Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

DNB waarschuwt: te hoge inflatie mag niet nieuwe normaal worden

DNB waarschuwt: te hoge inflatie mag niet nieuwe normaal worden

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandsche Bank (DNB) waarschuwt dat de inflatie in Nederland te hoog is. "Hoewel Nederland momenteel een goede positie heeft om tijdelijke hogere inflatie te dragen, mag dit niet het nieuwe normaal worden. Blijft de inflatie namelijk langer hoog, dan kunnen inflatieverwachtingen stijgen, wat leidt tot hogere looneisen en prijzen", schrijft de centrale bank op zijn website. Dat laatste zou op termijn ook de Nederlandse concurrentiepositie kunnen schaden.

Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldde dinsdag dat het dagelijks leven in februari gemiddeld 3,8 procent duurder was dan dezelfde maand vorig jaar. De Nederlandse inflatie wijkt hiermee duidelijk af van die elders in de eurozone. Vooral bij voedingsmiddelen, dranken en tabak was de prijsstijging op jaarbasis hier groter dan gemiddeld in de eurozone.

DNB waarschuwde in december al dat de inflatie in Nederland de komende jaren waarschijnlijk hoger blijft dan in het eurogebied als geheel. Dat komt onder meer doordat de lonen hier de laatste tijd nog vrij hard omhooggaan. Nu wijst de centrale bank er nog eens op dat de overheid via uitgaven en belastingen zelf ook invloed heeft op de inflatie. Zo kan een verhoging van de btw en accijnzen de inflatie aanjagen. "Daarom is het verstandig als de overheid in haar beleid rekening houdt met deze effecten", aldus DNB.

Soms is het effect van een maatregel minder duidelijk. Een lagere loonbelasting kan bijvoorbeeld zorgen voor lagere productiekosten en daarmee voor lagere prijzen. Maar een lagere loonbelasting kan ook leiden tot hogere nettolonen en meer consumptie. Die hogere consumptie werkt volgens de deskundigen van DNB juist prijsopdrijvend.

Meer uit Financieel

Productie Nederlandse industrie stijgt in maart

DEN HAAG (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is in maart met 1,7 procent gestegen in vergelijking met een jaar eerder, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Volgens het CBS was in de helft van de industriƫle branches sprake van groei.

30 minuten geleden
Von der Leyen optimistisch over handelsdeal met VS

BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen is ook na haar telefoongesprek met de Amerikaanse president Donald Trump optimistisch over de handelsdeal tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten. Trump dreigde na het gesprek met hogere importheffingen als de Europeanen de deal niet voor 4 juli doorvoeren, maar Von der Leyen heeft er vertrouwen in dat dat gaat lukken.

8 uur geleden
Burgerketen Shake Shack keldert op Wall Street na cijfers

NEW YORK (ANP) - Shake Shack ging donderdag hard onderuit op de aandelenbeurzen in New York. De hamburgerketen heeft in het eerste kwartaal een omzet behaald die tegenviel bij de verwachtingen van kenners. De Amerikaanse fastfoodketen heeft onder meer last van stijgende kosten voor rundvlees en slecht weer.

9 uur geleden
Trump geeft EU tot 4 juli voor handelsdeal, dreigt met heffingen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump geeft de Europese Unie tot 4 juli de tijd om de handelsdeal met de Verenigde Staten in te voeren. Hij dreigt anders de importheffingen voor het landenblok te verhogen, stelt de president in een bericht op zijn socialemediaplatform Truth Social.

10 uur geleden
Nieuwe stap in Frans onderzoek naar Elon Musk en X

PARIJS (ANP/BLOOMBERG/DPA/AFP) - Frankrijk heeft zijn onderzoek naar Elon Musk en diens socialemediaplatform X opgevoerd, nadat de miljardair niet kwam opdagen voor een vrijwillig verhoor waarvoor hij was opgeroepen. Dat meldden Franse aanklagers donderdag.

10 uur geleden
Harrods compenseert tientallen mensen na misbruik door eigenaar

LONDEN (ANP/AFP) - Harrods heeft tientallen mensen een vergoeding gegeven na seksueel misbruik door de inmiddels overleden eigenaar Mohamed Al Fayed. Meer dan 75 slachtoffers hebben een "volledige compensatie" gekregen na het indienen van een claim bij het beroemde Londense warenhuis.

11 uur geleden
Britse adverteerders eisen miljarden compensatie van Google

LONDEN (ANP/AFP) - Britse adverteerders vinden dat Google zijn eigen advertentiedienst online heeft voorgetrokken. Zij hebben daarover een claim ingediend in het Verenigd Koninkrijk en eisen een schadevergoeding tot 3 miljard pond (bijna 3,5 miljard euro).

11 uur geleden