Doden bij nieuwe protesten in Myanmar
NAYPYIDAW (ANP/BELGA//DPA) - Bij nieuwe protesten tegen de militaire staatsgreep van februari zijn zaterdag in Myanmar ten minste vijf mensen gedood. Het aantal doden sinds de staatsgreep komt hiermee op ongeveer 550, volgens nieuwe schattingen van de Vereniging voor Hulp aan Politieke Gevangenen (AAPP).
Alleen al in Monywa, in het noorden van het Zuidoost-Aziatische land, werden drie mensen gedood toen militaire troepen hard optraden tegen demonstranten, meldde het nieuwsportaal Myanmar Now. In Thahtone, in het zuiden van het land, is een persoon gedood nadat hij in het hoofd was geschoten, schreef de nieuwssite Bago Weekly. Een 18-jarige omstander kwam daarbij ook om het leven.
De militairen gebruiken al wekenlang bruut geweld tegen elke vorm van verzet. Volgens de hulporganisatie Save the Children zijn ten minste 46 kinderen onder de slachtoffers. AAPP zegt dat momenteel meer dan 2750 mensen worden vastgehouden, en dat 126 anderen worden gezocht door de junta.
Bombardementen
De staatsmedia meldden vrijdagavond dat achttien prominenten van televisie, sociale media en pers in staat van beschuldiging zijn gesteld omdat zij leden van het leger zouden hebben aangezet tot muiterij of het niet opvolgen van bevelen.
Meer dan 12.000 personen zijn vorige week uit hun dorpen gevlucht na bombardementen in de districten Mutraw en Kler Htoo, zegt de Karen Nationale Unie, de politieke organisatie die het Karen-volk vertegenwoordigt, en ook een gewapende vleugel heeft. De groep waarschuwt dat dit tot een "grote humanitaire crisis" heeft geleid.
De VN-Veiligheidsraad heeft donderdag het aanhoudende geweld in het voormalige Birma veroordeeld. Het leger moet zich uiterst terughoudend opstellen, aldus het VN-orgaan. De raad herhaalde ook zijn oproep tot vrijlating van regeringsleider Aung San Suu Kyi en president Win Myint. De verklaring van het vijftien leden tellende orgaan zal waarschijnlijk niets veranderen aan de escalerende situatie in Myanmar. Volgens diplomaten was met name China weer tegen een hardere formulering.
Meer uit Buitenland
VATICAANSTAD (ANP/AFP) - De reis van paus Leo volgende maand naar Zuid-Amerika gaat door zoals gepland. Het Vaticaan heeft dat maandag bekendgemaakt, bijna twee weken nadat de religieuze leider werd geopereerd vanwege longkanker.
55 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft opgeroepen tot regionale eenheid tijdens een ontmoeting in Teheran met vertegenwoordigers van Saudi-Arabië, Turkije en Pakistan. De laatste drie landen tekenden recent het defensiepact van Mekka, waarin ze afspraken elkaar te hulp te schieten als een van hen wordt aangevallen.
1 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado is bereid om de interim-president van het land te ontmoeten, laat haar woordvoerder weten. Machado is zondag weer aangekomen in Venezuela, nadat ze bijna een jaar geleden in het geheim naar Oslo was gereisd om de Nobelprijs voor de Vrede in ontvangst te kunnen nemen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL verwacht dat steeds meer mensen hun pakket zelf ophalen bij bijvoorbeeld een pakketautomaat of pakketpunt, in plaats van het thuis te laten bezorgen. Naar verwachting stijgt dit van 13 procent van alle pakketten nu naar ongeveer 40 procent in 2031. PostNL gaat hiervoor ongeveer 50 miljoen euro extra investeren in 2027 en 2028, bovenop de investeringen die al waren voorzien voor de ontwikkeling van 'out-of-home' bezorging.
2 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne zegt al bijna een maand te wachten op Amerikaanse toestemming voor de levering van cruciale luchtverdedigingsraketten. Oekraïne gaat dat opnieuw bij de Amerikanen aankaarten, zegt president Volodymyr Zelensky.
2 uur geledenCAÏRO (ANP/RTR/AFP) - Egypte kan Saudi-Arabië helpen verdedigen tegen aanvallen van de Houthi's in Jemen. Het Egyptische parlement heeft toestemming gegeven voor het sturen van militaire steun, melden parlementariërs en lokale media.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse overheid komt met "krachtige maatregelen" als reactie op de protesten in het land, belooft president Emmanuel Macron. Hij zegt de regering te hebben gevraagd "tegemoet te komen aan de legitieme eisen" van demonstranten.
3 uur geleden