Doden bij luchtaanvallen op Rafah, angst voor invasie neemt toe
RAFAH (ANP/AFP) - Bij nieuwe luchtaanvallen zaterdagochtend op Rafah zijn zeker 25 Palestijnen om het leven gekomen, meldt het lokale gezondheidsministerie. In de hele Gazastrook zouden in de nacht van vrijdag op zaterdag 110 Palestijnen zijn omgekomen.
Vrijdag had de Israëlische premier Benjamin Netanyahu de opdracht gegeven om Rafah, dat aan de grens met Egypte ligt, te ontruimen, zodat het Israëlische leger leden van Hamas die er zich schuilhouden kan uitschakelen.
Die plannen leidden tot zware kritiek. Veel Palestijnen zijn juist vanuit het noorden en het centrum van de Gazastrook verdreven naar Rafah, waar nu bijna 1,5 miljoen mensen verblijven. Het is de enige grote stad in de Gazastrook waar Israëlische grondtroepen nog niet zijn binnengetrokken.
'Over de top'
Een woordvoerder van de Palestijnse Rode Halve Maan zei dat een militaire invasie in Rafah "een doodstraf" zou betekenen voor de honderdduizenden mensen die in de stad verblijven. Ook de hulporganisatie Artsen zonder Grenzen noemt de plannen "catastrofaal" en vraagt Israël om er niet mee door te gaan.
Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gewaarschuwd dat een invasie van Rafah tot "een ramp" kan leiden. Ook president Joe Biden uitte deze week zware kritiek op het Israëlische optreden. Hij beschreef de Israëlische acties in de Gazastrook als "over the top".
Meer uit Buitenland
NAYPYIDAW (ANP/AFP) - De Verenigde Naties zeggen dat Myanmar verkiezingen nodig heeft die onder meer "vrij" en "geloofwaardig" zijn. In het land worden nu voor het eerst parlementsverkiezingen gehouden sinds de militaire coup in 2021. Critici spreken van schijnverkiezingen.
53 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Europese troepen in Oekraïne zouden een legitiem doelwit zijn om aan te vallen. Dat zegt de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov in een interview met het Russische persbureau TASS.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Zeker veertig mensen zijn in Parijs aangehouden nadat ze illegaal vuurwerk en rookbommen hadden afgestoken. Dat melden onder andere televisiestation BFMTV en de krant Le Parisien.
7 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft huisarrest opgelegd aan tien personen die oud-president Jair Bolsonaro zouden hebben geholpen bij zijn poging om een staatsgreep te plegen. Ze werden al eerder veroordeeld, maar waren tot nu toe nog op vrije voeten in afwachting van hun hoger beroep.
11 uur geledenNIAMEY (ANP/AFP) - De Nigerese militaire junta heeft een algehele mobilisatie afgekondigd om een opstand van jihadisten te bestrijden. Volgens de junta kunnen nu "mensen, eigendommen en diensten worden gevorderd om bij te dragen aan de verdediging van het thuisland".
12 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin zegt dat Oekraïne in zijn ogen geen haast heeft om de oorlog te beëindigen. Hij dreigde dat Rusland al zijn doelen met geweld zou bereiken als Kyiv het conflict niet op vreedzame wijze zou willen oplossen.
14 uur geledenKYIV/MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - In Kyiv en omgeving hebben 1 miljoen mensen volgens een Oekraïense energiemaatschappij nog steeds geen stroom na de Russische aanvallen van zaterdagochtend. In de regio wonen naar schatting 3 miljoen mensen. De temperatuur is volgens weerberichten 1 graad Celsius en zakt zondag en komende week naar temperaturen voortdurend onder nul.
14 uur geleden