Dodelijkste dag in Myanmar sinds staatsgreep
DAWEI (ANP/AFP/RTR) - Veiligheidstroepen hebben op meerdere plaatsen in Myanmar het vuur geopend op demonstrerende burgers. Volgens het Mensenrechtenbureau van de Verenigde Naties zijn er minstens achttien doden en dertig gewonden gevallen, lokale bronnen spraken eerder van zeker elf doden. Het gaat voor zover bekend om de dodelijkste dag sinds het begin van de massaprotesten tegen de militaire staatsgreep.
"Gedurende de dag hebben politie en strijdkrachten op verschillende locaties in het land dodelijk en minder-dodelijk geweld gebruikt tijdens vreedzame demonstraties", staat in een verklaring. De VN laten weten het gewelddadige optreden te veroordelen en roepen de militaire leiders in het land op te stoppen met het gebruik van geweld tegen vreedzame demonstranten.
Agenten begonnen onder meer te schieten in Yangon, de grootste stad van het land. Daar lukte het niet om betogers met traangas en waarschuwingsschoten te verdrijven. Een medewerker van de Verenigde Naties, die anoniem wilde blijven, zegt dat in de metropool zeker vijf mensen zijn omgekomen. De politie krijgt in Yangon ook versterking van het leger.
Drie doden
Veiligheidstroepen openden ook het vuur in Dawei. Daar vielen zeker drie doden. Er kwamen nog eens drie mensen om het leven in Mandalay, de tweede stad van Myanmar. Het is onduidelijk hoeveel demonstranten precies zijn doodgeschoten tijdens de wekenlange protesten. Niet alle berichten over doodgeschoten betogers kunnen worden bevestigd.
De massaprotesten volgen op een machtsgreep door het leger. De militairen zeggen dat is gefraudeerd bij de parlementsverkiezingen en hebben op 1 februari regeringsleider Aung San Suu Kyi gearresteerd. Tegenstanders van de coup organiseren zich via internet en gaan met duizenden tegelijk de straat op.
Openbaarheid verschenen
De afgezette leider Suu Kyi is sinds haar arrestatie niet meer in de openbaarheid verschenen. Ze moet maandag voor de rechter verschijnen, onder meer omdat ze in bezit zou zijn geweest van illegaal geïmporteerde walkietalkies. Haar advocaat zegt dat hij zijn cliënt nog niet heeft kunnen ontmoeten. "Ik plaats als advocaat mijn vertrouwen in het hof", zei de raadsman. "Maar in deze tijd kan alles gebeuren."
De coup heeft ook geleid tot internationale kritiek en sancties. De staatstelevisie berichtte zaterdag dat de VN-gezant van Myanmar is ontslagen wegens landverraad. Ambassadeur Kyaw Moe Tun had bij de Verenigde Naties opgeroepen om "al het mogelijke te doen" om te staatsgreep terug te draaien en de democratie te herstellen.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR/AFP) - Het is jammer dat Oekraïne de Verenigde Staten verliest als trouwe bondgenoot. Dat zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een interview met de Britse presentator Piers Morgan.
2 uur geledenPORTSMOUTH (ANP/AFP) - Sinds zondag zijn er zeker tien schepen aangevallen in of bij de Straat van Hormuz, blijkt uit gegevens van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) en de Britse scheepvaartmonitor UKMTO. Dat is een recordaantal in zo'n korte periode sinds het uitbreken van de Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische vicepremier Aleksandr Novak zegt dat Oekraïne woensdag twee olieraffinaderijen in Rusland heeft aangevallen. Oekraïne heeft deze beschuldigingen ontkend.
4 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR) - In Kenia is een tweede geval van ebola vastgesteld, meldt het ministerie van Volksgezondheid in dat land. Het gaat om een naaste van de 40-jarige zakenman bij wie een week eerder ebola werd vastgesteld.
4 uur geledenCASTLEBAR (ANP) - De Britse uitgever Faber & Faber stopt met het aanbieden van de boeken van Sally Rooney. Dat zegt de Ierse bestsellerauteur tegen The Guardian. Reden voor de breuk is haar steun voor Palestine Action, een actiegroep die in juli 2025 door het VK werd verboden en is aangemerkt als terroristisch.
4 uur geledenROME (ANP/RTR) - Het herstel van paus Leo XIV na zijn longoperatie verloopt volgens verwachting, laat het Vaticaan weten. Hij kan rondlopen in zijn ziekenhuiskamer en eet weer normaal. Leo werd dinsdag geopereerd aan zijn long, waarbij een knobbel werd verwijderd. Achteraf bleek het om een kwaadaardige tumor te gaan.
5 uur geledenTALLINN (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte ziet wel wat in de plannen van de Europese Commissie om de EU militair weerbaarder te maken met bijvoorbeeld een Europese Veiligheidsraad en spoedoverleg voor bedreigde landen. "Ik denk dat het absoluut gaat werken", zei Rutte over de voorstellen die commissievoorzitter Ursula von der Leyen vorige maand in haar jaarlijkse grote beleidstoespraak deed.
5 uur geleden