Doden bij protest tegen Taliban volgens ooggetuigen
KABUL/ASADABAD/MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Bij een protest op de onafhankelijkheidsdag van Afghanistan in de noordoostelijke provinciehoofdstad Asadabad zijn donderdag doden gevallen nadat Talibanstrijders het vuur hadden geopend. Het is niet duidelijk of er mensen zijn geraakt of dat er doden vielen als gevolg van de paniek en het gedrang. De betogers voerden de nationale vlag mee in de stad die ongeveer 100 kilometer ten oosten van de hoofdstad Kabul ligt.
Iets zuidelijker in dezelfde streek zijn bij een brug over de rivier de Kunar ook doden gemeld als gevolg van Talibanstrijders die op demonstranten schieten. Het zou daar om zeker drie doden gaan.
Op Twitter wordt er ook uit onder meer de hoofdstad melding gemaakt van groepen Afghanen die met de nationale zwart-rood-groene vlag lopen te zwaaien. Het zou een protest zijn tegen de Taliban die een witte vlag hebben met in het zwart geschreven de islamitische geloofsbelijdenis. Een website van de Taliban heeft donderdag verkondigd dat de officiële naam van het land Islamitisch Emiraat Afghanistan is. Dat is dezelfde naam als onder de terreur van de Taliban in de jaren 1996-2001. In die jaren was ook de witte Talibanvlag de nationale vlag.
Verzet
Volgens recente meldingen is er in het noordoosten verzet tegen de Taliban. De bergachtige regio Panjshir ten noordoosten van Kabul is niet in handen van de Taliban gevallen. Ahmad Massoud, zoon van een beroemde strijder tegen de Taliban tijdens het schrikbewind, heeft via de Washington Post de VS om wapens gevraagd om de strijd aan te gaan tegen de Taliban. Jihadisten vermoordden zijn vader Ahmed Shah Massoud in 2001. Ahmad Massoud zegt dat Amerika nog steeds het arsenaal van de democratie kan zijn en dat hij "in de Panjshir in zijn vaders voetstappen wil treden, maar we hebben wapens, munitie en bevoorrading nodig".
De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov zei donderdag dat het verzet tegen de Taliban zich in de Vallei van Panjshir organiseert rond vicepresident Amrullah Saleh en Massoud. De roemruchte vallei is door steile bergketens omringd en vormt zo een natuurlijke verschansing tegen aanvallers. De Taliban en eerder de Sovjetsoldaten slaagden er niet in 'het fort' in te nemen. Er zouden zich nu ook restanten van de Afghaanse strijdkrachten hebben verschanst.
Het is donderdag 102 jaar geleden dat Afghanistan formeel onafhankelijk werd van het Britse Rijk. De zwart-rood-groene nationale vlag stamt uit de jaren twintig en de kleurencombinatie zou zijn ingevoerd door de toenmalige koning Amanullah I (1892-1960),die de Duitse driekleur zo mooi vond. Het land is sinds 1973 geen monarchie meer en heet momenteel officieel de Islamitische Republiek Afghanistan.
Meer uit Buitenland
ATHENE (ANP/AFP/RTR) - De Griekse politie heeft drie arrestaties verricht na een reeks aanslagen in de stad Thessaloniki. Die lijken gericht te zijn geweest tegen politici van de regerende partij Nea Dimokratia (ND) en hebben zeker één persoon het leven gekost.
15 minuten geledenPARIJS (ANP) - Frankrijk heeft een noodplan in werking gesteld vanwege de extreme hitte in delen van het land. Dat meldt BFMTV. Het kabinet van premier Sébastien Lecornu was eerder op vrijdag in spoed bijeen om de hittemaatregelen te bespreken.
19 minuten geledenTOKIO (ANP/AFP) - Het Japanse parlement heeft een wet aangenomen die de keizerlijke opvolging moet verzekeren. Een Japanse wet over troonopvolging uit 1947 staat niet toe dat vrouwen keizer kunnen worden, waardoor de 24-jarige prinses Aiko als enige kind van keizer Naruhito geen aanspraak maakt op de keizerstitel. De wetswijziging moet daarom de erfopvolging verruimen, zodat ook mannen die verder afstammen van de keizerlijke familie keizer kunnen worden. Dit door hen op te nemen in de familie.
46 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse politie onderzoekt een half miljoen pond (586.000 euro) aan donaties aan de Reform UK-partij van Nigel Farage. Het geld komt volgens The Times van de moeder van George Cottrell, een bondgenoot van Farage die in de VS een gevangenisstraf heeft uitgezeten voor fraude.
52 minuten geledenKEULEN (ANP) - In het noorden van Keulen is vrijdag een relatief grote bom uit de Tweede Wereldoorlog aangetroffen. Dat meldt het stadsbestuur. Het gaat om een Amerikaanse bom van circa 500 kilo. De directe omgeving, waar ook een kinderziekenhuis ligt, wordt ontruimd. De evacuatie treft 4300 personen.
1 uur geledenSEVILLA (ANP/RTR/AFP) - De autoriteiten in Spanje houden er rekening mee dat veel slachtoffers van de dodelijke natuurbrand bij Los Gallardos uit het buitenland komen. Negentien mensen worden vermist.
2 uur geledenSEVILLA (ANP/RTR/DPA) - In Spanje wordt geschokt gereageerd op de dodelijke natuurbranden in het zuiden. Het dodental staat op elf en een tiental mensen raakte gewond. Regionaal gezondheidsminister Antonio Sanz noemde de situatie een "ongekende tragedie".
2 uur geleden