DNB waarschuwt voor meerdere jaren met relatief hoge inflatie
AMSTERDAM (ANP) - De inflatie in Nederland blijft de komende jaren waarschijnlijk hoger dan in het eurogebied als geheel. Daarvoor waarschuwt De Nederlandsche Bank (DNB) bij het verschijnen van nieuwe economische ramingen. Volgens DNB komt dat doordat de lonen hier de laatste tijd nog vrij hard omhooggaan. Ook worden de prijzen gestuwd door belastingen.
Dit jaar gaat het Nederlandse prijspeil naar verwachting met 3,2 procent omhoog. Voor volgend jaar voorziet DNB eenzelfde inflatie, terwijl het cijfer in 2026 maar iets lijkt af te nemen tot 2,8 procent. Daardoor lijkt het nog jaren te duren voordat de inflatie hier terug is op 2 procent.
"De Europese Centrale Bank (ECB) streeft naar een inflatie van 2 procent. Daar gedijt de economie goed bij", legde DNB-hoofdeconoom Olaf Sleijpen vrijdag uit. "Een inflatie van 3 procent is voor even geen probleem, maar dit niveau moet zich niet verankeren in de verwachtingen van mensen en bedrijven", voegde hij daaraan toe. "Want dan wordt 3 procent het nieuwe normaal, en dat kost ons koopkracht en holt onze concurrentiepositie uit."
Gezamenlijke verantwoordelijkheid
De ECB pakte de hoge inflatie in de eurozone eerder aan door de rente flink op te voeren. Gemiddeld is de Europese inflatie evenwel weer behoorlijk gezakt en de laatste tijd wordt de rente daarom stap voor stap verlaagd. Voor het voldoende tot bedaren brengen van de prijsstijgingen in Nederland is dus meer nodig dan de inspanningen van de ECB.
Sleijpen wilde niet spreken van een door economen vaak gevreesde loon-prijsspiraal en onderkent dat de toename van de lonen in Nederland ook te maken heeft met de krapte op de arbeidsmarkt. Maar hij vindt wel dat vakbonden en werkgevers een gezamenlijke verantwoordelijkheid hebben om een hogere inflatie te voorkomen. "Iedereen moet zich realiseren wat de impact is op de inflatie."
Tabak, alcohol en aardgas
Dat geldt ook voor beleidsmakers bij de overheid, gaf hij aan. Zij zullen er ook op moeten letten dat ze de inflatie met hun beleid niet onbedoeld aanwakkeren. De econoom doelt daarbij vooral op de belastingverhogingen op tabak, alcohol en aardgas. Die maken dat de prijzen van sommige producten de laatste tijd fors duurder zijn geworden. Zonder de invloed daarvan zou de inflatie dit jaar gemiddeld 2,3 procent bedragen. Ook de forse huurstijging van dit jaar speelt een rol.
De energierekening wordt voor Nederlanders inmiddels wel steeds beter betaalbaar. Dat neemt niet weg dat naar schatting 20 tot 25 procent van de huishoudens met de laagste inkomens kwetsbaar blijft voor hoge energiekosten.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Frankrijk verlaagt de toegestane drempel voor cereulide in babyvoeding. De stap volgt op terugroepacties in meer dan zestig landen, waaronder Nederland, van babyvoeding om de mogelijke aanwezigheid van deze giftige stof, die braken en diarree kan veroorzaken.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - OnlyFans is in gesprek met een investeringsmaatschappij over de verkoop van een meerderheidsbelang. Dit melden ingewijden aan verschillende media, waaronder The Wall Street Journal (WSJ) en persbureau Reuters. Daarbij wordt het Britse videoplatform, dat vooral bekendstaat om pornografische inhoud, gewaardeerd op zo'n 5,5 miljard dollar (ongeveer 4,6 miljard euro), inclusief schulden.
3 uur geledenSANTA CLARA (ANP/RTR) - De megadeal die het Amerikaanse chipbedrijf Nvidia en het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT, OpenAI, in september hadden gesloten is vastgelopen. Dit zeggen ingewijden tegen zakenkrant The Wall Street Journal (WSJ). Sommige mensen binnen het chipbedrijf zouden twijfelen over het plan om tot 100 miljard dollar te investeren in OpenAI.
5 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - De bedrijvigheid in de omvangrijke Chinese industrie is in januari weer gekrompen, na een lichte groei in december. De industrie heeft in de eerste maand van het jaar last gehad van een zwakke binnenlandse vraag.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met rode cijfers de handelsweek uitgegaan. Apple stond in de belangstelling na publicatie van cijfers. Daarnaast maakte president Donald Trump bekend dat hij Kevin Warsh voordraagt als nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank. Warsh zou dan opvolger worden van Jerome Powell bij de Federal Reserve.
18 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM zegt in het regeerakkoord van D66, CDA en VVD "erkenning" te zien voor het belang van de luchtvaart en de hubfunctie van Schiphol voor de Nederlandse economie.
20 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De prijzen van goud en zilver gingen vrijdag hard omlaag, waarmee even een einde kwam aan de enorme opmars sinds begin vorig jaar. De prijs van een troy ounce goud (31,1 gram) zakte in New York met 10 procent en een troy ounce zilver werd 30 procent goedkoper.
20 uur geleden