Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Doden bij nieuwe protesten in Myanmar

Doden bij nieuwe protesten in Myanmar

NAYPYIDAW (ANP/BELGA//DPA) - Bij nieuwe protesten tegen de militaire staatsgreep van februari zijn zaterdag in Myanmar ten minste vijf mensen gedood. Het aantal doden sinds de staatsgreep komt hiermee op ongeveer 550, volgens nieuwe schattingen van de Vereniging voor Hulp aan Politieke Gevangenen (AAPP).

Alleen al in Monywa, in het noorden van het Zuidoost-Aziatische land, werden drie mensen gedood toen militaire troepen hard optraden tegen demonstranten, meldde het nieuwsportaal Myanmar Now. In Thahtone, in het zuiden van het land, is een persoon gedood nadat hij in het hoofd was geschoten, schreef de nieuwssite Bago Weekly. Een 18-jarige omstander kwam daarbij ook om het leven.

De militairen gebruiken al wekenlang bruut geweld tegen elke vorm van verzet. Volgens de hulporganisatie Save the Children zijn ten minste 46 kinderen onder de slachtoffers. AAPP zegt dat momenteel meer dan 2750 mensen worden vastgehouden, en dat 126 anderen worden gezocht door de junta.

Bombardementen

De staatsmedia meldden vrijdagavond dat achttien prominenten van televisie, sociale media en pers in staat van beschuldiging zijn gesteld omdat zij leden van het leger zouden hebben aangezet tot muiterij of het niet opvolgen van bevelen.

Meer dan 12.000 personen zijn vorige week uit hun dorpen gevlucht na bombardementen in de districten Mutraw en Kler Htoo, zegt de Karen Nationale Unie, de politieke organisatie die het Karen-volk vertegenwoordigt, en ook een gewapende vleugel heeft. De groep waarschuwt dat dit tot een "grote humanitaire crisis" heeft geleid.

De VN-Veiligheidsraad heeft donderdag het aanhoudende geweld in het voormalige Birma veroordeeld. Het leger moet zich uiterst terughoudend opstellen, aldus het VN-orgaan. De raad herhaalde ook zijn oproep tot vrijlating van regeringsleider Aung San Suu Kyi en president Win Myint. De verklaring van het vijftien leden tellende orgaan zal waarschijnlijk niets veranderen aan de escalerende situatie in Myanmar. Volgens diplomaten was met name China weer tegen een hardere formulering.

Meer uit Buitenland

NAVO kijkt naar extra bescherming Zwarte Zee na droneaanvallen

BRUSSEL (ANP) - De NAVO zegt te kijken of zij de bescherming van de Zwarte Zee moet opschroeven. NAVO-landen aan die zee zouden dat graag zien nu de oorlog van Rusland tegen Oekraïne daar weer vaker ook koopvaardijschepen raakt.

1 uur geleden
Hongaars parlement draait omstreden anti-lhbtiq+-wet Orbán terug

BOEDAPEST (ANP/AFP) - Het Hongaarse parlement heeft een aantal omstreden anti-lhbtiq+-maatregelen uit een wet van oud-premier Viktor Orbán teruggedraaid. Daardoor is het niet langer verboden om bijvoorbeeld stellen van gelijk geslacht te tonen in films, televisieseries en boeken als die ook beschikbaar zijn voor kinderen.

2 uur geleden
Greta Thunberg voegt zich bij Franse scholierenprotesten

PARIJS (ANP) - De bekende Zweedse klimaatactivist Greta Thunberg heeft zich in Frankrijk aangesloten bij de grootschalige scholierenprotesten. Ze zei tegen BFMTV "trots" te zijn op de scholieren die ondanks een volgens haar "extreem gewelddadige politie" weigeren om op te geven.

2 uur geleden
Twee schepen bij Bulgarije geraakt door drones, een gezonken

SOFIA (ANP/RTR) - Voor de kust van Bulgarije zijn twee schepen geraakt door drones, meldt de Bulgaarse premier Rumen Radev. Een van de twee is gezonken. Radev zegt nog geen duidelijk bewijs te hebben gezien, maar te vermoeden dat Rusland achter de aanvallen zit.

3 uur geleden
Ieren: eind dit jaar akkoord EU-meerjarenbegroting noodzakelijk

LUXEMBURG (ANP) - De Ierse minister Thomas Byrne (Europese Zaken) noemt de eerste reacties op zijn onderhandelingsbox over de meerjarenbegroting "zoals verwacht". Volgens hem ligt er met het nieuwe Ierse voorstel "daadwerkelijk een basis voor onderhandelingen". Het is volgens Byrne noodzakelijk om voor het eind van dit jaar tot een akkoord te komen. Dat zei Byrne dinsdag voor het begin van de vergadering van de EU-ministers van Europese Zaken.

4 uur geleden
Trump gelooft niet dat China en Rusland hulp bieden aan Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump gelooft niet dat China en Rusland hulp bieden aan Iran. "Als ze dat al doen, is het van een heel laag niveau, maar ik geloof niet dat ze überhaupt hulp bieden", aldus Trump in een bericht op Truth Social. "Ze hebben te veel te verliezen, we zouden er snel achter komen."

6 uur geleden
Argentinië sluit Iguazú-watervallen tijdelijk voor toeristen

IGUAZÚ (ANP/AFP) - De Iguazú-watervallen in het noorden van Argentinië gaan dicht voor toeristen, zo meldde het gelijknamige nationale park maandag. De maatregel is uit voorzorg genomen, omdat de waterafvoer van de rivier Iguazú inmiddels op ongeveer 12.000 kubieke meter per seconde ligt. Dat is meer dan zes keer het gemiddelde niveau.

10 uur geleden