun leiders. Vooral de hoofdstad moet het daarbij ontgelden. Grote delen van Khartoem zijn door de gevechten al dagenlang verstoken van elektriciteit en drinkwater. Begin juni was er nog een 24 uur durend staakt-het-vuren, maar kort na het aflopen daarvan werden de gevechten weer hervat.
Door het geweld in het straatarme Afrikaanse land zijn volgens de Verenigde Naties al meer dan een miljoen mensen op de vlucht geslagen, van wie de meesten in eigen land. Zo'n 220.000 mensen zijn naar buurlanden gevlucht. Ook heeft het geweld aan al meer dan 2000 mensen het leven gekost.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio heeft aangekondigd dat hij volgende week met Denemarken praat over Groenland. President Donald Trump heeft de afgelopen dagen herhaald dat hij Groenland, onderdeel van het Deense koninkrijk, bij zijn land wil voegen.
36 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De VS hebben een plan voor Venezuela. Dat zei buitenlandminister Marco Rubio na afloop van een briefing met leden van de Amerikaanse Senaat. Volgens de bewindsman is van "improvisatie" geen sprake en willen de VS niet dat Venezuela "in chaos verzeild raakt".
37 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Republikeinse voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden zegt dat naar diplomatieke manieren wordt gekeken voor een Amerikaanse overname van Groenland. "Ik denk niet dat iemand het heeft over het gebruik van militaire kracht", aldus voorzitter Mike Johnson.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Moskou heeft de inbeslagname door de VS van een olietanker die nabij IJsland voer onder Russische vlag sterk veroordeeld. Volgens het Kremlin heeft onder het maritiem recht "geen enkele staat het recht" zich te bemoeien met "vaartuigen die rechtmatig geregistreerd staan onder jurisdictie van andere staten". De Russische parlementariër Andrej Klisjas noemde de inbeslagname woensdag "regelrecht piraterij", aldus staatspersbureau Tass.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland heeft een onderzeeër en andere marineschepen ingezet om een lege olietanker te beschermen tegen de Amerikaanse krijgsmacht. Amerikaanse media en persbureau Reuters melden dat de VS bezig zijn om het schip in beslag te nemen.
5 uur geledenALEPPO (ANP/AFP) - Het Syrische leger is begonnen met het bombarderen van Koerdische wijken in Aleppo. De regering had die gebieden eerder op de ochtend al tot 'militaire zones' verklaard, waarna duizenden burgers de wijken verlieten.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft de veiligheidstroepen opdracht gegeven geen actie te ondernemen tegen vreedzame betogers. Volgens mensenrechtenactivisten zijn minstens 36 doden gevallen bij protesten tegen de slechte economische situatie in Iran.
5 uur geleden