DNB waarschuwt Kaag over verliezen door hoge rentes
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandsche Bank (DNB) waarschuwt dat de flink gestegen rentes op de buffers van de bank inhakken. In een brief aan minister Sigrid Kaag (Financiën) legt de centrale bank uit dat het door de hogere rentes zelf meer geld kwijt is, terwijl de afgelopen jaren massaal opgekochte obligaties niet meer zijn gaan opleveren. Dat zorgt voor verliezen die in het uiterste geval moeten worden opgevangen met een extra kapitaalstorting door de Nederlandse staat, die aandeelhouder is van DNB.
De pijn doet zich vooral voelen bij de vergoedingen die DNB aan banken betaalt voor hun geld dat ze bij de centrale bank stallen. Die stijgen fiks door de hogere rentes. Tegelijkertijd heeft DNB voor honderden miljarden euro's aan schuldpapieren op de balans staan die zijn opgekocht in de nasleep van de financiële crisis en tijdens de coronapandemie. Maar de inkomsten uit die obligaties zijn laag.
De Europese Centrale Bank (ECB) verhoogt net zoals de Federal Reserve en andere banken de rentes nu in rap tempo om extreme prijsstijgingen te bestrijden. Maar centrale banken in de eurozone en daarbuiten doen zichzelf daarmee pijn.
Verliezen
"Het scenario dat zich nu ontvouwt komt ongeveer overeen met hetgeen we eind vorig jaar een extreem maar plausibel rentescenario achtten", schrijft DNB-president Klaas Knot. "De buffers waar DNB over beschikt kunnen flinke schokken opvangen, maar zijn niet onbeperkt", merkt hij later in de brief op.
In bepaalde scenario's kunnen de verliezen groter zijn dan de buffers van DNB kunnen opvangen. Het is DNB weliswaar toegestaan om korte tijd een negatief kapitaal te hebben, maar dan moet de centrale bank dit volgens Europese regels wel snel ongedaan maken. De mogelijkheden om de eigen buffers aan te vullen zijn nu beperkt, doordat winst maken lastig is.
Aanvullende maatregelen
"Mocht het tekort echter te groot of de verwachte winsten te laag zijn dan kunnen aanvullende maatregelen nodig zijn om een solide balans te herstellen. In een uiterst geval kan een kapitaalstorting vanuit de aandeelhouder nodig zijn", staat in de brief.
Knot verdedigt in zijn brief de opkoopprogramma's. Toen de coronapandemie een financiële crisis dreigde te veroorzaken kondigde de ECB aan voor in totaal 1850 miljard euro aan bedrijfs- en staatsschulden op te willen kopen. Hierdoor bleef het financiële stelsel overeind en bleven banken geld uitlenen. Hij benadrukt ook dat centrale banken nu genoodzaakt zijn de rentes te verhogen, omdat het hun plicht is de inflatie in toom te houden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - 50PLUS wil wel meewerken aan een minderheidskabinet, zei partijleider Struijs nadat hij met informateur Sybrand Buma had gepraat. "Dan heb je per onderwerp invloed. Dat is een veel gunstigere situatie voor ons."
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel (Asiel, VVD) heeft schriftelijk antwoord gegeven op de 277 vragen van Kamerleden over de strafbaarstelling van illegaliteit. Vlak voor de zomervakantie leidde een voorstel van de PVV hierover tot veel ophef, waarop Van Weel een tegenvoorstel deed. Nu de vragen daarover zijn beantwoord, is een Tweede Kamerdebat over zijn zogeheten 'novelle' een stap dichterbij.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk wil een meerderheidskabinet, zei hij voordat hij met informateur Sybrand Buma in gesprek ging. "Zodat er ook wat stabiliteit is, de komende tijd. En niet nog meer ruzie en gedoe." Zelf wil Dijk oppositie voeren, herhaalde hij woensdag.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - SGP-leider Chris Stoffer heeft nog steeds een voorkeur voor een "centrumrechts meerderheidskabinet", zei hij woensdag voor een gesprek met informateur Sybrand Buma. De christelijke politicus vindt het goed dat D66 en CDA hun aanzet voor een coalitieakkoord hebben afgerond, al kan hij zich hier niet volledig in vinden.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Volt-leider Laurens Dassen staat open voor het gedogen van een minderheidsregering, mits de plannen van dat kabinet voldoen aan de wensen van Volt. Hij noemde een kabinet met JA21 "erg moeilijk" voorafgaand aan zijn gesprek met informateur Sybrand Buma.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Buitenlandminister David van Weel is teleurgesteld over de afhoudende reactie van Rusland op de Amerikaanse vredesvoorstellen. "Dat is niet geheel onverwacht. Wel teleurstellend", zei Van Weel bij aankomst voor overleg met NAVO-collega's in Brussel.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse overheidsorganisaties maken steeds meer gebruik van AI, zo blijkt uit onderzoek door onderzoeksinstituut TNO. Waar bij ministeries, gemeenten, provincies en agentschappen vorig jaar nog slechts 8 AI-toepassingen werden geteld, zijn dat er dit jaar 81.
11 uur geleden