Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Document over huiszoeking Trump zwartgelakt vrijgegeven

Document over huiszoeking Trump zwartgelakt vrijgegeven

PALM BEACH (ANP) - Het FBI-document dat de basis vormde voor de doorzoeking van een woning van oud-president Donald Trump is op last van de rechter vrijgegeven, maar er zijn veel passages zwartgelakt. Het ministerie van Justitie heeft dat gedaan omdat getuigen, FBI-agenten of andere betrokkenen in gevaar kunnen komen als hun identiteit bekend zou worden.

De rechter had daar begrip voor getoond, mede omdat er al betrokkenen zijn bedreigd. Ook delen die het strafrechtelijk onderzoek zouden kunnen schaden zijn gecensureerd.

In Trumps resort Mar-A-Lago in Palm Beach (Florida) werden twintig dozen met deels zeer vertrouwelijke overheidsdocumenten in beslag genomen. Media, waaronder de kranten The New York Times en The Washington Post, waren naar de rechter gestapt om het document te kunnen inzien in de hoop dat meer duidelijk wordt over de mogelijk strafbare feiten die de politie had aangevoerd als rechtvaardiging voor de huiszoeking.

Vijftien dozen

De voormalige president had eerder dit jaar vijftien dozen met documenten overhandigd aan het nationaal archief. Veertien daarvan bevatten documenten met de status vertrouwelijk, geheim of topgeheim, staat in het vrijgegeven document. Van die laatste categorie waren er 25. Het ministerie van Justitie schreef dat er goede redenen waren om aan te nemen dat er "bewijs van obstructie" zou worden gevonden in Trumps woning.

Ook Trump heeft ervoor gepleit de vertrouwelijke status van het FBI-document op te heffen, mede in de veronderstelling dat de zaak politiek gemotiveerd is. Hij heeft een zaak aangespannen waarin hij eist dat de FBI stopt met het onderzoek tot een toezichthouder is aangesteld.

Uit het eerder vrijgegeven huiszoekingsbevel en een lijst met in beslag genomen voorwerpen is gebleken dat ook een deel van het in Trumps residentie gevonden materiaal de status 'topgeheim' had, dat volgens protocollen in overheidsfaciliteiten moet worden opgeborgen. Daarmee is mogelijk de Spionagewet geschonden.

Meer uit Buitenland

Media: Justitie VS begint strafrechtelijk onderzoek naar Tim Walz

WASHINGTON/SAINT PAUL (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie begint een strafrechtelijk onderzoek naar de Democratische gouverneur van Minnesota Tim Walz. Dat melden ingewijden aan CBS News en The Washington Post. Ook de burgemeester van Minneapolis, Jacob Frey, wordt gedagvaard, aldus de ingewijden.

1 uur geleden
Sigrid Kaag lid van nieuwe ondersteunende raad voor Gaza

WASHINGTON/DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse oud-vicepremier en oud-VN-gezant Sigrid Kaag zit in een nieuw op te richten ondersteunende raad voor "vrede, stabiliteit en welvaart" in Gaza, meldt het Witte Huis vrijdagavond in een verklaring. Deze raad moet het Palestijnse overgangsbestuur en de door Trump voorgezeten vredesraad voor Gaza ondersteunen.

1 uur geleden
Rubio, Witkoff, Kushner en Blair in vredesraad voor Gaza

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de leden gekozen voor de internationale vredesraad die toezicht zal houden op het toekomstige overgangsbestuur in de Gazastrook. Het gaat onder meer om zijn minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio, VS-gezant Steve Witkoff en Trumps schoonzoon Jared Kushner. Ook de Britse oud-premier Tony Blair zit in de raad, meldt het Witte Huis vrijdagavond.

1 uur geleden
Syrië erkent het Koerdisch als nationale taal

ALEPPO (ANP/AFP) - De Syrische president Ahmed al-Sharaa heeft een decreet ondertekend waarmee hij het Koerdisch de status van een nationale taal geeft. Het lijkt te gaan om een gebaar van goede wil na gevechten in de afgelopen dagen.

3 uur geleden
Venezuela stelt dodental bij na Amerikaanse aanval

CARACAS (ANP/AFP) - Het aantal doden door de Amerikaanse aanval op Venezuela is bijgesteld naar 83. Het Venezolaanse ministerie van Defensie zegt dat 47 Venezolaanse militairen zijn omgekomen en niet 23, zoals eerder werd gemeld.

4 uur geleden
Trump dreigt met tarieven tegen land dat Groenlandplan afwijst

WASHINGTON/NUUK (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij mogelijk tarieven kan opleggen aan landen die zijn beleid ten aanzien van Groenland niet steunen. Hij wil dat het eiland bij de Verenigde Staten gaat horen.

8 uur geleden
Palestijns comité om Gaza te besturen voor het eerst bijeen

CAÏRO (ANP/AFP) - Een Palestijns comité dat als technocraten de Gazastrook moet gaan besturen en herbouwen is voor het eerst bijeengekomen. De bijeenkomst van de vijftien leden van het comité was in Caïro, meldden Egyptische media.

10 uur geleden