DNB wil eigen beleggingen in lijn brengen met Klimaatakkoord
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandsche Bank (DNB) wil haar beleggingen in aandelen en bedrijfsobligaties voor het einde van dit decennium in lijn brengen met het Klimaatakkoord van Parijs. "Vaststelling van dit doel moet bijdragen aan een lagere CO2-uitstoot in de echte wereld, en niet enkel leiden tot opschoning van de portefeuille", onderbouwt de centrale bank die keuze. Uiteindelijk moet de CO2-voetafdruk van de beleggingsportefeuille worden gehalveerd.
DNB benadrukt dat het gaat om eigen beleggingen, die met een totale waarde van ongeveer 9 miljard euro zo'n 1,5 procent van de balans uitmaken. "Monetaire transacties en vermogen dat DNB namens derden beheert vallen hier niet onder", aldus de bank. Ook wordt een deel van de eigen beleggingen aangehouden, mocht de Europese Centrale Bank of het Internationaal Monetair Fonds een beroep doen op DNB. "Om snel aan dit soort verzoeken te kunnen voldoen, is het van belang dat een deel van de beleggingen voldoende liquide is", aldus de bank.
Om de doelstelling te bereiken, wil de centrale bank drie strategieën toepassen. Dat zijn investeren, de dialoog aangaan en vermijden. Zo wil DNB investeren in bedrijven die minder CO2 uitstoten of daarvoor concrete plannen hebben klaarliggen. De bank wil daarnaast de dialoog aangaan met bijvoorbeeld fondsbeheerders, om hen zo te overtuigen af te stappen van fossiele brandstoffen. Bedrijven die het leeuwendeel van hun inkomsten halen uit fossiele activiteiten, vermijdt DNB ten slotte.
Om de CO2-uitstoot van beleggingen te berekenen, wordt gekeken naar de uitstoot van de onderliggende bedrijven. Verder speelt de grootte van het belang dat DNB in het betreffende bedrijf heeft mee. Zo kan berekend worden welk deel van de CO2-uitstoot door DNB wordt gefinancierd.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse luchtmacht heeft de geschatte leveringsdatum voor de eerste van twee nieuwe Air Force One-vliegtuigen met een jaar uitgesteld tot medio 2028. Daarmee wordt het voor vliegtuigbouwer Boeing nog lastiger om te voldoen aan de eis van president Donald Trump, die voor het aflopen van zijn termijn in het nieuwe toestel wil vliegen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers die verantwoordelijk zijn voor visserij hebben een akkoord gesloten over de visquota voor volgend jaar. In de deal is afgesproken hoeveel vissers in EU-lidstaten mogen vangen in Europese zeeën, zoals de Noordzee, de Atlantische Oceaan en de Zwarte Zee.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump zegt dat hij neigt naar voormalig Fed-bestuurder Kevin Warsh of economisch adviseur van het Witte Huis Kevin Hassett als volgende voorzitter van de Federal Reserve. Dat schrijft zakenkrant The Wall Street Journal na een interview met de Amerikaanse president. Trump zei ook dat de volgende baas van de Amerikaanse centrale bank met hem zou moeten overleggen over de rentetarieven.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. Chipproducent Broadcom ging flink onderuit na kwartaalcijfers die slecht werden ontvangen door beleggers op Wall Street. Softwareconcern Oracle stond eveneens bij de verliezers na de koersval een dag eerder door tegenvallende resultaten.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De bekende zakenman John Fentener van Vlissingen is donderdag op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt zijn investeringsmaatschappij BORON, die een condoleancepagina heeft geopend.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met rode cijfers het weekend ingegaan. De chipfondsen stonden bij de grootste dalers in de hoofdindex op het Damrak na tegenvallende cijfers van het Amerikaanse softwareconcern Oracle en chipproducent Broadcom.
19 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappij Transavia heeft dit jaar voor het eerst in haar 60-jarige bestaan 10 miljoen passagiers aan boord verwelkomd. Het bedrijf spreekt van een "bijzondere mijlpaal" en een "mooie afsluiting" van het jubileumjaar voor vertrekkend topman Marcel de Nooijer. Hij neemt eind dit jaar afscheid bij Transavia.
20 uur geleden