DNB ziet risico's door corona, rente, inflatie en technologie
AMSTERDAM (ANP) - Toezichthouder De Nederlandsche Bank (DNB) gaat komend jaar veel aandacht besteden aan de risico's die financiële instellingen liepen door de coronacrisis. Ook de blijvend lage rente en de hoge inflatie zijn een aandachtspunt, net als technologie. Daarbij kijkt DNB zowel naar de mogelijkheden die nieuwe technologie biedt als risico's zoals cyberincidenten en -aanvallen.
De coronacrisis heeft geleid tot meer schulden bij bedrijven. Als de overheidssteun daarbij wegvalt of de maatregelen om corona in te dammen blijven, kan dit leiden tot probleemschulden voor de banken. Die risico's ziet DNB ook op de huizenmarkt waar "kopers steeds meer risico nemen".
DNB is niet de enige toezichthouder die waarschuwt voor mogelijke wanbetaling bij leningen. De Europese Centrale Bank (ECB) kondigde in een blogpost aan dat dit een van de speerpunten wordt in haar toezichtbeleid. Volgens de ECB geven banken momenteel aan meer leningen de classificatie risicovol.
Risico's
De ECB wil verder inzetten op de zoektocht van banken naar meer winst en de risico's die ze daarvoor nemen. De banken verdienen namelijk weinig met leningen en zijn door de zeer lage rente geld kwijt als ze dat bij de ECB moeten stallen. De rente is ook voor bijvoorbeeld verzekeraars en pensioenfondsen risicovol, stelt DNB. Zo worden er amper levensverzekeringen verkocht en het is duur om pensioenen op te bouwen. Een deel van de pensioenfondsen heeft volgens de centrale bank nog altijd een zeer kwetsbare positie.
Technologie zorgt er bij banken en verzekeraars voor dat bestaande bedrijfsmodellen onder druk komen te staan. Die moeten dus aantonen daar op in te kunnen spelen. Ook zijn er extra risico's op fraude, maar ook op afhankelijkheid van bepaalde bedrijven zoals clouddienstverleners.
Meer uit Financieel
TOKIO (ANP) - De beurzen in Zuid-Korea en Japan lieten vrijdag flinke winsten zien. Vooral de chipbedrijven in beide landen schoten omhoog na de koersrally in de Amerikaanse tech- en chipsector. De chipaandelen laten de afgelopen tijd sterke koersschommelingen zien door de zorgen over de hoge AI-investeringen.
6 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven in Nederland is in juli 3,1 procent duurder geworden dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een snelle raming. De inflatie is daarmee weer gestegen na de stevige daling in juni tot 2,9 procent.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer mensen hebben afgelopen kwartaal gevlogen via een Nederlands vliegveld, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In april, mei en juni maakten ruim 21 miljoen passagiers gebruik van een van de vijf luchthavens van ons land. Dit was een half miljoen meer dan dezelfde periode in 2025, ondanks de verstoring van de luchtvaart door de Iranoorlog.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/AFP) - AI-modellen van het Amerikaanse Anthropic hebben een testomgeving verlaten en drie organisaties gehackt, meldt het AI-bedrijf zelf. Vorige week werd ook al bekend dat AI-modellen van OpenAI, de maker van ChatGPT, tijdens veiligheidstests op hol waren geslagen en op eigen initiatief hadden ingebroken in een populair platform voor programmeurs.
1 uur geledenSEATTLE (ANP) - Het Amerikaanse tech- en webwinkelconcern Amazon heeft in het tweede kwartaal opnieuw sterke groei gezien bij zijn clouddivisie Amazon Web Services (AWS) door de grote vraag naar rekenkracht voor kunstmatige intelligentie. Volgens Amazon steeg de omzet bij dat onderdeel met 37 procent tot 42,2 miljard dollar vergeleken met een jaar eerder. Dat is volgens Amazon de sterkste groei in achttien kwartalen.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met flinke winsten gesloten, waarmee herstel werd getoond van de stevige minnen een dag eerder. Microsoft was een uitblinker op Wall Street dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers. De resultaten van Facebook-moeder Meta Platforms vielen juist tegen en het aandeel ging fors omlaag.
9 uur geledenOBERNDORF (ANP/DPA) - De Duitse fabrikant van vuurwapens Heckler & Koch doet goede zaken door de sterk gestegen defensie-uitgaven in Europa. Volgens het bedrijf steeg de omzet in de eerste helft van dit jaar met bijna 47 procent tot 264 miljoen euro. Heckler & Koch maakt handvuurwapens, aanvalsgeweren, machinepistolen en -geweren en granaatwerpers. Het bedrijf is een van de grootste leveranciers van vuurwapens aan de NAVO en EU-landen.
11 uur geleden