Doden bij protesten tegen afgelaste verkiezing Senegal
DAKAR (ANP/AFP) - Bij protesten tegen het afgelasten van de presidentsverkiezingen in Senegal zijn zeker twee mensen om het leven gekomen. Zaterdagochtend overleed een 23-jarige straatverkoper in een ziekenhuis in de hoofdstad Dakar.
De familie van de man zegt tegen het Franse persbureau AFP dat hij vrijdag bij protesten in de wijk Colobane in zijn maag werd geschoten door politie. In het ziekenhuis onderging hij vrijdagavond twee operaties, maar zaterdagochtend overleed hij. De lokale autoriteiten hebben zijn dood nog niet bevestigd.
Het ministerie van Binnenlandse Zaken meldde eerder al dat een 22-jarige student was omgekomen. De student overleed op een universiteitscampus in het noorden van de stad Saint-Louis. Ordediensten ontkennen verantwoordelijk te zijn voor zijn dood. Ze zouden niet hebben ingegrepen tijdens demonstraties op de campus. Het ministerie van Binnenlandse Zaken start een onderzoek.
Corruptie
Behalve in Saint-Louis en Dakar vonden ook in andere Senegalese steden confrontaties plaats. De onrust in het West-Afrikaanse land volgt op een beslissing van het parlement eerder deze week om de presidentsverkiezingen van 25 februari uit te stellen tot 15 december.
President Macky Sall had opgeroepen tot uitstel, omdat kandidaten onterecht zouden zijn gediskwalificeerd en er zou sprake zijn van corruptie. Sall, die zich na twee termijnen niet opnieuw verkiesbaar mag stellen, kan door het uitstel langer aan de macht blijven. De Senegalese oppositie noemt het uitstel een "institutionele machtsgreep".
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump eist de komende dagen concrete toezeggingen van de landen die willen helpen de Straat van Hormuz te heropenen voor de scheepvaart, zeggen bronnen tegen meerdere media. NAVO-topman Mark Rutte, die Trump woensdag bezocht, heeft die boodschap volgens het Duitse Der Spiegel en persbureau Reuters doorgegeven.
4 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De hevige Israëlische aanvallen op Libanon schenden volgens de Iraanse president Masoud Pezeshkian de wapenstilstand tussen de VS en Iran. Ze maken onderhandelingen volkomen zinloos, beklemtoonde hij. Iran laat volgens de president "het volk van Libanon niet alleen". Ook parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf vindt dat de VS het akkoord hebben geschonden door de bloedige aanvallen in Libanon.
8 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil snel opheldering van de Hongaarse premier Viktor Orbán na nieuwe berichten over lekken naar Rusland. Uit telefoongesprekken blijkt volgens verschillende media dat de Hongaarse buitenlandminister Péter Szijjártó informatie over het toetredingsproces van Oekraïne tot de Europese Unie heeft doorgespeeld aan zijn Russische ambtsgenoot Sergej Lavrov.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse marine heeft eerder dit jaar Russische onderzeeboten geschaduwd die belangrijke onderzeese kabels en pijpleidingen zouden hebben willen bespioneren en mogelijk saboteren. De drie onderzeeërs dropen na een maand af, ogenschijnlijk zonder schade te hebben aangericht, zegt defensieminister John Healey.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een groot deel van het Europees Parlement wil dat de Europese Commissie nog voor de verkiezingen in Hongarije duidelijker stelling neemt tegen de democratische misstanden in het land. Tineke Strik, namens het parlement speciaal rapporteur over de rechtsstaat in Hongarije, weet van onder meer intimidatie en omkoping van kiezers. Samen met andere partijen stuurde de Europarlementariër van GroenLinks-PvdA vlak voor vertrek naar Hongarije een nieuwe brief met de zorgen hierover aan de Commissie.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - In veel plaatsen in Iran hebben mensenmenigtes eer betoond aan de 28 februari door Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen gedode leider ayatollah Ali Khamenei. Behalve Khamenei stierven in zijn woning in Teheran ook familieleden van hem en hoge militairen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De toekomst van keizerspinguïns is "onlosmakelijk verbonden met klimaatbeleid", concludeert het Wereld Natuur Fonds (WWF). Dat de grootste pinguïnsoort ter wereld nu officieel een bedreigde status heeft, benadrukt volgens de natuurorganisatie hoe belangrijk het is dat landen hun CO2-uitstoot snel verminderen: "Het lot van deze magnifieke vogels ligt in onze handen."
3 uur geleden