Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DNB waarschuwt voor meerdere jaren met relatief hoge inflatie

DNB waarschuwt voor meerdere jaren met relatief hoge inflatie

AMSTERDAM (ANP) - De inflatie in Nederland blijft de komende jaren waarschijnlijk hoger dan in het eurogebied als geheel. Daarvoor waarschuwt De Nederlandsche Bank (DNB) bij het verschijnen van nieuwe economische ramingen. Volgens DNB komt dat doordat de lonen hier de laatste tijd nog vrij hard omhooggaan. Ook worden de prijzen gestuwd door belastingen.

Dit jaar gaat het Nederlandse prijspeil naar verwachting met 3,2 procent omhoog. Voor volgend jaar voorziet DNB eenzelfde inflatie, terwijl het cijfer in 2026 maar iets lijkt af te nemen tot 2,8 procent. Daardoor lijkt het nog jaren te duren voordat de inflatie hier terug is op 2 procent.

"De Europese Centrale Bank (ECB) streeft naar een inflatie van 2 procent. Daar gedijt de economie goed bij", legde DNB-hoofdeconoom Olaf Sleijpen vrijdag uit. "Een inflatie van 3 procent is voor even geen probleem, maar dit niveau moet zich niet verankeren in de verwachtingen van mensen en bedrijven", voegde hij daaraan toe. "Want dan wordt 3 procent het nieuwe normaal, en dat kost ons koopkracht en holt onze concurrentiepositie uit."

Gezamenlijke verantwoordelijkheid

De ECB pakte de hoge inflatie in de eurozone eerder aan door de rente flink op te voeren. Gemiddeld is de Europese inflatie evenwel weer behoorlijk gezakt en de laatste tijd wordt de rente daarom stap voor stap verlaagd. Voor het voldoende tot bedaren brengen van de prijsstijgingen in Nederland is dus meer nodig dan de inspanningen van de ECB.

Sleijpen wilde niet spreken van een door economen vaak gevreesde loon-prijsspiraal en onderkent dat de toename van de lonen in Nederland ook te maken heeft met de krapte op de arbeidsmarkt. Maar hij vindt wel dat vakbonden en werkgevers een gezamenlijke verantwoordelijkheid hebben om een hogere inflatie te voorkomen. "Iedereen moet zich realiseren wat de impact is op de inflatie."

Tabak, alcohol en aardgas

Dat geldt ook voor beleidsmakers bij de overheid, gaf hij aan. Zij zullen er ook op moeten letten dat ze de inflatie met hun beleid niet onbedoeld aanwakkeren. De econoom doelt daarbij vooral op de belastingverhogingen op tabak, alcohol en aardgas. Die maken dat de prijzen van sommige producten de laatste tijd fors duurder zijn geworden. Zonder de invloed daarvan zou de inflatie dit jaar gemiddeld 2,3 procent bedragen. Ook de forse huurstijging van dit jaar speelt een rol.

De energierekening wordt voor Nederlanders inmiddels wel steeds beter betaalbaar. Dat neemt niet weg dat naar schatting 20 tot 25 procent van de huishoudens met de laagste inkomens kwetsbaar blijft voor hoge energiekosten.

Meer uit Financieel

Labubu's mogelijk slechts tijdelijke hype, vrezen beleggers

HONGKONG (ANP/BLOOMBERG) - De populariteit van Labubu-knuffels lijkt over zijn hoogtepunt heen, vrezen beleggers. De Chinese speelgoedfabrikant Pop Mart, de maker van de kleine pluchen monsters met puntige oren en gekartelde tanden, is op de beurs in Hongkong sinds augustus al zo'n 44 procent gezakt. Daardoor is omgerekend meer dan 20 miljard euro aan beurswaarde weggevaagd.

1 uur geleden
China wil dat chipfabrikanten uitbreiden met Chinese apparatuur

BEIJING (ANP/RTR) - China eist van chipfabrikanten dat ze minstens 50 procent in China geproduceerde apparatuur gebruiken als ze hun productiecapaciteit in het land willen uitbreiden. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Het gaat om een van de grootste maatregelen tot nu toe van de regering in Beijing om de afhankelijkheid van buitenlandse technologie te verminderen.

1 uur geleden
Italiaanse regering ook akkoord met productie alcoholvrije wijn

ROME (ANP/DPA/BELGA) - De Italiaanse regering heeft na jaren van weerstand de productie van alcoholvrije wijn goedgekeurd. Daarvoor hebben de ministeries van Financiƫn en Landbouw een decreet ondertekend, een definitieve goedkeuring waar de Italiaanse wijnindustrie lang op heeft gewacht.

1 uur geleden
Hoofdindex beurs Amsterdam stevent af op jaarwinst rond 8 procent

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam lijkt af te stevenen op een jaarwinst rond de 8 procent. Dinsdag, op de een na laatste handelsdag van het jaar, ging de hoofdgraadmeter aan het Damrak met een dagwinst van 0,5 procent de handel uit. Daarmee deden beleggers het rustig aan, na een onstuimig beursjaar.

3 uur geleden
Eurostar start dienstregeling weer op na heropening Kanaaltunnel

LONDEN (ANP) - Eurostar start de dienstregeling van de treinen van en naar Londen weer op, meldt het bedrijf. Eerder dinsdag schrapte Eurostar alle treinritten van en naar Londen tot nader order vanwege problemen met de bovenleiding in de Kanaaltunnel. Inmiddels is de tunnel weer deels open.

4 uur geleden
Asscher en Heerts beginnen zoektocht naar nieuw FNV-bestuur

UTRECHT (ANP) - Lodewijk Asscher en Ton Heerts hebben dinsdag de zoektocht in gang gezet naar een nieuw bestuur voor vakbond FNV. "We zoeken mensen die samen met de leden de vakbond weer stevig aan tafel brengen, aan de cao-tafel, op de werkvloer en in politiek Den Haag", zegt Asscher, een van de twee tijdelijke toezichthouders bij de vakbond.

4 uur geleden
Wall Street begint terughoudend na kleine verliesbeurt

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag terughoudend begonnen na de kleine verliesbeurt een dag eerder. Wall Street lijkt moeite te hebben om de kerstrally van vorige week voort te zetten. Beleggers grijpen de laatste handelsdagen van 2025 aan om wat winsten te verzilveren na de sterke opmars dit jaar.

5 uur geleden